Tyto a řadu dalších specialit připraví od 5. dubna do pátku Irène Le Mentec z města Lorient ve čtyřech českobudějovických restauracích. Pochutiny šéfkuchařky z La Taverne du Roi Morvan budou součástí festivalu Dny francouzské kultury.

K vaření se dostala náhodou, když jí bylo 21 let. „Vdala jsem se za syna restauratérky a bylo to,“ glosuje s úsměvem Irène Le Mentec. Na první jídlo, které uvařila, si nepamatuje, zato si vzpomíná na první přehmat: při svatbě naservírovala ústřice, jejichž sezona byla ovšem dávno pryč, a tak byly příliš tlusté.

Na své čtyřdenní miniturné po restauracích Zvon, Columbia, Spirála a Metropol si z Bretaně přivezla několik přísad. Například do vepřové pečeně Rost ar Forn potřebuje mořskou sůl zvanou Fleur de sel z oblasti Guérande, jež je velmi drahá.

„Po odlivu zůstanou malá zrnka soli, která se sbírají ručně – seškrabe se horní vrstva soli předtím, než klesne ke dnu,“ vysvětluje šedesátiletá šéfkuchařka. Právě s touto vzácnou solí musí pečínku dva dny dopředu naložit, pak se přidá cibulka, česnek, mrkev a vývar z telecího masa.

Vepřovou panenku dochutí nápojem chouchen, bretaňskou medovinou, a vepřová líčka polije pommeau, nápojem, jenž se vyrábí z jablečného moštu a jablečné brandy Calvados. „Typické je, že se vše dělá na poloslaném másle, v Bretani se příliš nepoužívá olej,“ popisuje.

Jako předkrmy nachystá bretaňskou paštiku a vepřovou klobásu, z dezertů slibuje menu bretonský koláč far se sušenými švestkami, jablečný koláč z listového těsta či 'ztracený perník' se dvěma druhy krému. Na kontě má kolem stovky receptů, kuchařku však ještě nevydala.

Sama má ráda například specialitu s názvem Kig ha farz, jíž se někdy říká jídlo chudých. Název pochází z bretonských slov kig, což značí maso, ha (spojka a) a farz, výrazu pro černou mouku. Směs z hovězího masa, mouky a zeleniny se rozkrájí na kousky a servíruje s omáčkou z poloslaného másla a šalotky. „Je to výborné a oblíbené jídlo, připravujeme ho v taverně každý pátek,“ říká Irène Le Mentec.

Jako další zvláštnost bretaňské gastronomie zmiňuje Toul Breizh, dva kopečky jablečné zmrzliny a čtyři centilitry lambigu, což je vodka vyráběná z jablečného vína. Nyní, v době postní, však stolům vévodí palačinky crêpes.

Do Česka přijela poprvé, zdejší kuchyni ale zná díky synovi, který zde několikrát koncertoval se svou kapelou. „Vyprávěl mi o guláši, Masných krámech a budvaru,“ usmívá se šéfkuchařka.