Hrají a zpívají veselé příběhy o zvířatech a jiné havěti, sami říkají punkový odvaz s bohatými dechovými aranžemi. Jediná česká zoopunková kapela, táborská skupina Peshata, natočila sedmou desku. Žánrově se mísí japonské ska, punk rock, 
reggae i koledy. Album se jmenuje Anarchy in the ZOO a Peshata ho pokřtí mj. 14. listopadu v českobudějovickém klubu Fabrika. „Nejsme trendy kapela. Vinyl vydáme, až to nebude v módě,“ říkají zpěvák Tomáš Bláža Blažek a kytarista Martin Mareda.

Album jste vydali po pěti letech od posledního. Je těžší přicházet s novými nápady?
Bláža: Předchozí album bylo po čtyřech letech, tohle je po pěti, to příští bude asi po šesti, jak stárneme, trvá nám všechno nějak déle… Kocovina, vzpomenout si, kde parkuju, a bohužel i natočit album.
Mareda: Vydáš album 
a než ho vybalíš z celofánu, uběhnou dva roky. Nápadů máme dostatek, kdybychom na to sedli, můžeme točit další album příští rok. Ale písně si musí ve zkušebně sednout a líbit se víceméně všem. A to je opravdu někdy práce na dlouhou dobu. Na desce je například skladba, která takhle vznikala tři roky!

Můžete desku blíže představit?
Bláža: Deska se nakonec po dlouhých peripetiích jmenuje Anarchy in the ZOO, vybírali jsme název, který koresponduje nejvíc s obalem a bookletem. Skladeb je klasických dvanáct jako u předchozích dvou alb a tutové hitovky ukáže asi až čas, často jsme sami překvapení, které písně se nakonec ujmou.

Kdo je autorem textů a hudby?
Bláža: Texty jsou mé, až na jednu výjimku, a to unikátní text písně 13.komnata, který složili naši fanoušci na facebooku. Napsali úvodní rým 
a ten s největším počtem liků se rozvíjel do rýmovaného příběhu v komentářích, které opět hodnotili fanoušci prostřednictvím tlačítek To se mi líbí. Byl to pokus a výsledek nás mile překvapil, je vidět, že máme šikovné fandy. Hudbu jsem dělal nově z větší části já, ale výsledná podoba písní je vždy týmovou prací.

Peshata zhudebňuje bajky. Bude album opět zoopunkové?
Bláža: Asi čtyři písně se tematicky liší, jsou spíše 
z mého života, zbytek je klasický zoopunk nejtěžšího kalibru. Album má méně nástrojů v aranžích než předchozí Svět za sifonem. Doufáme, že proto bude zvukově čistší.
Mareda: Já cítím, že je to hodně silné album, ale že by bylo hodně odlišné než ostatní? Jsou to stále veselé písničky s bohatými aranžemi vokálů, dechů a aranžérskými vtípky. Možná je CD pestřejší stylově. Není to jen zoo- punk rock, ale i prvky japonského ska punku, reggae, rock'n'rollu, koledy…

Táborská skupina Peshata hrající zoopunk vydala desku Anarchy in the ZOO. Jeden text písně napsali fanoušci na facebooku.

Jak dlouho se novinka rodila?
Mareda: Dvě skladby jsme nahrávali minulý rok, abychom si vyzkoušeli táborské studio Woodland. Výsledek předčil naše očekávání, tak jsme se s majitelem Michalem Steinzem domluvili na celé album. Začali jsme 
v červnu a skončili na začátku října.

Provázely nahrávání rozepře? 
O čem se nejvíce diskutovalo?
Mareda: Diskutovalo se hodně, jak při nahrávání, při aranžích, tak i při mixáži. Ale to už k Peshatě ve studiu patří. Výsledek je vždy kompromisem našich názorů. Tentokrát jsme také hodně dali na názor Michala, který fungoval částečně i jako producent, stejně tak jako pianisty Jirky Voběrka, kteří 
ve studiu nechali duši.

Dnes je trend nahrávat místo na CD třeba na vinyl či magnetofonové pásky, kazety. Nezvažovali jste něco takového?
Mareda: Nejsme trendy kapela, takže jsme o tom přemýšleli jen chvilku a hned to zavrhli. Kazet starého alba Děti ze stanice ZOO ještě pár máme, tak kdyby měl někdo zájem, ať se ozve. Vinyl vydáme, až to nebude v módě.

Hrajete od roku 1997, už vás poslouchají vaše děti, rodiče 
a prarodiče. Jak to vnímáte?
Mareda: Jo, to máš pravdu, moje dcera náš už poslouchá, stejně tak jako sestra nebo máma. Podle mě to je díky tomu, že děláme prostě obyčejné písničky, které ač jsou poté zabaleny do zvukového hávu a pestrých aranží, tak budou fungovat i s pouhou akustikou u „ohně“. Můžu prozradit, že velmi brzy akustické verze pro ten „oheň“ od nás uslyšíte.

Kde bude deska k sehnání? 
A kde se ještě bude křtít?
Mareda: CD můžete koupit na koncertech, objednat ho lze i přes web. Turné bude příští rok, ale letos desku pokřtíme ještě v Praze a Českých Budějovicích. O koncertech se lidé dozví na webových stránkách či facebooku kapely.

Máte přání k narození alba?
Bláža: Aby po tom dlouhém, těžkém porodu dělalo nejen svým rodičům, ale 
i okolí jen samou radost. 
A taky, aby dostalo co nejdřív další sourozence.