44 + čtyři blízké životy je retrospektivním ohlédnutím za dvaceti lety psaní Petra Honse, a to minulosti i přítomnosti jak textařské, tak i nově básnické. První díl knihy obsahuje 48 básní, tedy 44 + 4 , a je doplněna původními ilustracemi k pěti z nich. Celkem 84 textů, tedy jejich podstatný díl napsaných pro skupiny Oceán, Shalom, Petra Muka, Petra Kučeru, Skoks a České srdce najde čtenář ve druhé části. Ačkoli je publikace retrospektivní, najde v ní čtenář také aktuální rozhovory se všemi členy skupiny Oceán a sto padesát fotografií.
Kniha je doplněna novou sbírkou básní s názvem Málo mluvím o andělech a jako bonus obsahuje i CD (maxisingl s písněmi – Prázdná ulice, Až jednou, Dál do srdcí a Okno v nebi). Kniha je otevřena pro všechny, kteří se nacházejí ve vzpomínkách a souznění s těmito lidmi v prožitých údobích jejich životů …

Co vás vedlo k vytvoření knihy?
Myšlenka vytvoření a hlavně samotné realizace vydání knihy, což je asi to nejdůležitější, uzrávala již od roku 1994. V té době byla na výsluní a špičce české hudební scény skupina Shalom. Tehdy jsem dostal nápad vydat knihu. Určitě už tenkrát jsem si dovedl představit, jak bude všechno vypadat.
Mělo se v té době jednat spíš jen o poezii. Dokonce jsem se dohodl na spolupráci s malířem Zdeňkem Hajným, který mi měl knihu ilustrovat. Z pouhé mé nedůslednosti k ničemu nedošlo, a proto jsem musel čekat na svůj sen i na nabídku nějakého nakladatelství mnoho let.

Předpokládám, že ony čtyři životy symbolizují vám čtyři nejbližší přátele a kolegy…
Čtyři nejbližší životy jsou čtyři bývalí členové skupiny Oceán. Mohl jsem dát do názvu knihy třeba jen slovo blízké, minulé anebo blízkost našich životů úplně vynechat, ale naše životní a hudební životy jsou tak úzce propojené, že jsem jinak nemohl. Petr Muk, Petr Kučera, Jan a Dušan Vozáryovi jsou mými přáteli již bezmála 25 let, a to se přehlédnout nedá a ani nemůže.
Byla to lidská a kamarádská sounáležitost s určitou naší myšlenkou něčím oslovit co nejširší okruh lidí. Oslovit posluchače něčím víc a hlavně jiným způsobem, aby mohli všichni slyšet něco jiného, než to, co bylo dříve možné v médiích posluchači zaznamenat. A to se snad i podařilo.

Je těmto lidem společná pouze muzika?
Všichni jsou dobří hudebníci a každý z nich je silnou osobností. Proto to při společné práci a prosazování svých vlastních hudebních představ neměli vůbec lehké. Proto vznikalo mnoho tvůrčích třecích ploch i jiných problémů, ale ve finále i mnoho skvělé hudby.

Songy skupin Oceán i Shalom vypovídají o svým způsobem výjimečné době. Čím bylo pro vás ojedinělé?
Ojedinělá a výjimečná doba to byla bez nadsázky, a to se vším všudy. Oceán a Shalom prodaly několik stovek tisíc nosičů. Jejich úspěchy a ohlas u fanoušků i všech ostatních posluchačů byl tak ohromný, že nevím, jestli se to v dnešních podmínkách české popmusic a internetového boomu dá ještě někým zopakovat anebo překonat. Nedá se pominout ani kultovní i módní rozměr skupin, který zasáhl tisíce lidí. Myslím, že všechny tyto aspekty vytvářely fenomén své doby.

Proč myslíte, že texty písní, které jste psal pro jmenované skupiny, měly u publika vždy úspěch a staly se brzy hity?
Nebyly to samozřejmě jen texty, které určovaly úspěch a směr těchto skupin. Texty jsou jen částí celku a velké práce, kterou každý musel větší anebo menší měrou odvádět.
Bez hudby by samotné texty neměly tu pravou sílu a údernost. Je pravdou, že jsem se snažil psát texty trochu jiným způsobem než tak, jak bylo u jiných běžné. Dával jsem přednost poezii a hlavně tématům, která byla ve větší míře odlišná a opomíjená u jiných interpretů. Vynechával jsem záměrně témata drog, násilí, vulgarismů, politiky atd. Vždycky mi byla bližší láska, vzájemné vztahy dvou lidí, víra a duchovní rozměr života, příroda i všímání si maličkostí, které se dají v každodenním životě lehce přehlédnout. Proto si myslím, že toto vše spojené s poezií vytvářelo ten silný, zvláštní a snad i ojedinělý výsledek.

Za kterými texty hudebních songů můžeme v budoucnu číst vaše jméno?
Na křtu mé knihy jsem se setkal s Davidem Kollerem. Vypadá to, že bych pro něho mohl psát texty, ale ještě uvidíme, je přece jen o něco tvrdší než muzika, kterou jsem textoval dřív.