Podle slov ředitele muzea Mgr. Pavla Šafra je 94 chronologicky řazených exponátů také výpovědí o tom, že se měnila jak grafická podoba, tak četnost plakátů. „Zjistili jsme, že například v letech 1991 až 1993 jsme vydávali jeden až dva za rok, a během posledních dvou let to bylo dvacet plakátů. Také jsme časem zjistili, že návštěvníky přitahuje do muzea určitá – na plakátu prezentovaná – konkrétní záležitost nebo nějaký exkluzivní předmět,“ konstatuje Šafr.


Mezi exponáty lze nalézt nejen rámcové měsíční plakáty zpřehledňující jednotlivé akce muzejní činnosti, ale zejména ty, které připomínají atraktivní výstavy, k nimž patřila například expozice s názvem Historické zbraně nebo interaktivní pojednávající o I. světové válce našich dědů, do které návštěvníci vstupovali připraveným i zákopy.


Velmi zdařilá byla samozřejmě živá expozice zvaná Vzhůru do hospody, v jejímž rámci se ve zhotoveném malém domácím pivovaru vařil v intencích Budějovického Budvaru šestnáctiprocentní „muzejní ležák“. Četný návštěvnický úspěch zaznamenala výstava stavebnic Lego a stále vyhledávanou je výstava orchidejí, k jejímuž každoročnímu konání vytváří a připravuje grafickou podobu plakátu výtvarník Přemysl Vranovský. Osobnost tehdejšího významného politika Václava Havla spojuje dvě další zajímavé výstavy, které osobně navštívil: Želivský poklad z roku 2000 a Svobodní zednáři.


„Myslím, že tato výstava není pouze o činnosti muzea, ani si neděláme umělecké ambice v grafickém oboru, ale ukazuje se, že jsme schopni vlastními silami si vytvořit přípravnou fázi plakátu až do okamžiku, kdy jde do tisku,“ uzavřel Pavel Šafr. Výstava Muzeum a plakáty potrvá do 14. října.