„Setkali jsme se v zahraničí, jeho práci jsem znal z katalogů a webových stránek. Zaujal mě také proto, že jeho tvorba zapadá do koncepce naší galerie,“ uvedl kurátor expozice Michal Škoda, který ji včera v 18 hodin slavnostní vernisáží zahájil.


Dodal, že Jan van der Ploeg znal galerijní prostory z plánů, které obdržel; vše ostatní vznikalo bezprostředně přímo na místě. „Takové symboly, které vidíte, jsem potkával v Los Angeles jako loga shopu Seven eleven a řekl jsem si, že jsou to vlastně zajímavé obrazce,“ říká Ploeg, jehož tvorba vyrůstá ze dvou rozdílných bodů: avantgardy 60. let a její paralely vzešlé ze základu pouliční kultury. „Ovlivňuje mě vše kolem, s čím se setkávám, a to se snažím předávat dál k lidem zase zpátky pomocí jakési pozitivní komunikační formy,“ vysvětluje autor, který přistupuje ke každému úkolu také jako designér a architekt. Prostor v jeho rukou je totiž graficky dekonstruován a zároveň rekonstruován v místo pro komunikaci a identitu. Značky – podpisy u Ploega dokumentují a spojují jeho geografické pohyby, dílo se nestává izolovaným od reality, nýbrž je jeho součástí. Vedle jeho osobní značky – takzvaného „Gripu“ neboli kapsy, která je coby motiv součástí téměř všech jeho dřívějších maleb na stěnách amsterodamských domů, se v poslední době stává dalším závažným momentem text.


Ačkoli každá jeho jednotlivá malba není obrazem či plastikou, kterou lze jednoduše fyzicky přemístit či transportovat, lze najít jeho práce v interiérech světových muzeí, galerií, ale také historických budov. „Vytvářím originální expozice, které jsou součástí třeba nějaké výstavy a pak jsou opět zabíleny,“ usmívá se umělec, který stojí v čele amsterdamského Project Space.


Přestože příprava expozice v Domě umění, kterou čeká pravděpodobně podobný osud jako některých zmiňovaných prací, trvala od středy do soboty, našel si Ploeg také chvíli na procházku Českými Budějovicemi. „Město se mi moc líbí, byl jsem se podívat i v českokrumlovském Egon Schiele Art centru. Víte, umělců, kteří dělají podobné věci, není mnoho, ale jsem s nimi tady v Čechách v kontaktu. Pokud by měl někdo hlubší zájem o tento styl, může se podívat na www.minusspace.com, kde se dozví to nejpodstatnější,“ uzavřel Ploeg.