Více než dva a půl roku museli lidé z Písku a okolí čekat, až se otevře Divadlo Fráni Šrámka v Písku. Přesně 25. ledna 2008 muselo kvůli problémům se statikou zavřít, v neděli v 19 hodin se návštěvníkům znovu otevře. Mimořádný zážitek slibuje divákům houslista Pavel Šporcl se Severočeskou filharmonií Teplice.

V havarijním stavu byly krov a strop. Při opravě za téměř 80 milionů korun doznaly změn hlediště, rozvody vody, topení i elektřina. Opravená je i fasáda přední části budovy. Divadlo má také klimatizaci, nová světla a zvuk.

„Posledním představením před uzavřením byla hra Rozmarný duch, kterou společnost Háta sehrála 21. ledna 2008,“ vzpomíná dramaturgyně Centra kultury Písek (CKP) Iveta Hodoušová. Další představení se mělo konat 25. ledna, Divadla Ungelt s hrou Šest tanečních hodin. To už ale statik věděl o závadách a lidé do divadla přijít nemohli.

Rekonstrukce začala necelé čtyři měsíce po uzavření v květnu 2009 a zakázku za 77 milionů korun získala písecká firma Kočí.

Ubylo 141 sedadel

„Na původní budově začneme s rekonstrukcí střechy. Počítáme s výměnou křesel, světel a zřízením bezbariérového výtahu,“ uvedl v dubnu 2009 ředitel firmy Radek Kočí.

Oprava přinesla divákům opravdu zvýšený komfort, firma nakoupila lepší sedačky, i kvůli tomu se ale snížil počet míst v divadle z 540 na 399, proto někteří předplatitelé přišli o místa, která si platili mnoho let.

Firma se však postupně setkávala s problémy, s kterými nepočítala. Jedním z nich bylo i to, že světla uvedená v projektu se v době stavby už nevyráběla. I proto firma několikrát žádala o navýšení rozpočtu, město ale na její argumenty příliš neslyšelo a divadlo se nakonec opravilo za 80 milionů korun.

„Některé problémy se nedaly v projektu předpokládat. Budeme tedy muset hodně šetřit,“ řekl letos v březnu stavitel František Mašek.

Podle Jitky Vokurkové z písecké radnice si za to ale firma může sama. „U rekonstrukcí by s určitým navýšením měli počítat, dříve se k předpokládaným nákladům stavby rovnou přidávala rezerva až 20 procent. Bylo to prozíravé a vycházelo to ze zkušeností,“ soudí Vokurková.

Od neděle bude posouzení toho, zda se oprava za 80 milionů korun vyplatí, jen na návštěvnících. Ale radost z nového divadla budou mít rozhodně vozíčkáři. Handicapovaní budou mít kdispozici bezbariérově obslužný osobní výtah až do třetího patra.

„Pamatovali jsme také na to, aby se zamezilo o přestávkách frontě vbufetu. Občerstvení zůstává vpřízemí, vprvním patře je bufet a také ve druhém patře je namísto kuřárny malý bufet. Komfort je zajištěn i na toaletách, které jsou podobně jako šatny vkaždém patře a zmodernizované,“ doplnil za CKP Jiří Klokočka.

Příznivce divadla ale rozhodně nepotěšilo výrazné zvýšení ceny za předplatné. Na půl roku nejlepší místa skupiny A pořídí za 1350 korun, nejlevnější ze skupiny B za 1100 korun. Předplatné platí na pět představení podzimní sezony. Na poloviční slevu mají nárok lidé s průkazem ZTP/P.

„Před uzavřením stálo předplatné 750, 700 a 650 korun,“ uvedla Alena Michlová z CKP. I tak si ale lidé místa rezervovali. „Skupina A je vyprodaná a B asi zpoloviny,“ potvrzuje ředitel CKP Ctirad Havel.

Šporcl za 1000 Kč

Na nedělní vystoupení Pavla Šporcla se Severočeskou filharmonií Teplice ještě lístky jsou, vstupné stojí tisíc korun. Hostem večera bude Jazzové trio Josefa Vejvody. V pondělí 11. října lidé uvidí operu Don Giovanni v režii Jiřího Menzela.