Ve studiové hře se představili divákům dobře známá Daniela Bambasová a hostující herec Lubor Šplíchal, který nahradil nemocného Jiřího Untermüllera.

Daniela Bambasová si v „koncertu“ jen pro dva představitele zahrála poprvé. Také zažila prvně náhlou výměnu hereckého partnera. „Musíme se během pár zkoušek sladit, musí tam vzniknout chemie,“ obávala se na začátku zkoušení, na které nezbylo moc času.

Představitel Lionela, bývalého ředitele Metropolitního muzea a experta na umění, tuto roli už jednou ztvárnil s Vilmou Cibulkovou v Divadle v Řeznické. Se svéráznou živelnou barmankou hromadící haraburdí se vzdělanec na úrovni setkává v kýčovitém prostředí u karavanu, kde žena žije. Vedou spolu spor o pravost obrazu Levandulová mlha Jacksona Pollocka. Díky odlišnosti svých světů se dostávají do komických situací. „Zamilovala jsem si Maude, protože je z těch postav ženských, které to nevzdávají. Ona se dostává do situace, kdy bojuje o sebeurčení,“ sympatizuje Daniela Bambasová se svou postavou. „Je tam třináctá komnata, o kterou se hraje,“ nastiňuje herečka.

„Je to setkání, které nejdřív vypadá jako souboj, pak se zjistí, že ti dva mají spolu víc společného, než by se zdálo,“ naznačuje Jana Kališová. Podle ní se dá hra interpretovat tak, že nezáleží, jak jsme vzdělaní či bohatí, ale na odvaze prát se, nenechat si vzít svůj sen a čelit osudu.

Představení podkresluje komponovaná hudba Jana Bubáka. Za scénou stojí Pavel Krejčí.

Další uvedení Kalifornské mlhy uvidíte 12. ledna v 19.30 hodin ve studiové scéně Na Půdě.