Pouličním svítilnám narostou uši. … Tak nějak coby jednorázovou kulturní událost uspořádala před třemi lety města Gmünd a České Velenice coby styčná místa východní a západní Evropy umělecko – kulturní projekt, který byl pro svůj nebývalý úspěch zopakován i v letech následujících.
Více než čtyřicet umělců a umělkyň osmi různých národností se bude letos podílet na konání patnácti divadelních představení, patnácti koncertech od klasiky přes jazz až po světovou hudbu, spoustě filmových projekcí, osobitých uměleckých instalací, dílen se zaměřením na fotografování, dějiny i žurnalistiku, nebo multimediálním uměním na vodní stěně. To vše letos opět spojí na tři dny dvě příhraniční města v jedno.
V celodenním pátečním a sobotním programu slavnosti s názvem Übergänge– Přechody, který organizátoři spojili s konáním městských slavností, okoření své žonglování ohňovou show všestranný žongléř Vojta Vrtek, tři veselé pohádky zahraje českobudějovické Divadlo Studna, představí se také osobité Divadlo Continuo a publikum spolu s démony bude moci následovat alchymisty v zámeckém parku v Gmündu. Střídavě budou hudební scény v obou městech patřit hudebníkům kolem Mexičana Aróna Govea, virtuóznímu flamengu Wolfa Roh〜wera, jiskrnému jazzu Iris Drack & David Mayrl, nejlepšímu rakouskému hráči na akordeon Otto Lechnerovi nebo jihlavskému seskupení Orchester pero za kloboukem, která je považována za originálního zástupce nové české lidové hudby.
Spanilá jízda kabrioletů pak zpestří sváteční odpoledne městských slavností v Gmündu stejně jako například osobité vystoupení průmyslového designéra Christiana Ruppa, jehož dorozumívací nádoby naplněné lahodným pěnivým mokem poboří nepochybně jazykové bariéry na obou stranách hranice.
„Samozřejmě jsem zkoušel ukázat všechno, co jsem sám vždycky chtěl vidět. Po roce 1989 jsme totiž najednou zjistili, jak obrovský kulturní potenciál vedle sebe máme, a ten nás hodně nadchl. Zkoušíme to ale vidět očima našima, ale také očima publika a najít jakousi směsici toho důvěryhodného a něčeho nového,“ řekl iniciátor projektu Thomas Samhaber, který má letité zkušenosti s podobnými projekty, jako byla například Kultura na hranici pořádaná ve třinácti městech.
„Před třemi lety jsme se pokusili propojit k mostu prodlouženou kaštanovou alejí, ve které se realizovali mezinárodní umělci, obě města. Chtěli jsme, aby ta cesta zaujala nejen zainteresované, ale každého, kdo půjde kkolem. A to splňují interaktivní projekty, jako třeba šaty Joanny Biele–Garrido, které se stanou přepravním prostředkem pocitů a přání, nebo úryvky zachycených akustických stop, které budou moci návštěvníci slyšet v náslechových stanicích,“ uzavřel Samhaber.
Podle místostarosty města Gmünd je důležité, že nejde pouze o svátek pohody a gastronomie, ale spojení s mnohovrstevným kulturním zážitkem. „Ti, kteří se nikdy s něčím podobným nesetkali, najednou zjistí, že tady se odehrává něco zcela nového,“ řekl místostarosta Gmündu Gottfried Libowitzky.
O víkendu se zkrátka bude přecházet nejen z jednoho města do druhého a z jedné země do druhé, ale také z jedné kultury a mentality do té sousední. Účastníci slavností budou moci využít zdarma dopravy k jednotlivým scénám po oba dny v obou městech místním Postbusem, který bude přepravovat od 9.30 hodin do 19 hodin večer.