Pokud se při divadelním představení rádi točíte, nemusíte v létě cestovat jen do Českého Krumlova. Otáčivé hlediště najdete také v Týně nad Vltavou. Každoročně před ním vystupuje místní spolek Vltavan a několik hostujících divadel. Letos je ještě na programu opereta Na tý louce zelený i hra Oldřicha Daňka Dva na koni, jeden na oslu.

K představení Na tý louce zelený se vltavotýnští ochotníci vrátili po 14 letech. „Rozhodli jsme se tuto operetu zopakovat, protože měla velký divácký ohlas. Jsou tam hezké písně, komické situace a hodně postav, což je pro otáčivé hlediště ideální. Kdybychom hráli nějakou komorní hru se čtyřmi lidmi, tak ten prostor působí prázdně,“ vysvětlil režisér Jan Humhej.

Na scéně se tak objeví téměř všichni členové spolku, jako komparzisté vypomáhají i baráčníci. V hlavní roli slečny Aleny se střídají Eva Matějková a Kamila Dušková, Matěje Štětivce hrají Josef Šesták a Václav Horák. Velkostatkáře Skalického ztvární Jiří Bergler. „Je to krásná role staršího bodrého žoviálního pána, který se snaží dát dohromady ústřední dvojici. Není sice nejdůležitější, ale je radost ho hrát,“ popsal.

Divadlo jako folklor

Vltavan začal operetu zkoušet již v únoru. Příprava však byla poměrně náročná, protože členové spolku musí vše zvládat ve svém volném čase, několik studentů navíc skládalo maturitní zkoušku nebo plnilo povinnosti na vysoké škole. První představení se nakonec uskutečnilo 12. července, během srpna je jich na programu ještě sedm.

Přímo před otáčivým hledištěm herci nezpívají, spolek využívá playback. Podle Humheje to ale není nedostatek. „My jsme ochotnické divadlo, takže v tom nevidíme problém. Chceme divadlo dělat jako folkor, nesnažíme se hrát si na profesionály, když na to nemáme. A diváci to tak berou,“ zdůraznil.
Představení začínají ve 21 hodin. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji v Zámeckém divadle nebo na místě. Prodávají se za 150 korun.

Ve druhé polovině srpna zahraje Vltavan na vážnější notu. V obnovené premiéře uvede drama Oldřicha Daňka Dva na koni, jeden na oslu o třech žoldnéřích, kteří vždy bojují na nesprávné straně. Hru režíruje Luděk Švehla.

Hlavní zápornou roli rytíře Mátohy hraje Jiří Bergler. „Po komické roli z Na tý louce zelený to bude docela změna. Tady jsem arcizloduch se vším všudy, což se sice na jedné straně hraje lépe, protože to dává víc možností, ale zároveň je těžké zahrát přesvědčivou bestii,“ komentoval.

Před koncem sezony zavítá na vltavotýnské otáčivé hlediště ještě hostující divadlo TY–JÁ–TR Praha, které přijede s inscenací Experiment. Jedná se o francouzskou hru z 18. století, v níž se pátrá po tom, zdali byl jako první nevěrný muž nebo žena.

Na tý louce zelený (DS Vltavan) – 3., 5., 6., 9., 10., 12., a 13. srpna
Dva na koni, jeden na oslu (DS Vltavan) – 16., 17., 19., 20., 23., 24., 30. a 31. srpna
Experiment (TY–JÁ–TR Praha) – 26., 27. a 28. srpna
Začátky: do 13. srpna od 21 hodin, poté od 20.30 hodin
Vstupné: 150 korun

Opraví sedadla i šatnu

Týn nad Vltavou – Většího pohodlí by se již příští rok měli dočkat diváci i herci na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou. Spolek Vltavan totiž dostal od Nadace ČEZ finanční dar ve výši 500 tisíc korun. Peníze využije na opravu své venkovní scény.
„Chceme hlavně zlepšit podmínky pro diváky. Před lety se tu narychlo postavily dřevěné sedačky, na kterých se dnes už skoro nedá vydržet,“ uvedl za divadelníky Jan Humhej. Změní se také šatny a zázemí pro herce.
Členové spolku plánují pro otáčivé hlediště i nové podlahy a uvažují o možnostech vedení elektřiny. Ta se zatím na scénu přivádí nadzemními kabely, po rekonstrukci by mohla k hercům podobně jako v Českém Krumlově putovat pod zemí.
Vltavotýnské venkovní divadlo vzniklo v roce 1983. Od té doby již prošlo několika úpravami, ta letošní bude ale zatím největší. „Běžná údržba je nutná stále, protože hlediště nemá střechu, tolik peněz jako nyní jsme ale na opravu dosud neměli,“ připomněl Humhej. Práce začnou zřejmě hned po skončení sezony, vše by mělo být hotové do léta.
Hlediště má kapacitu 220 lidí. Především na představení Vltavanu bývá často vyprodáno. Za sezonu přivítají v Týně nad Vltavou zhruba šest tisíc diváků.