Obrazy vytvořené dotýkáním prstů mohou vnímaví diváci obdivovat v českobudějovické Galerii Měsíc ve dne na výstavě malířky Evy Prokopcové nazvané Doteky.

„Předala jsem svoji energii papírům,“ shrnula Eva Prokopcová použitý výtvarný postup při zahájení.

Jedinečné doteky

Vernisáže předminulý pátek se kromě autorky a vedoucí galerie Elišky Štěpánové zúčastnil také kurátor sbírky moderního a současného umění Národní galerie ve Veletržním paláci v Praze Jiří Valoch, který poutavou expozici desítek obrazů zahájil.

„Kresby Evy Prokopcové jsou skutečně velice originální, je to zase nová forma zobrazení energií, procesů a dějů. Procesy mají ryze výtvarný charakter, takže se nejedná o žádné zobrazování něčeho, ale přímo o ten děj. V proměnách různých doteků postupného dotýkání se papíru se stává tématem,“ vysvětluje Jiří Valoch.

„Výsledkem je řazení, zanechávání stop, které vytvoří jakési energetické pole. Podle mého přesvědčení opět Eva Prokopcová vytvořila něco jedinečného, co musí být také někdy vnímáno jako velice podstatná složka jejího díla. S prstovými obrazy se svět smířil, i když samozřejmě možná víc obdivovatelů měla Eva Prokopcová jako expresivnější barevná malířka,“ dodal k výstavě Jiří Valoch.

Malířka Eva Prokopcová vystavuje v Galerii Měsíc ve dne již potřetí.
„Cítím se tu dobře, skoro jako doma,“ prozrazuje citlivá autorka na adresu hostitelů v Galerii Měsíc ve dne, kterou vedou Eliška Štěpánová a František Nárovec.

Stromky na balkoně

„První výstavu jsem tu měla v roce 2003, kdy jsem vystavovala barevné obrazy a kresby, menší i velkoformátové,“ říká autorka.
„Podruhé jsem tu vystavovala fotografie v roce 2008. Na balkoně jsem si tehdy po Vánocích udělala instalaci z vyhozených vánočních stromků, pak jsem ji vyfotila a ze snímků mi tady František Nárovec udělal výstavu.“

Desítky obrazů o velikosti A4 vytvořených doteky prstů instaloval na zdi galerie fotograf František Nárovec.
„Jednotlivé obrazy nejsou označeny, jak mají jít za sebou, takže pokaždé pověšené vedle sebe tvoří nějaký děj. Kdybych je jakkoliv prohodil, vytvoří zase jiný děj,“ vysvětluje František Nárovec další výjimečnost vystavovaných obrazů.

Výstava malířky Evy Prokopcové potrvá v českobudějovické Galerii a kavárně Měsíc ve dne (Nová 3, vedle Polikliniky Sever) až do 9. června.

Eva Prokopcová:

Narodila se 9. února 1948 v Českém Krumlově, nyní žije a pracuje v Českých Budějovicích.
Po Střední kamenicko – sochařské škole v Hořicích v Podkrkonoší vystudovala architekturu na Českém vysokém učení technickém v Praze, později absolvovala i ateliér figurální a krajinářské malby na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Jana Smetany.
Od roku 1985 vystavuje obrazy, kresby, instalace, fotografie nebo keramiku v České republice i v zahraničí.