Když s nimi zpívám, tak cítím krásné mrazení. To je jedna z věcí, která mi chyběla. Tyto věty mi řekl Žalman v červnu 1997, kdy měl za sebou 'seznamovací kurz' s Jindřiškou Petrákovou (dnes Brožovou) a Honzou Brožem v podobě nahrávání alba Sbohem, romantiko. Ve stejném rozhovoru řekl o svých spoluhráčích, se kterými v létě 1997 končil: „Je to ode mne i taková únava materiálu, cítil jsem se trochu unavený a potřebuju se nabít, nabít si baterky. U mě samotného se objevila ponorka.“

V té době spolu sestava Lohonka – Zícha – Matějů – Novotný – Krmíčková přitom působila pouhé dva roky. Sestava s Brožovými hrála bez personální změny víc než 14 let, nejdéle ze všech verzí kapely Žalman & spol. To je opravdu i ve folku spíš výjimka, většina kapel se obměňuje mnohem rychleji. Možná, že nakonec třetí možný důvod – 'únava, ponorka' mohl být nejsilnější; návštěvníci koncertů Žalmanova Spolu mohou potvrdit, že tak v posledních měsících kapela někdy působila. Nezanedbatelný se zdá i důvod 'loajalita' (Devítka prostě postupně hrála lépe a více…) a možná i ty 'neuspokojivé pracovní výsledky'. (Zde je třeba ocenit Jindřišku, že necítila potřebu se nějak urputně hájit a Žalmanovu výpověď jen suše oznámila.)

Co bude dál? Trochu bizarní je návrat odešlé Míši Hálkové, dříve Krmíčkové, nicméně již dříve se ukázalo, že Žalman se celkem běžně na své bývalé spoluhráče obrací (Matějů, Jíšová, Hlaváč). Hálková se skoro celých těch 14 let na špičkových folkových pódiích neobjevovala, nedávno ale nastoupila v sestavě obnovené kapely Sem tam a ukázala, že je ve formě. Pavel Malina je velmi zkušený a kvalitní kytarista, nicméně zpívá pouze, když není vyhnutí: nemá-li už Žalman potřebu mrazení při trojhlasu, jeho fanoušci určitě ano.

Všechny otazníky a nejistoty jsou pro dobré muzikanty výzvou, jsou možností, jak překonat stojaté vody, což do jisté míry může vedle Spolu platit i pro náhle 'odříznutou' Devítku. A posluchači by se měli – namísto lkaní nad novou situací, které už propuklo na některých webech – nedočkavě hrnout na koncerty revitalizovaných skupin. Aspoň já už se na ně těším.

TOMÁŠ HRUBÝ
Autor je hudební publicista