Mělo se začít předevčírem a plány byly velké: bezbariérový přístup, nový vchod, foyer, hezčí sál 
i moderní kavárna. Jenže právě ona je jádrem sporu, který teď řeší soudy a kvůli nimž musí Jihočeská filharmonie (JF) přestavbu svého sídla odložit. Kavárník, který dostal výpověď a měl prostory vyklidit, protože podle právníků JF porušuje nájemní smlouvu, to odmítl a podal žalobu, že výpověď je neplatná. A Okresní soud 
v Českých Budějovicích vydal před pár dny předběžné rozhodnutí, jímž rekonstrukci kavárny zakázal. Jihočeský kraj, který filharmonii zřizuje, proto přestavbu odložil.

Okresní soud v předběžném rozhodnutí zakazuje žalovanému, tedy JF, zahájit a provést stavební úpravy. „Soud návrhu na předběžné opatření zcela vyhověl,“ napsala 23. října 
v odůvodnění samosoudkyně Marta Toufarová.

Žaloby jsou ve sporu o kavárnu dvě. Jednu podal Jihočeský kraj s tím, že kavárníkova nájemní smlouva je neplatná, první jednání bude v tomto případu během listopadu. Druhou žalobu podal kavárník Libor Moravec kvůli výpovědi, kterou dostal od kraje.

„To jsou dvě věci, které brání tomu, aby byla rekonstrukce zahájena. Rada kraje se rozhodla, že JF nebude činit žádné kroky, které by nebyly posvěceny soudem. To znamená, že další osud celé záležitosti je 
v rukou soudu,“ řekl krajský radní pro kulturu Tomeš Vytiska. Sumu okolo pěti milionů korun, určenou na přestavbu, přesune podle něho kraj pravděpodobně do fondu rezerv.

Kavárník Libor Moravec provozuje Kavárnu Filharmonia v sídle Jihočeské filharmonie.

JF sídlí v budějovickém kostele sv. Anny, známém jako síň Otakara Jeremiáše. Spor o kavárnu začal loni na jaře, kdy šéf JF Otakar Svoboda oznámil, že ji chce zmodernizovat. Kraj slíbil peníze, otevírat se mělo loni na podzim. Jenže první výpovědi smlouvy, které kavárník dostal, byly neplatné, petici proti proměně kavárny podepsalo 720 lidí. Věc začali řešit právníci a skončila u soudů.

Moravcovo stanovisko se nemění. Výpověď od ředitele JF odůvodněnou rekonstrukcí považuje za neplatnou, což podle něj nyní potvrdil soud předběžným opatřením. „Rekonstruovat chceme všichni, já po tom volám sedm let. Ale není důvod, abych dostal kvůli rekonstrukci výpověď. Již v minulých letech jsem se vždy dohodl s vedením JF na různých rekonstrukcích ku prospěchu objektu. Nemám problém sednout si s kýmkoli z vedení Jihočeského kraje, s rozumnými lidmi se racionálně dohodnout o budoucnosti a využití prostor, aby vše bylo ku prospěchu návštěvníků JF. Soudy považuji za zbytečné, drahé, bude to zdlouhavé, také se může rozhodovat několik let a rekonstruovat se nebude, což by byla škoda,“ řekl Libor Moravec.

Vedení JF chce zkultivovat vstupní prostory svého sídla: schodiště, fasádu, vchod 
a hlavně chodbu a kavárnu. Vybudovat důstojný foyer, zvětšit šatnu, kavárnu zmenšit, čímž by vznikla scéna pro komorní koncerty. Byla by zde i minicukrárna. V horních patrech plánuje vedení JF malou galerii, v další fázi přestavby výtah pro bezbariérový přístup. Budova by byla nekuřácká.

Jihočeská komorní filharmonie.„To vše jsme plánovali jako oslavu 400. výročí kostela 
sv. Anny. Je to bohužel v rukou soudu. Vše se zadrhlo, je to situace, že nedokážeme zušlechtit prostředí, které je naše. Já chci čistou, pěknou kavárnu, jako je v Jihočeském divadle, 
a tu mi pan kavárník nezaručí. Dohoda s ním není možná, neboť se snaží udržet si jednostranně výhodnou smlouvu, díky které platí za nájem částku odpovídající zhruba stometrovému bytu, nikoliv komerčnímu prostoru o rozměru 140 metrů čtverečních,“ řekl Otakar Svoboda.

Rekonstrukce měla začít toto pondělí. Kraj vypsal předtím výběrové řízení, z něhož vzešel zhotovitel stavby. „Byl i s poměrně příznivou cenou vybrán, ale protože na návrh provozovatele kavárny vydal soud předběžné opatření, které JF zakazuje provést rekonstrukci, bude toto pravděpodobně zrušeno,“ řekl Patrik Červák, šéf krajského odboru kultury.

Jak a kdy přestavba začne, podle něho závisí na rychlosti soudu. Projektová dokumentace je schválená, stavební povolení kraj má. „Budeme doufat, že snad v příštím roce,“ 
řekl Patrik Červák.