Jakmile sedl ke klavíru a spustil první hit, měl na lopatě děti i jejich doprovod. Zpívali s ním nadšeně. Scéna z bohnického divadla, kde hrál Jaroslav Uhlíř na Dětské Portě, se pravděpodobně zopakuje pár dní před Vánoci na náměstí v Českých Budějovicích, kde  vystoupí při Budějovickém adventu. Ten přinese 248 akcí, o čtyřicet víc než minule. Začnou 29. listopadu rozsvícením vánočního stromu, skončí 22. prosince. Město přispívá sumou 811 tisíc korun, což je asi o 50 tisíc víc než loni.

Již nyní se punč na náměstí prodává ve třech stáncích, podobně jako před rokem. Změn je pomálu. Jednu z nich představuje počet  Jihočechů v programu. „Vyslyšeli jsme mírnou kritiku, že se málo zaměřujeme na Jihočeský kraj, tak dostali výrazně větší prostor hlavně českobudějovičtí interpreti,“ řekl produkční David Kovařík. Před radnicí tak zahrají například rockoví Vees, Smutný Karel, dcera Pavlíny Jíšové Adéla Lounková, dechovka Podhoranka či Kabaret Kajbar hrající vše 'od Klusa po flusa'.

Oproti loňsku schází den se Šlágr TV, jejichž program byl pátým nejnavštívenějším adventu 2013. „Zkvalitnili jsme spolupráci s Českým rozhlasem České Budějovice, se kterým nabídneme program pro starší a pokročilé,“ řekl David Kovařík.

Akce Česko zpívá koledy se na českobudějovickém náměstí uskuteční 10. prosince od 18 hodin.Třetí změna se týká nedělí, které se zaměří na děti, přinesou jen divadla a kino. Program si lze stáhnout i díky aplikaci pro chytré telefony.

Tradičně plné náměstí se čeká 5. prosince na přílet anděla z Černé věže, další dvanáctimetrový, loutka Divadla Kvelb pobaví dole na náměstí. „Píší nám lidé i z Teplic, Ústí nad Labem i Mělníka, že dorazili a že se jim program líbil,“ řekl David Kovařík.

Po příletu anděla přijde na pódium Dasha; z dalších známých jmen se během adventu na náměstí objeví Arakain, Petra Černocká, Burma Jones, Děda Mládek Illegal Band i Jana Koubková. Při rozsvícení vánočního stromu 29. listopadu zazpívá swingař Jan Smigmator. „Dovolili jsme si ho pozvat na tento velmi navštěvovaný program. Je to trošku riskantní krok, ale věříme, že bude kvitovaný, navíc znalost téhle hudby i díky B Side Bandu je poměrně velká,“ řekl produkční.

Program jinak sází na osvědčené prvky. Zvonkový průvod, Vránkovy koledy,  gospely, Česko zpívá koledy, Vánoce na Starém městě, ježíškovu dílnu, poníky, večerníčky či živý betlém 22. prosince na Piaristickém náměstí. „V radniční výstavní síni připravíme opět dílny pro děti, kde budou děti tvořit dárečky a zajímavosti. Navazují na ně řemeslné trhy na nádvoří radnice," řekla Iva Sedláková, vedoucí odboru kultury.

Tradičně plné náměstí se v Českých Budějovicích čeká 5. prosince 2014 na přílet anděla z Černé věže, dvanáctimetrová loutka Divadla Kvelb pobaví dole na náměstí.

Trhy na náměstí slibují práce 15 řemeslníků, keramiku, adventní věnce, ručně foukané sklo, šperky z oceli a skla, hrnky, čajníky, perníky, cukroví, čokoládu v medu, svíčky i kovářské výrobky. Dále formičky na cukroví, dřevěné ozdoby, jmelí, polštářky či proutěné výrobky.
„Jsem velmi ráda, že budou také akce, které si lidé pořádají ve svých ulicích, v Nové a Panské. Sousedské akce jsou solí města,“ řekla končící náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Trhy na náměstí počtvrté zajišťuje firma RK Invest, smlouvu s městem má na další tři roky. Její součástí je podmínka, že poskytme pět stánků neziskovým organizacím, kde mohou prodávat své výrobky. Trhy organizuje firma ještě v Opavě a Olomouci. Podobné akce pořádá 14 let, například i vinobraní v Brně.

„Letos máme víc jihočeského zboží, ryby, sýry. Důležitá pro nás je míra spokojenosti a trhy si chválí prodejci i lidé z Českých Budějovic. My jsme  také spokojeni, trhy mají rychlejší nástup než v jiných městech,“ řekl Roman Lípa z firmy RK Invest.

Ve zkratce

• 248 akcí
• 126 koncertů
• 57 divadel

Tipy Deníku5. prosinec
Lenka Dusilová, přílet anděla

8. prosinec
Kulinář Petr Stupka

10. prosinec
Česko zpívá koledy

18. prosinec
Den s Českým rozhlasem

20. prosinec
Jaroslav Uhlíř

(zdarma, na náměstí Přemysla Otakara II.)