První dáma českého jazzu, kvartet, jenž spolupracuje s trumpetistou Truffazem, a formace N.O.H.A. v čele s brazilskou zpěvačkou. Tak zní nabídka podzimního South Bohemia Jazz Festu na tento víkend.

Jde o pokračování přehlídky, jejíž první ročník se odehrál letos v létě a kterou obvinil z parazitování na značce kytarista Rudy Linka, jenž pořádá konkurenční Bohemia Jazz Fest. „Letní koncerty na náměstích jsou skvělá reklama jazzu, ale my bychom chtěli, aby měli fanoušci možnost poslechnout si dobrou muziku i během roku ve svém městě a nemuseli kvůli tomu jezdit 150 nebo 200 kilometrů do Prahy a do Brna,“ řekl organizátor akce Jan Nedvěd.

Z víkendové trojice koncertů je největší zájem o páteční vystoupení skupiny N.O.H.A. v opraveném sále budějovické Besedy. Jde o sestavu, která kříží nu-jazz, world music a další žánry a kterou nově posílila 27letá brazilská zpěvačka a kytaristka Camila De Oliveira. „N.O.H.A. se pohybuje na okraji jazzu a láká obrovské množství mladých lidí,“ podotkl dramaturg Jiří Grauer.

Víkendová série začne ve čtvrtek v budějovickém klubu Velbloud, kde se představí Brink Man Ship, elektronický kvartet ze Švýcarska. Jeho členové doprovázejí třeba trumpetistu Erica Truffaze, jehož letos v létě slyšeli Jihočeši na hlavním českobudějovickém náměstí. „Vůdčím nástrojem v kapele je basový klarinet, což je v jazzu celkem neobvyklé,“ upozornil Grauer. V sobotu pak zazpívá v Táboře Jana Koubková, přijede s pianistou Ondřejem Kabrnou.

Podzimní South Bohemia Jazz Fest bude pokračovat v Jihočeském kraji až do 1. prosince. Hlavním koncertem bude 10. listopadu v Besedě večer saxofonisty Davida Sanborna a hráče na hammondy Joeya DeFrancesca. Oba patří ke světové špičce: prvně jmenovaného si do kapel brali Bowie či Clapton, druhý hrál s Milesem Davisem, Rayem Charlesem i Johnem Scofieldem.

Jazz o víkendu

3. listopad
20.30 Brink Man Ship
ČB, klub Velbloud
Vstupné: 100 Kč
4. listopad
20.00 N.O.H.A.
ČB, sál Beseda
Vstupné: 300 a 250 Kč
5. listopad
20.00 Jana Koubková
Tábor, Jazz Gallery
Vstupné: 120 Kč