V jeho rámci je od roku 1995 každoročně Asociací českých filmových klubů distribuováno deset mimořádně kvalitních a oceňovaných filmů formou putovní přehlídky ve vybraných kinech a v limitovaném termínu.

„Jakýmsi virtuálním mottem je letos známý kontroverzní výjev z Buñelovy surrealistické hříčky Andaluský pes, který zobrazuje dívčí oko těsně před rozříznutím břitvou. Nemusí však symbolizovat jen zánik zrakových vjemů, ale naopak jejich rozšíření a možnost hledání jiného, jasnozřivějšího pohledu na svět. Komplexnějšího, nejednoznačnějšího, zpochybňujícího, ideologicky nezaslepeného, zkrátka odlišného od toho, jaký dennodenně předkládají masová média,“ komentuje filmový publicista Tomáš Seidl koncepci projektu.

A jaké filmy můžete ve zmiňovaných jihočeských kinosálech od 14. ledna do 22. května zhlédnout? Více než desetidenní přehlídku v kině Kotva otevře třetí celovečerní film kultovního mexického režiséra Alejandra Jodorowského nazvaný Svatá hora. Podle vyjádření jednoho z filmových recenzentů je třeba pohlížet na film jako na rozsáhlou kritiku moderní společnosti vyjádřenou v alegorických scénách, které na sebe nemusí logicky navazovat.

„Obsahová i formální koncepce filmu je promyšlená do nejmenších detailů. Každý ornament, každý kostým, každá postava a téměř každý pohyb lze uspokojivě vyložit v odpovídajícím kontextu. Snímek Svatá hora nelze pochopit během jedné projekce. Je výsledkem životního hledání jedinečného filmového tvůrce, a proto je také nenapodobitelný,“ zmiňuje David Čeněk, pedagog pražské FF UK.

Pro následující večer je přichystán další zvláštní film, který po Písních z druhého patra natočil švédský režisér Roy Andersson a dal mu název Ty, který žiješ. Nový svět Terrence Malicka nadchne nádhernými scenériemi, krásnou indiánkou a meditativní polohou a drama Želvy mohou létat vás zase vrátí do kruté reality dnešního světa.

Polský snímek Náměstí spasitele se pro své vysoké kvality vyšvihl z přehlídky Střední Evropa až do Projektu 100. Starou gardu budou reprezentovat Nenápadný půvab buržoazie společně se zmiňovaným Andaluským psem, Kabinet doktora Caligariho, Obrazy starého světa, Zabriskie Point, Aguirre, hněv boží - tedy režiséři Buñuel, Wiene, Hanák, Antonioni, Herzog a Jodorowsky.