Že se u rybníka Bezdrev usadili filmaři, není těžké poznat. Na lesní cestě jsou schované vozy, z nichž se ozývají netrpěliví koně, po krajnici se co chvíli projde herec v nepřehlédnutelném kostýmu či technik s vysílačkou. Jakmile zastavíme na hrázi, odkáže nás energická produkční do patřičných mezích. „Tady stát nemůžete, to všechno je v záběru vidět,“ říká. Auta se zkrátka do pohádky Zdeňka Trošky, která tu vzniká, nehodí.

Pod hrází rybníka se táhne dlouhý kabel, dva technici jej sledují. „Musíme nějak vyřešit zakrývačku. Po hrázi budou jezdit cyklisti a koukat, co se tu děje,“ zní pokyn z vysílačky. Dole u výpusti rybníka již všemu velí režisér Zdeněk Troška. Ačkoli je chladné ráno, obchází budoucí pohádkové jezírko ve vietnamkách. Počasí mu však velkou radost nedělá. Podle filmového jízdního řádu, který svírá v ruce, se totiž dnes má točit scéna královské naháňky. Pro tu jsou ale třeba sluneční paprsky.

Zjevení na hladině

Nebe se zatím umoudřit nehodlá, což připomenou kapky padající na hladinu jezírka. „Prší, schovejte kameru!“ volá Troška a jde se s asistenty poradit, jaké scény by bylo možné natočit i pod zataženou oblohou. Zároveň rázovitým krokem prochází blízký lesík a plánuje další záběry.

Technici staví kolejnice pro takzvanou jízdu. Zatím vzniknou alespoň exteriérové podklady pro počítačový trik, v němž se víla zjeví na hladině. Podmínky u jihočeského rybníka mnohé filmaře nepříjemně překvapují. Stávají se totiž chutným terčem vytrvalého útoku komárů. „Nemá někdo repelent?“ volá téměř zoufale skriptka. Vysvobodí ji asistent, který jich přináší plnou náruč. Okamžitě se kolem něj shlukne početná skupinka. Pro svůj příděl si přichází i Zdeněk Troška.

Zatímco režisér s asistenty točí u výpusti podklady, v blízkém lesíku se pod plachtou schovávají nalíčení herci v čele s představitelem krále Davidem Suchařípou. Čekání jim sice zpříjemňuje občerst〜vení z cateringového karavanu, rádi by ale už nasedli na koně a proměnili se v lovce na naháňce. Po chvíli se zdá, že se jim přání splní. „Všichni na svá místa, přestává nám pršet, takže budeme točit,“ říká ženský hlas z vysílačky.

Filmové manévry

Trochu ospalý štáb rázem ožije. „Všechen ten kolos, co je dole, se musí přesunout sem nahoru,“ hlásí produkční. To, co poté nastane, nemálo připomíná vojenské manévry. K lesíku začnou najíždět kamerové vozy, produkční jim bleskurychle ukazuje, kde mají zaparkovat, komparzisté přivádějí koně a lovecké psy, technici rozmotávají kabely a rozkládají židličky pro členy štábu. „Támhle v lese jsou nějaké odpadky,“ upozorňuje pomocný režisér Marek Kališ.

Scéna naháňky je podle Trošky důležitá, protože celý film otevírá. „Les se probouzí, mizí z něj pohádkové bytosti a král vyráží na lov,“ popisuje. Atmosféru rána pomáhají dotvořit trikoví mistři, kteří vaří umělou mlhu. „Nemám ještě přičoudit?“ ptá se jeden z nich. Připravit záběr je o to náročnější, že ve scéně vystupuje mnoho zvířat i lidí. Vše je třeba dobře zorganizovat, zdá se ale, že každý člen štábu dobře ví, kde je jeho místo.

Zatímco režisér rekapituluje choreografii scény, garderobiér pečlivě nasazuje královský klobouk Davidu Suchařípovi. Poté mu podává ještě zbraně, dýku se však stále nedaří správně připevnit na opasek. Přibíhá tedy další asistent a celou situaci vyřeší lepicí páskou. Král konečně může nasednout na koně a spolu s ostatními jezdci mizí v lese.

Za kamerou stojí herci se psy, připravení vejít do záběru. Pod přenosnou plachtou je již připravená veškerá technika. Na monitorech se objevují záběry pořízené předchozí den. V tu chvíli však na plachtu opět dopadnou zlověstné dešťové kapky.

Celý tým ještě chvíli vyčkává, když však déšť zesiluje, nezbývá než vše opět odvolat. Herci se vracejí, nalíčené obličeje skrývají pod deštníky. Koně putují zpět do provizorních stájí, členové štábu usedají k teplé polévce. „I kdyby tu seděl papež s Obamou, tak stejně bude pršet,“ říká s úsměvem Troška. Všichni nyní mohou jen čekat, až déšť ustane a celá mašinerie se bude moci znovu dát do pohybu. O to, že by kvůli rozmarům počasí pohádka nakonec nevznikla, se ale podle Trošky rozhodně diváci bát nemusí, filmoví řemeslníci jsou zkrátka vytrvalí.

Krvavé a morbidní pohádky točit nechci

Po tři dny natáčí u Hluboké nad Vltavou režisér Zdeněk Troška pohádku Čertova nevěsta. Výpust pod hrází rybníka Bezdrev se v ní změní v bažinaté jezírko, kde bydlí víla Leknína, která stahuje mládence do hlubin.

Proč jste si vybral zrovna Bezdrev?
Tohle místo je nádherné, protože je romantické. Když ho obejdete ze všech stran, tak každý pohled nabízí úžasné scenérie, které lze využít.

Nemuseli jste nic upravovat?
Vůbec ne, s ničím se nehýbá, postavíme tady jen kolejnice, po kterých pojede kamera. I ten spadlý strom tu byl.

Kdy jste tohle místo objevil?
Jednou jsme zastavili na hrázi rybníka. Všichni se koukali na Bezdrev, ale já se otočil a všiml si, že je to tady takové romantické a zarostlé. Tak jsme to s asistentem prošli a řekli si, že to je ono.

Je to vaše sedmá pohádka. Máte k nim tedy určitě velký vztah.
Pohádky miluji od dětství, četla mi je maminka a babičky. Ještě než jsem šel do školy, jsem se naučil číst, abych se nemusel doprošovat času dospělých. Pohádky jsem si pak slabikoval sám a ta láska přetrvává až doteď. Myslím, že je to nádherný útvar a české pohádky jsou opravdu krásné.

Je pohádka i filmařsky vděčná?
Ano, ale režisér musí být také výtvarník, aby to byly opravdu záběry jak ze starých ilustrací. Divák musí mít pocit, že z močálu vyleze vodník nebo bludičky.

Stále častěji se točí s pomocí řady počítačových triků. Nelákají vás?
Triky někdy umocní poezii a atmosféru, ale opravdu se snažíme vycházet co nejvíc z reality. Takový ten americký způsob práce, kdy se všechno dělá na počítači, mě neláká. Počítače ani nijak nevyhledávám, když potřebuji nějakou informaci, tak si ji radši najdu v lexikonech, knihách.

Ovlivní natáčení nepřízeň počasí jako třeba dnes?
To musíme samozřejmě měnit plány, chtěli jsme točit začátek filmu, který má být rozjásaný, ale bohužel se zatáhlo. Tak hledáme náhradní program, budeme dělat podklady pro trik, kdy se víla zjevuje na hladině.

Kde jste objevil námět k Čertově nevěstě?
Půdorys pochází z pohádky Boženy Němcové Spravedlivý Bohumil. Ta pohádka je velice krvavá a morbidní, ale já takové dělat nechci. S Markem Kališem jsme ji tedy upravili.

Kdy by měla přijít do kin?
Když všechno dobře dopadne, a nebude pořád pršet, tak v březnu příštího roku.