Wortnerův dům v Českých Budějovicích zaplnily psychedelické plakáty ze San Francisca, československé bigbítové plakáty, obaly gramofonových desek, časopisy, knihy a filmy. Expozice čítající tisíc kusů, již připravil sběratel Zdenek Primus, zde zůstane do 28. června, dosud ji vidělo 2928 lidí.

„Je to svědectví o moci mladých, nezávisle se cítících lidí, kteří svým nekompromisním přístupem chtěli v letech 1962–1972 změnit společenskou a do jisté míry i politickou situaci světa. Svědectví jedné z nejvýraznějších a nejinspirativnějších kapitol světové populární hudby,“ řekl majitel sbírky a kurátor výstavy Zdenek Primus.

K tématu ho přivedl kamarád jeho přítelkyně v USA, který měl sbírku všech psychedelických plakátů ze San Francisca. Primus se rozhodl, že udělá výstavu, začal s ním plakáty vyměňovat za vzácné tuzemské fotografie, později začal sbírat československé plakáty a obaly desek.

close Výstava Psychedelia nabízí do 28. června v Alšově jihočeské galerii psychedelické plakáty ze San Franciska, rockové plakáty české i zahraniční, obaly LP, časopisy a knihy. Asi 1000 exponátů, nasbíral je Zdenek Primus a mapují beatovou kulturu let 1962-72. zoom_in „Všechno začalo s Beatles, kteří přišli s novou hudbou i stylem oblékání. To bylo tak významné a rebelující, že to škrtlo vše, co dělali jejich rodiče, a vyvstávala nová kultura. To, co nám Beatles ukázali, jsme prožívali srdcem a myslí, postavili jsme se našim rodičům, autoritám ve škole, systému… Psychedelická vlna, která zachvátila svět, jako předtím beatová hudba, se rozvinula v San Francisku na plakátech rockových tanečních koncertů u Billa Grahama Fillmore West a u Family Dog Production,“ popsal sběratel.

Jen plakátů ze San Francisca z let 1966 – 68 vlastní sto padesát, tolik jich dosud v Evropě nikdo nevystavil. Přitom se shánějí složitě, musí se hledat v Americe a u některých je Zdenek Primus rád, že je vůbec sehnal, jeden stojí i 1500 dolarů. Plakát prvního festivalu Woodstock objevil se štěstím v New Yorku, hodně ceněné jsou všechny, kde je Jimi Hendrix a Doors.

Zajímavé je, že dlouhou dobu se veškeré produkty tohoto beatového desetiletí považovaly za pouhé kultovní výtvory bez zvláštní umělecké hodnoty. „Že je tomu jinak, ukázala až zpráva oznamující, že Museum of Modern Art v New Yorku odkoupilo od Victora Moscosa, jednoho z aktérů, kteří vytvářeli sanfranciské plakáty, kompletní set plakátů z let 1966 – 1968 pro tehdejší sanfranciskou hudební scénu,“ řekl Zdenek Primus. Zhruba od roku 1995 se pak podle jeho slov mezi sběrateli rozpoutala doslova horečka.

Houževnatost, odhodlání i štěstí ho provázely při snaze rozšířit sbírku o československé bigbítové plakáty z tohoto období. Začasté se vyráběly pouze na výlep a do klubů, tedy jich nevzniklo víc než padesát. „Na jednom je například Ivan Hajniš nahý, tenkrát prostě přišel policajt a strhnul je,“ popisuje.

close Výstava Psychedelia nabízí do 28. června v Alšově jihočeské galerii psychedelické plakáty ze San Franciska, rockové plakáty české i zahraniční, obaly LP, časopisy a knihy. Asi 1000 exponátů, nasbíral je Zdenek Primus a mapují beatovou kulturu let 1962-72. zoom_in

V Alšovce tak návštěvník narazí na dávné plakáty skupin Plastic People of the Universe, Matadors, Rebels, Cardinals, Blue Efffect, Flamengo, George & Beatovens, Petra Nováka, ale i na perličky jako plakát skupiny Actual, v níž hrál Milan Knížák, či koncertu Beach Boys v Brně z roku 1969.

K Primusovu vášnivému sběratelství patří i to, že jezdil po Americe a západní Evropě, všude nakupoval plakáty a obaly LP. I to je drahá záležitost, některé z anglosaské psychedelické scény se prodávají za 5000 liber, vycházely v nákladu tří set kusů. Nakonec během více než deseti let vytvořil sbírku s bezmála tisícovkou předmětů, kde jsou mimo plakátů a přebalů desek i časopisy, knihy a jiní svědci beatové éry.

Papež kouřil trávu

„V USA jsem zjistil, že ten, kdo nosil dlouhé vlasy, je nosí v srdci do konce života, a i když třeba už žádné vlasy nemají, je rozpoznat na ulici, kdo to prožil, a kdo ne. A pak je ještě rozpoznat, kdo z nich byl ve Vietnamu… Je to pro mě kus mého života, je to emoční společenství,“ popsal Zdenek Primus.

Alšova jihočeská galerie má velkou sbírku děl ze 60. let, i proto teď 'zlatá šedesátá' připomíná touto formou. Šéf galerie Aleš Seifert, který kolekci považuje za velmi zajímavý náhled do tehdejší kultury, navíc již se Zdenkem Primusem dělal úspěšnou výstavu Papež kouřil trávu, která Psychedelii před deseti lety předznamenala. Její autoři dokonce dostali dopis z Vatikánu, že žádný svatý otec marihuanu neužíval. „Na Trávu chodili i vnuci mániček, 12letí kluci a holky, byli nadšeni, máničkám tekly slzy…,“ vzpomíná Zdenek Primus.

Na dvoře galerie vznikla zeď á la slavná Lennonova, kde mohou lidé zanechat památku. Atmosféru dokreslují filmy, na něž je vstupné dobrovolné. Ve čtvrtek 4. června od 19 hodin se promítá Absolvent s Dustinem Hoffmanem, 18. června Bezstarostná jízda.