Ražice – Už 26 let se v Ražicích v přírodním amfiteátru koná festival Ražický pražec. Letos organizátoři tradici neporuší. Návštěvníci se tak mohou v sobotu od 13 hodin těšit jak na kapelu Taxmeni, která letos slaví 40 let existence, tak i na písecké Votvíráky nebo na veterány Šafrán, kteří přijedou už po pětadvacáté. To považuje jeden ze zaladatelů tradice Václav Šefránek za obdivuhodné.

„Na každém ročníku kromě jednoho byla strakonická kapela Šafrán. Ta vytrvalost je úžasná,“ říká Šefránek, který má v muzikantském prostředí přezdívku Starej mech, a připojuje vzpomínku na dřívější ročníky.

„Nejúspěšnější byl asi rok 1986, kdy přijelo 1600 lidí. Rok nebo dva poté přijel Michal Tučný. Za koncert si vzal jen cesťák, 999 korun. Říkal, že má rád takové nadšence jako jsme my. Jeho smrt jsem pak oplakal,“ vzpomíná na nejslavnějšího českého country zpěváka.

Bretaň i military

Skupinu Šafrán obdivuje i starosta Ražic Jaroslav Němejc. „Jsou to naši kamarádi a myslím si, že dokud bude existovat Šafrán a dokud budeme pořádat Pražec, rádi přijedou.“

Ke 40. výročí Taxmenů organizátoři žádné překvapení nechystají, ale upozorňují na jednu zvláštnost: dorazí totiž česko–francouzská kapela Bran. Ta hraje bretaňské tradicionály a vlastní tvorbu. „Takovou skupinu jsme asi ještě na Ražickém pražci neměli,“ upozorňuje Němejc.

Taxmeni se do jižních Čech těší. Prostředí znají, loni hráli na slavnosti Dotkni se Písku. „Ohlas byl úžasný! Na těchto akcích nám hodně záleží a jižní Čechy jsou pro nás i všechny Pražáky trochu srdeční věc, je tam hezky. Navíc kousek vedle má kamarád, se kterým jsem jezdil na cyklistice, chalupu,“ popsal kytarista Taxmenů Karel Mrkvička.

Ačkoli skupinu proslavil především styl military country, repertoár v Ražicích bude širší. Kapela totiž slaví 40 let, a tak přiveze jakési Best of. „Objeví se všechno z toho, co kdysi Taxmeni hráli, moderní country a zároveň i military písnička, aby si každý mohl vybrat,“ doplnil Mrkvička.

Důležitá role těch, kdo festival zakončí, připadla skupině Votvíráci. Pro ně je Ražický pražec podle slov kapelníka Petra Nováka srdcovou záležitostí. „Je to symbolické, Votvíráci zavírají festival. V Ražicích jsme vyrůstali, hrajeme tam s bráchou od našich 15 let dá se říct skoro každý rok. Všichni, kdo ho pořádají, jsou naši velcí kamarádi a báječní lidé, takže tím je nám tak blízký,“ vysvětlil Novák.

Svůj blok otevřou vlastními písničkami. Pak jejich vystoupení plynule přejde v country bál. „Dáme Ryvoly, Mládka, Jarku Mottla, tyhle pěkné hitovky,“ upřesnil Petr Novák.

Pokud jde o počasí, nepřízně se organizátoři nebojí – podle předpovědi má být totiž v sobotu slunečno a bez deště. Festival se ale uskuteční, i když bude pršet. „Doufáme, že bude hezky a přijde co nejvíce lidí,“ tvrdí Němejc. Ražičtí by tak rádi překonali účast z minulého ročníku, kdy do přírodního amfiteátru přišlo asi 500 lidí.

Předprodej netáhne

Diváci, kteří by chtěli ušetřit, si mohou koupit vstupenky v předprodeji, ten ale podle Němejce příliš oblíbený není.

„Lidé sice mohou koupit lístky za 150 korun buď v Divadle Pod čarou nebo na ražickém obecním úřadě a ušetřit tak 30 korun, ale spíše vyčkávají, jaké bude počasí a podle toho se rozhodují, jestli přijedou nebo ne,“ uzavřel Jaroslav Němejc.

ONDŘEJ ŠMÍD
VÁCLAV KOBLENC