Seděl jsem v malém bufetu nedaleko Žižkova památníku v Trocnově a paní obsluhující mi povídá: „Říkají, že nyní tam přijde za týden tolik lidí, kolik dříve za měsíc.“ Mluvila o nové expozici v Památníku Jana Žižky z Trocnova, který se v této malé vísce jižně od Českých Budějovic narodil. Údajně za bouřky pod rozlehlým dubem, u kterého se jeho maminka schovala před hromy a blesky. Jak to ve skutečnosti bylo, nevíme, ale faktem je, že slavný husitský vojevůdce v těchto místech kolem roku 1360 poprvé spatřil světlo světa.

Já slovům paní z bufetu věřím a obrovskému zájmů lidí se nedivím. Od června připomíná Žižku nová stálá interaktivní expozice, kterou připravilo Jihočeské muzeum. V porovnání s tou starou je to jako kdybyste přesedli ze starého žigulíku do Ferrari. Nová expozice je mimořádně zdařilá, výrazně lepší než ta, která tu do nedávna přetrvala ještě z komunistické éry a pouze byla zbavena toho nejhoršího ideologického balastu.

K úspěchu současného řešení přispělo jistě i to, že se na něm výrazně podílel profesor Petr Čornej, který patří k našim současným nejlepším znalcům husitství. Výrazným plusem výstavy je jakési polidštění husitského Jana Žižky, který je připomínán s klady i zápory. Není to takový ten produkt černobílého vidění ve stylu hodní husiti – zlí křižáci. Ano, dříve byla tendence představovat stoupence kalicha jako div ne Rychlé šípy středověku, což je ovšem nesmysl.

close Nový Památník Jana Žižky v Trocnově nabízí 400 exponátů, o vojevůdci přináší i zcela nové informace. Expozici vybudovalo Jihočeské muzeum za 5,5 milionu korun. zoom_in

A tak se návštěvník dozví, že slavný trocnovský rodák, pocházející ze svobodného rodu chudé nižší šlechty, byl špatným hospodářem, proto musel prodat svůj rodný grunt. Já říkám, že to bylo vlastně dobře, protože jinak by Čechy přišly o skvělého vojevůdce. V současné době není tajemstvím, že Žižka byl v mládí lapkou a se svými druhy přepadal kupecké výpravy. Mezi nimi také ty, které vozily zboží do Českých Budějovic, a nelze se divit tomu, že toto královské město na něj vydalo zatykač. V případě dopadení mu hrozila poprava a tohoto nebezpečí ho zbavil až král Václav IV., který jej omilostnil a Žižka pak vstoupil do jeho služeb. To všechno se návštěvník na výstavě dozví.

I pravdu o tom, že to byl krutý válečník, který neváhal bezohledně zabíjet své nepřátele. Jenomže tehdejší doba, ono 15. století, byla obecně krutá a stejných násilností se dopouštěli i nepřátelé husitů.

Nicméně hejtman Jan Žižka z Trocnova byl jedním z nejlepších vojevůdců ve světových dějinách. V životě neprohrál jedinou bitvu a dokázal si poradit i se silnějším nepřítelem a v situacích, které se zdály být beznadějné. Mistrně uměl využívat terén a taktiku bitvy přizpůsobit svým vojákům, kteří často byli původně sedláky. Můžeme o tom sice polemizovat, ale z hlediska vojenství to byla mimořádná osobnost.

close Nový Památník Jana Žižky v Trocnově nabízí 400 exponátů, o vojevůdci přináší i zcela nové informace. Expozici vybudovalo Jihočeské muzeum za 5,5 milionu korun. zoom_in V nových expozicích jsou i modely husitských bitev a mnoho interaktivních prvků, které vtahují návštěvníka do děje. Ten si může například přehrát na DVD přepadení kupecké výpravy tak, jak tomu bylo za časů Žižkova mládí, a sám pak rozhodne, jestli nechá vyhrát kupce, nebo loupežníky. Pamatováno je i na děti. Pro ně jsou připraveny středověké kostýmy, do kterých se mohou převléknout, čekají je puzzle i kvíz.

Na televizní obrazovce se tady promítají i bojové scény z bitvy u Sudoměře, kde Žižka poprvé porazil křižáky. Jsou ze známé husitské trilogie Otakara Vávry z padesátých let minulého století. Někteří návštěvníci se mohou ptát, jestli je dobré propagovat toto komunistické dílo. Já říkám, že je třeba rozlišovat mezi některými dialogy, které jsou ideologicky poznamenané dobou vzniku tohoto díla, a reáliemi. Bitevní scény, oblečení, zbraně a podobně jsou v něm historicky velmi věrné, a proto je dobře, že se v expozici promítá část tohoto díla, která návštěvníkům přibližuje husitské boje. Mimochodem je bez zvuku, pouze k němu hraje příhodně podbarvená hudba.

Současná podoba Památníku Jana Žižky v Trocnově je skvělá a stojí za návštěvu. Doporučuji ji všem! Jediné drobné výtky mám k tomu, že u některých archeologických nálezů ze středověku mně chybí přesnější datace, ale to jsou opravdu jen drobnosti.

A na závěr bych trochu odbočil, ale jen proto, abych uvedl, že význam trocnovského rodáka přesahuje hranice českých zemí. V knize Pattonovi, životopise slavného amerického generála George Pattona, kterou napsal jeho syn Robert, se uvádí také příhoda z dětství. Jednou, asi sedmiletý, George pustil z kopce do stáda krůt vozíky naplněné kamením. Byl to masakr, a když přiběhla vyděšená matka, tak se jí synek pochlubil tím, že napodobil slavného českého vojevůdce Žižku, který takto porážel své nepřátele.

Hodnocení Deníku: 95%
JAN ZIEGLER
Autor je publicista a historik

Památník Jana ŽižkyNabízí 400 exponátů, o vojevůdci přináší i zcela nové informace. Expozici vybudovalo Jihočeské muzeum k 600. výročí upálení Jana Husa a 590 letům od Žižkovy smrti. Jednou ze zajímavostí je model části domnělé Žižkovy lebky, vytištěný 3D tiskárnou. Modernizace památníku stála asi 5,5 milionu korun.

Naučná stezka vede kolem základů Žižkova dvorce, odkrytých při archeologických výzkumechv 50. letech 20. století, kolem základů Mikšova dvorce – Žižkova strýce, po hrázi Grandlového rybníka k údajnému místu Žižkova narození až k jeho pomníku od Josefa Malejovského.

Otevírací doba
• Úterý až neděle
• 9.00 – 12.00, 12.30 – 17.00
Vstupné
• základní 40 Kč
• snížené 20 Kč
• rodinné 60 Kč