Vedle Satisfucktion nebo skupiny Akia b.a. patří k nejdéle hrajícím rockovým formacím v Českých Budějovicích. K 15 letům existence si Potrubí nadělilo novou desku nazvanou Flashka, kterou zítra pokřtí v českobudějovickém klubu Velbloud.

A není to deska ledajaká. V souladu s aktuálními trendy kapela představuje designově velmi povedený multimediální USB disk, na němž posluchači najdou nejenom novinku v několika formátech prezentující rockovější tvář souboru, ale i všechna předcházející alba, raritní nahrávky, texty a desítky fotografií.

Nové album, nebo lépe řečeno minialbum obsahuje šest písní, jejichž stopáž nepřesahuje 30 minut. Autorsky se na Flashce podíleli všichni členové souboru, tedy zpěvák a doprovodný kytarista Aleš Krieg, sólový kytarista Petr Kubát, baskytarista Michal Voldřich a bubeník Jan Kubeš. Na stavbě nového repertoáru spolupracoval rovněž bývalý kytarista skupiny Jan Bobr Sládek.

Ačkoliv Flashka v mnoha ohledech navazuje na dosavadní tvorbu Potrubí, hudební posun, zvláště k rockovějšímu výrazu, nelze přeslechnout. K této skutečnosti bezpochyby přispěla výměna kytaristy, kdy funkově a rytmicky založeného Sládka nahradil odchovanec budějovické beatové tradice Petr Kubát.

Jeho vliv je patrný zejména v první skladbě Jájismus. Píseň je postavená na klasických hardrockových riffech a hutném kytarovém zvuku využívajícím silné zkreslení. Skladbě nechybí ani řádné expresivní kytarové sólo, v němž Kubát potvrzuje své technické kvality.

Nová tvář má i stinné stránky

Přestože Jájismus nepostrádá drive a dobře se poslouchá, rockovější tvář Potrubí má i své stinné stránky. Například se nabízí otázka, do jaké míry přímočarý, riffově orientovaný a zvukově poměrně těžkotonážní rock vyhovuje více 'swingově' a 'synkopicky' založenému bicistovi Janu Kubešovi; některé z jeho breaků nezní v daném hudebním kontextu úplně přesvědčivě.

I přes výraznější rockové inspirace spadá nové album Potrubí jednoznačně do kategorie funk či přesněji řečeno pop-funk, neboť některé refrény mají skutečně solidní hitové parametry. Příkladem je song Na pravém místě, u kterého lze určitě předpokládat širší oblibu. Nejinak je na tom ale i celkově povedená píseň Vyňatý, v níž pěknou spolupráci bicích a slapové baskytary korunují trylkující klávesy hosta Petra Novotného a Kriegův zpěv.

Ten vtiskuje hudbě Potrubí charakter a funguje jako základní poznávací znamení skupiny. Ačkoliv někdo může Kriegův vokální projev obvinit z přílišné civilnosti, jeho často deklamatorní pojetí k hudbě kapely sedí a působí přirozeně. Stejně tak je to i s jeho texty, jež obecně charakterizuje smysl pro hru se slovy a lehký intelektualismus. Texty mají navíc slušný rytmický potenciál, čehož Krieg jako zpěvák dobře využívá.

Skupina Potrubí na Flashce v žádném případě neztrácí svou identitu a posluchačům, kteří již dříve nalezli zalíbení v její zvukové i literární poetice, se bude určitě líbit. Nic na tomto faktu nezmění ani občasná přítomnost ostřejších kytar nebo někdy možná až zbytečně komplikované písňové struktury.

Hodnocení Deníku: 70%

JAN BLÜML
Autor je muzikolog

Křest nového alba Potrubí

Termín: 22. října 2011
Místo: Velbloud, Č. Budějovice
Čas: 20.30 hodin
Název alba: Flashka
Vstupné: 80 korun

Hosté na křtu
Jan Bobr Sládek: kytara
Martin Tříska: saxofon
Jan Reindl: klávesy
Lukáš Zahradník: bicí
Tomáš Martíšek: kytara