„Stará řemesla zajímají studenty škol, ale přijdou se podívat i lidi na zkušenou. Třeba podobné techniky znají, ale nevědí si rady s nějakým detailem nebo podrobností. Naše akce pak mají vlastně podobu i tvůrčích dílen. Lidi inspirujeme k tomu, aby začali sami tvořit,“ říká Marie Kubovcová, vedoucí občanského sdružení Ars klub, které má v současné době na sedmdesát členů.
Vedle předení na kolovratu, paličkování a tkaní koberců na tkalcovském stavu poprvé představila návštěvníkům Jarmila Straková tvarování a pečení zvykoslovného pečiva. „Původně umotávaly toto pečivo maminky ze zbytků kynutého těsta po mazancích nebo vánočkách dětem pro radost. Většinou se těsto tvarovalo do podob nejrůznějších zvířátek. A představte si, že z důvodu nedostatku surovin a používání mouky pouze pro účely kuchařské byla domácí výroba těchto hraček zákonem zakázaná. Ale děti to stejně snědly,“ vypráví pekařka. „Z okolí Homolí a pod Kletí jsou známé také takzvané říčice, velké věnce , které by se snad do dnešní trouby ani nevešly,“ dodává Straková.
K zatím Na dvorku neprezentovaným lidovým tradicím ještě v tomto týdnu přibudou: vystřihování obrazů, zdobení perníků a výrobu tepaného šperku.