Dřevěné talíře a kazety s ukrajinskými motivy od Halyny Hordijivny Pouzarové mohli lidé v květnu obdivovat v atriu budovy E.ON vedle českobudějovického zimního stadionu. Výstavu nazvanou EMPATIE uspořádala českobudějovická cizinecká policie s cílem představit české veřejnosti dovedné ruce spoluobčanů ze zahraničí.

„Jsem moc ráda, že jsem před lety našla nový domov zde na jihu Čech,“ říká vděčně Halyna Hordijivna Pouzarová (1954), která přišla hledat lepší domov pro své děti v polovině 90. let. A našla jej.

Nyní žije spokojeně na Českobudějovicku. „Jihočeši jsou velmi pohostinní, nevidí v nás lidech z Ukrajiny jen dělníky, ale dívají se na nás jako na osobnosti,“ pokračuje.
„Lidé k nám byli hned od začátku vstřícní a já děkuji jim a Bohu, že jsem stále obklopena dobrými a skvělými lidmi. Mám milujícího manžela a svou prací se stále snažím lidem vracet všechno, co nám zde dali.“

Dřevořezbářství se Halyna Hordijivna Pouzarová věnovala již na rodné Ukrajině, kde pořádala výstavy. Kromě ní na výstavě Empatie vystavovali také Ildar Fatchulin a Ivan a Valentyna Hubalovi.

Výstavu si se zájmem prohlédl i českobudějovický primátor Juraj Thoma. „Je úžasné, že u nás žijí tihle šikovní a nadšení lidé, kteří k nám přišli ze zahraničí, a že máme možnost seznámit se s jejich dovedností. Za to patří dík organizátorům výstavy,“ poděkoval primátor Juraj Thoma.
„Dostal jsem krásný dárek od malíře Ildara Fatchulina z Uzbekistánu a dozvěděl se, že hlavní město Taškent bylo založeno už před 2200 lety.“