Jeho hlavní hvězdou se stal americký zpívající baskytarista Richard Bona původem z Kamerunu, který v sobotu nadchl Piaristické náměstí v Českých Budějovicích; hrálo se také v Třeboni. Festival, který sumou dva miliony korun podpořila firma ČEZ, bude na podzim pokračovat sérií koncertů v budějovickém klubu Highway 61.

Richard Bona přijel na jih Čech s novým programem. Mísí v něm jazz, flamenco a africkou hudbu. V jedné skladbě přiměl publikum ke zpěvu a atmosféru si chválil. „Diváci byli bezvadní, Budějovice jsou krásné město a jsou tu fajn lidé. Doufám, že se sem ještě někdy vrátím,“ řekl Richard Bona.

Na pódiích hraje muž, přezdívaný africký Sting, od pěti let, nástroje si sám vyrábí a koncertoval se jmény Bobby McFerrin nebo Chick Korea. Podle dramaturga festivalu Jiřího Grauera láká Richarda Bonu i česká polka – předvedl ji v zákulisí a rovnou si do ní zpíval.

Americký jazzový baskytarista Richard Bona nadchl 16. srpna publikum na Jihočeském jazzovém festivalu. Hrál na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích, představil svůj flamenco projekt.

Kromě něho bodovali na Jihočeském jazzovém festivalu trumpetista Dave Douglas či saxofonista Ian Richie. Tři večery navštívilo asi 4000 lidí.

Nyní bude Jihočeský jazzový festival pokračovat sólovými koncerty. Poslední letní bude 6. září v Nových Hradech, na podzim se přesune do domovského klubu Highway 61.

„Chystají se koncerty Shai Maestra z Izraele, mistra piana z bandu Avishae Cohena, amerického zpěváka Curtise Stigera, který je ozdobou každého světového festivalu, kanadských Monkey Junk, Pee Wee Ellise, funkového mistra saxofonu z kapely Jamese Browna a dalších,“ řekl Jiří Grauer.

Jihočeský jazzový festival vznikl v roce 2011. Založil ho Jan Nedvěd z firmy Mane, který předtím spolupořádal s Rudy Linkou akci Bohemia Jazz Fest.