Začalo to koncem května koncertem Anety Langerové na Výstavišti. A bude pokračovat příští sezonu. Jihočeská filharmonie (JF) během ní nabídne tři koncertní řady. V té, která přinese hudební přesahy, bude hrát s Pavolem Hammelem či americkou zpěvačkou Jane Monheit. Novinkou je komorní cyklus, kde dostanou prostor hráči orchestru se svými formacemi. V cyklu A, zaměřeném na skladby, jež vznikly za první světové války, se představí sólisté houslista Ivan Ženatý, klarinetista Karel Dohnal, barytonista Roman Janál či šéfdirigent orchestru Jan Talich. Základní vstupné zůstane stejné.

V řadě A zazní na každém koncertě jedna skladba, napsaná v letech 1914 – 1918, 
v období první světové války. Jako hostující dirigenti přijali pozvání i ti, kteří JF dříve vedli, Ondřej Kukal a Stanislav Vavřínek. Podle šéfdirigenta Jana Talicha se orchestr snažil přilákat atraktivní sólisty, zmínil jména jako Ivan Ženatý nebo hornista André Cazalet.

„Moc  se těším na Písně 
a tance smrti od Musorgského s barytonistou Romanem Janálem. Je to velmi málo uváděná, ale naprosto skvělá skladba. Zajímavý koncert bude s klarinetistou Karlem Dohnalem: bude hrát i moderní skladbu Petra Wajsara, ale hlavně Sny a modlitby Izáka Slepého od Osvalda Golijova, v níž klarinet vystřídá snad všechny polohy,“ řekl Jan Talich.

Jan Talich, šéfdirigent Jihočeské filharmonie.Sólově se představí několik houslistů včetně koncertního mistra JF Martina Týmla, což je podle šéfdirigenta – jenž si na housle také zasóluje – zvykem ve všech filharmoniích. Přijede i Roman Patočka, člen Talichova kvarteta, či ruská houslistka Tatiana Samouil. „Finalistka soutěže královny Alžběty v Bruselu, hrála sólo při závěrečném ceremoniálu na olympiádě v Soči,“ doplnil Jan Talich.

V řadě B s přídomkem Přesahová naváže JF na spojení 
s Anetou Langerovou. Otevře ji West Side Story, melodie 
z muzikálu zazpívají dva sólisté z Velké Británie. Dalším lákadlem se má stát Pavol Hammel se skupinou Prúdy. „Svůj projekt s filharmonií uvedl jenom jednou, v roce 1995 na Slovensku. Je velmi zajímavý a kvalitní, v druhé půli pak zazpívá hity Medulienka a Učiteľka tanca,“ řekl ředitel orchestru Otakar Svoboda.

Do přesahů patří dále koncert, na který přijede americká zpěvačka Jane Monheit, držitelka ceny Grammy. Zazpívá jazzové standardy. „Její jméno není prvoplánové jako Helena Vondráčková, ale věřím, že se lidé přijdou podívat,“ podotkl ředitel JF.

Otakar Svoboda, ředitel Jihočeské filharmonie.V programu se ještě objeví sólisté z londýnského West Endu nebo Jazzová mše Jaromíra Hniličky. Vstupenky na tuto řadu budou dražší, kvůli honorářům. Některé z koncertů se navíc uskuteční mimo sídlo orchestru. Počítá se s pavilony T a Z českobudějovického Výstaviště, divadelním sálem Metropolu nebo jízdárnou v Českém Krumlově.

Nová místa, Jihočeské muzeum nebo Wortnerův dům, si JF vyzkouší rovněž při komorní řadě. Tato novinková hudební série ukáže hráče orchestru jinak. „V komorních seskupeních, která buď fungují, nebo se dají dohromady pro tuto příležitost. Jsme zvědaví, jaký bude zájem, největším tahákem bude Talichovo kvarteto, které v Českých Budějovicích zahraje poprvé,“ řekl koncertní mistr Martin Týml s tím, že cyklus obsáhne dechové kvinteto, smyčcový kvartet i klavírní tria.

Orchestr rovněž pokračuje v aktivitách pro rodiny s dětmi, několik koncertů pro ně připraví Lukáš Hurník, šéfredaktor ČRo Vltava.

Rozpočet 22 milionů

Záběr JF je ovšem širší než jen koncertní řady. Zahájí sezonu hokejového Motoru, natočí video na lipenské  Stezce korunami stromů, chystá akci s firmou ČEZ. „Jednáme 
o tom, že spustíme dva až čtyři naše muzikanty do jednoho 
z temelínských komínů. Taková je doba, klasické věci nikoho nezajímají, musíme se prosazovat jinak,“ říká Otakar Svoboda. Plánuje se i venkovní koncert k oslavě 25 let od 
Sametové revoluce.

Zatím jen v rovině slibu zůstávají ředitelova slova z podzimu, že JF bude koncertovat po celém kraji. „Musíme jít postupnými kroky, máme to 
v úmyslu, reálně v sezoně 2015 – 16. Záleží na zájmu měst, zatím se nikdo nepřihlásil,“ řekl Otakar Svoboda. Síly nyní napírá spíše k tomu, aby se zvětšil počet hráčů, JF je hledá skrze konkursy. Definitivně se tak zbaví slova komorní ve svém názvu.

Rozpočet JF na rok 2014 je zhruba 22 milionů korun. Milion dá ČEZ, podobnou sumu ministerstvo kultury, zbytek Jihočeský kraj, který je zřizovatelem orchestru.