Právě za roli z Verdiho opery La traviata, která měla premiéru 20. října 2017, byl nominovaný na Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon. „Po takové dlouhé době, co jsem byl v angažmá v Českých Budějovicích, to beru jako poděkování divadlu za práci,“ uvažuje Svatopluk Sem.

Odborná porota ocenila jeho hlas: „Svatopluk Sem disponuje pružným, technicky skvěle vybaveným, sametově zabarveným barytonem, který vemlouvavě dokáže přesvědčovat a ukonejšit rozjitřené city.“ Pro roli se prý skvěle hodí. „To ho přímo předurčuje k ztvárnění verdiovských otců, kteří pozorně vnímají problémy svých dětí. Tato vzácná vlastnost a herecká empatie mu umožnily mistrovsky ztvárnit nesnadnou rodičovskou roli Jiřího Germonta, který pečuje nejen o životní osudy svých dětí, ale dokáže se vcítit i do osobní tragédie zamilované pařížské kurtizány,“ míní porota.

Romantická opera La traviata je režijní debut Veroniky Poldauf Riedelbauchové. V roli Giorgia Germonta se sólista alternuje s Alexandrem Beněm. Když Svatopluk Sem roli přijal, nenapadlo ho, že by mohla dosáhnout takového úspěchu. „V tomto případě jsem to nečekal, premiér mívám čtyři pět za rok, bylo to pro mě milým překvapením,“ řekl Svatopluk Sem.

Jubilejní 25. Ceny Thálie se budou za uplynulý rok vyhlašovat 24. března.

Nominace mužů v kategorii opera
* Svatopluk Sem: Giorgio Germont – La traviata, Jihočeské divadlo
* Andrij Škurhan: Dunois – Pana orleánská, Divadlo F. X. Šaldy v Libereci
* Titusz Tóbisz: Laca Klemeň – Její pastorkyňa, Divadlo F. X. Šaldy v Libereci