Jeho ředitel Miloslav Paulík po deseti letech končí, odejde 31. prosince. Správní rada zvolí jeho nástupce začátkem února, do té doby bude pověřena řízením manažerka muzea Eva Florová.
O změně rozhodla správní rada na posledním jednání. „Vede nás k tomu to, že doktor Paulík už dosáhl příslušného věku a chtěl by mít taky trochu volna. Já si ale jeho práce velmi vážím, a proto bych chtěl, aby nadále spolupracoval externě, protože jeho zkušenosti a známosti nejdou nahradit,“ řekl Stanislav Mrvka, starosta města a předseda správní rady s tím, že nového ředitele vyberou 3. února.
Miloslav Paulík pracoval jako ředitel deset let, předtím dělal kastelána na hradeckém hradu a zámku. Je rád, že se podařilo muzeum vybudovat
a získat nadregionální věhlas. „Ale už od doby, kdy jsem odešel z hradu a zámku, přesluhuji v důchodovém věku. Říkal jsem si, že je čas, abych zkusil jinou práci, která je stejně tvořivá a zajímavá, opět se budu pohybovat v umění.
V muzeu se budu podílet na některých důležitých výstavách,“ řekl 71letý ředitel.
Správní rada bude jeho nástupce volit ze dvou kandidátů, kteří postoupili do druhého kola konkursu. Podle Stanislava Mrvky musí mít nový šéf především manažerské schopnosti, aby uhlídal provoz muzea, který je podle něj finančně komplikovaný. „Musí být organizátorsky schopný řešit výstavy, přinést něco nového, pořádat akce, které přinesou peníze,
a musí něco podstatného vědět o umělecké části,“ řekl starosta.
Končící ředitel označil za hlavní, aby se jeho nástupce orientoval v oboru. Provoz muzea vidí jako velice spletitou záležitost, pět zaměstnanců připravuje ročně 15 výstav. „Každá je specifická, k tomu vzdělávací programy. Je to dramatický režim, když to přeženu od sbírání nedopalků na nádvoří až po přivítání významné osobnosti. Ale zajímavá práce a jsem velmi rád, že jsem mohl na tomto projektu participovat,“ řekl Miloslav Paulík.
Instituce, kterou deset let řídil, vznikla v Jindřichově Hradci pod názvem Národní muzeum fotografie (NMF)
v roce 2002. Sídlí v historickém centru, v budově bývalé jezuitské koleje. Náklady na její vznik dosáhly několika set milionů korun. Zřizovatelem je město, letos na provoz muzea poslalo pět milionů.
K výstavám, jež měly nadregionální přesah, patří Ostře sledovaný Hrabal nebo kolekce Via Lucis, zobrazující českou společnost 1989 – 2009. Miloslav Paulík je pyšný na výstavu Alexandra Paula, který fotil Osvobozené divadlo, automobilové závody s Eliškou Junkovou, konec druhé světové války i architekturu.
„Jsem rád, že i nádvoří se proměnilo ve výstavní síň, jsou zde obrazy a fotografie, k tomu kašna. A vznikla velice krásná zahrada, kde jsou velkoformátové fotografie. Je to živé muzeum, které vstupuje i do exteriéru,“ řekl Miloslav Paulík.
Loni ale muzeum přišlo o Zlatý fond, sbírku 220 snímků od stejného počtu autorů. Fotografové, kteří stáli u zrodu NMF, se nedohodli s městem na další spolupráci. Kolekce obsahuje snímky Dagmar Hochové, Bohdana Holomíčka či Ladislava Sitenského, každý daroval dvě fotky.
„Je důležité, že se fotografové této akce zúčastnili, ale byla to nesourodá sbírka. Dnes je někde uložena, nevíme kde, neví to ani ministerstvo kultury. Je mi líto, že tady sbírka není, ale abych kvůli tomu skákal z mostu, tak to ne,“ řekl Miloslav Paulík.