Z osobních důvodů skončila v pondělí šéfka táborské kultury Ivana Průchová. Odchází po deseti měsících. Tábor tak čeká během jednoho roku další důležitá kulturní změna – od července má nové vedení divadlo, kde Karla Daňhela nahradila Linda Rybáková. Nový šéf odboru kultury a cestovního ruchu by měl nastoupit od ledna 2017.

Ivana Průchová se do funkce dostala koncem loňského roku až z druhého výběrového řízení, v prvním město nikoho nevybralo. „Od pondělí už nejsem vedoucí odboru, tento týden předávám věci. Mám radost z městského webu, že se dotáhl k výběrovému řízení a bude koncem listopadu hotový. A vzhledem k tomu, že padl generální partner, jsem ráda, že Táborské slavnosti dopadly dobře a náklady se pokryly ze vstupného. Na druhou stranu je to poučení: vždy jsem byla v soukromé sféře a tento svět je trošku jiný,“ řekla Ivana Průchová, která se bude nadále věnovat marketingu.

Radnice vypsala na její místo výběrové řízení, přihlášky je třeba poslat nejpozději 11. listopadu. Pokud bude nejvýš pět zájemců, můžou vítěze rovnou vybrat radní. Každý uchazeč ale absolvuje sezení s psychologem a psychotesty.

Starosta Jiří Fišer si myslí, že díky končící šéfce se dost zlepšily věci týkající se cestovního ruchu. „Dokonce jsme se dohodli, že po dobu v řádu týdnů by nám pomáhala dodělat věc, kterou začala, a tou je nový web města. Přiznávám, že byly nějaké personální spory, ale ty nechci rozebírat, nová vedoucí do toho spadla jako do studené vody a nebylo to pro ni jednoduché. Ale třeba Táborská setkání dopadla velmi dobře, i ekonomicky, výsledky měla dobré,“ řekl Jiří Fišer.

close Jiří Fišer, starosta Tábora. info Zdroj: David Peltán zoom_in

Na odboru kultury končí i jedna z jeho opor Marcela Drdová, která zde pracovala od roku 1994. Po 22 letech se chtěla posunout dál a jinam. „Přihlásila jsem se do výběrového řízení a vyhrála ho, přesouvám se jako vedoucí oddělení matriky a evidence obyvatel. Ale že by na mě někdo tlačil, to ani náhodou,“ řekla Marcela Drdová.

Bude to v Táboře druhá velká kulturní obměna. Od léta řídí Divadlo Oskara Nedbala, jehož zřizovatelem je Jihočeský kraj, Linda Rybáková. Ta si již přivedla první posilu, dramaturgyni Kateřinu Kubešovou, jež v minulosti pracovala pro Gymnázium Pierra de Coubertina Tábor, festival Tabook či kulturní prostor Cesta.

Šéfka divadla si myslí, že nový vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu by měl být kulturní člověk s všeobecným přehledem. „A někdo, komu na kultuře skutečně záleží, kdo ji dokáže někam posouvat, vložit vlastní invenci. A měl by být vidět. Kultura ve městě je poměrně jednostranná, jsou zavedené vzorce, které fungují, myslím, že by bylo fajn, kdyby se je povedlo překročit,“ řekla Linda Rybáková.

close Letos během deseti měsíců skončilo sedm šéfů kultury jihočeských měst: v Borovanech, Dačicích, Písku, Prachaticích, Táboře, Třeboni a Týně nad Vltavou. info Zdroj: Deník/ Miroslava Jindrová zoom_in

Nejdéle, v letech 1997 až 2010, řídila odbor kultury Lenka Horejsková, pozdější místostarostka a dnes vedoucí infocentra ve Veselí nad Lužnicí. Na dotaz, zda půjde do výběrového řízení, nechtěla vůbec odpovídat.

„Zatím jsem tu informaci nestihla zpracovat. Ale je třeba najít všestranného člověka, který má kulturní cítění, ale zároveň se vyzná v administrativě a chodu úřadu a hlavně: umí komunikovat s lidmi. Můžete být sebevětší znalec umění, ale pokud nebudete praktik a nebudete umět mluvit s lidmi, moc toho v kultuře neuděláte,“ řekla Lenka Horejsková.

Jihočesko zažilo turbulence na kulturních židlích loni. Během deseti měsíců skončilo sedm šéfů kultury: v Borovanech, Dačicích, Písku, Prachaticích, Táboře, Třeboni a Týně nad Vltavou.