Po roce a osmi měsících skončila 6. prosince šéfka vltavotýnské kultury Gabriela Dušková. Radní ji odvolali na základě kontroly, kterou do organizace poslali v září. V nejbližších dnech vypíšou výběrové řízení na nového vedoucího.

Gabriela Dušková nastoupila loni v dubnu, nahradila odvolanou Janu Mráčkovou. Vedla Městské centrum kultury a vzdělávání (roční dotace 6,6 milionu korun), pod něž spadá muzeum, knihovna, galerie, infocentrum, kino a kulturní dům Sokolovna.

„Kontrola našla chyby v řízení organizace. Druhá věc je, co se nám nelíbilo na kultuře: v řadě věcí ji paní Dušková posunula dál, zvelebila prostředí, osobně akce uváděla, pokročila v propagaci, ale problémy byly s letním programem, kde si prosadila přesun slavností do jiného termínu. My ji podpořili, ale z ohlasů jsme zjistili, že lidé jsou zvyklí na to, co bylo v minulosti. Problém byl, že odmítala vzít zpětnou vazbu na vědomí,“ řekl starosta Milan Šnorek (ODS).

Odvolaná šéfka kultury, která hraje v divadelní společnosti Okýnko, si myslí, že to na ni politici narafičili. „Chybičky jako dvojí smlouva pro jednoho pracovníka: měl stálou smlouvu a k ní dohodu, jinak bychom neměli nikoho na pokladnu. Tak za takovou kravinu se v Týně vyhazuje. Je mi to líto,“ řekla Gabriela Dušková.

Gabriela Dušková, bývalá šéfka kultury v Týně nad Vltavou. Radní ji 6. prosince 2016 odvolali.Zdroj: Archiv Gabriely DuškovéRadní to vidí jinak. Lubomír Marek (ODS) označil za hlavní důvod výsledky kontroly. „Velikánské problémy. Zaměstnávala dceru na dva pracovní poměry, takové šílené psí kusy. Ve spoustě věcí papírové průšvihy a vůbec nenaplňovala příjmy, byli jsme několik set tisíc v mínusu,“ řekl radní, jemuž také vadí, že zkrácené slavnosti města stály o 150 tisíc korun víc než loňské.

Vedení radnice ale vědělo od začátku, že zaměstnala dceru; práci dala Gabriela Dušková i jejímu příteli. Hájí se tím, že dcera dělala zástupkyni i hlavní pokladní. „Vezmete si cizího člověka, když máte svého volného? Zákon to nezakazuje,“ řekla Gabriela Dušková.

Za pravý důvod odvolání považuje spor s novým pachtýřem hospody v Sokolovně. Ve třetím výběrovém řízení ji radní za roční sumu 150 000 korun pronajali Miloslavu Roznerovi, manažeru skupiny Argema. Dušková chtěla, aby jí 14 dní předem hlásil akce, jež bude v sále pořádat, což on odmítl.

Miloslav Rozner, manažer skupiny Argema.Zdroj: Petr Zikmund„To nebylo v podmínkách výběrového řízení. První návrh smlouvy byl právní paskvil, postavený proti mně tak, že když se na paní Duškovou špatně usměju, končím. Dělala samé dryje, nechtěla mi povolit koncert Hany Zagorové, ačkoli v tom termínu sama nic nepořádala,“ řekl Miloslav Rozner, který nevyloučil, že se přihlásí do výběrového řízení na nového šéfa kultury.

S Týnem je spjat. Koncerty pořádá dvacet let, první dělal v Neznašově. Dnes má za sebou 1040 akcí. Konec Duškové nepřímo přivítal na facebooku: „To, co nešlo dva měsíce, se najednou podařilo.“

Radní Lubomír Marek, známý ze skupiny Sem Tam, za ním stojí. Argumentuje, že poté, co Gabriela Dušková vyhodila předchozího hospodského, dvakrát špatně připravila výběrové řízení.

„V tom třetím vybrala rada člověka, který nás přesvědčil. A podmínka, že musí 14 dní dopředu nahlásit akci, je nesmyslná: co třeba smuteční oslava? To byly diskriminující věci, které by ho v podnikání zmrtvovaly,“ řekl Lubomír Marek.

Lubomír Marek, radní města Týn nad Vltavou a kapelník bluegrassové skupiny Sem Tam.Zdroj: Deník/ Jaroslav SýbekBývalá šéfka potvrdila, že tuto podmínku žádala. Jejímu konci prý předcházela schůzka s Roznerem a Markem. „Pan radní Marek na mě řval, že mám komunistické názory, několikrát mi psal, že si ponesu důsledky,“ říká odvolaná šéfka.

Kauza má ještě osobní rovinu. Dušková a Marek jsou sousedé, znají se léta. Radní byl navíc ten, kdo ji loni do funkce prosadil, bez výběrového řízení. „Je hrozné, že bojuju s člověkem, který mě přemluvil. Kamarád, chápete? Můj manžel, který ho zná daleko víc, je z toho paf. Byly to bezesné noci, měla jsem pocit, že bojuju s větrnými mlýny jako Don Quijote,“ řekla bývalá šéfka.

Marek zdůraznil, že byl posledním člověkem z radnice, který ji obhajoval. Původně si o ní myslel, že funkci zvládne. „Jenže Gábina Dušků si umí naštvat úplně všechny, je konfliktní a nenechá si do ničeho mluvit,“ reagoval.

Turbulence na kulturních židlích zažilo Jihočesko loni. Tehdy během deseti měsíců skončilo sedm šéfů kultury v Borovanech, Dačicích, Písku, Prachaticích, Táboře, Třeboni a Týně; otřesy zažil i MěXus v Sezimově Ústí. Letos po necelém roce ve funkci rezignovala nová vedoucí kultury z Tábora Ivana Průchová.

ČTĚTE TAKÉ: Šéfka táborské kultury končí. Po deseti měsících