Už ve čtvrtek se naplno rozjede program Vesnického hudebního klubu v Chotěmicích u Soběslavi na Táborsku. Václav Koubek, svérázný písničkář a originální chalupář, tam ve svém statku každý víkend pořádá koncerty muzikantů, jejichž hudbu má rád. Hudbu doplňuje dalšími radovánkami, jako je houbařské sympozium, rybaření, cyklistika, ochutnávky vín či Pohádkové léto na nedalekém zámku Červená Lhota.
Chotěmické hudební menu tentokrát zahrnuje téměř třicet koncertů. „Letos jsem vybral ty nejlepší kapely podle svého gusta,“ říká Koubek.

Do konce srpna se u něho vystřídají například Mišík, Prokop, Hlas, Traband, Garage, Švihadlo či Sto zvířat.

Spálený: Je to oáza

Mnozí slavní hudebníci se vracejí už po několikáté. Líbí se jim poklidná atmosféra venkovského domu s hudební stodolou, dvěma stylově zařízenými bary a zahradou s houpacími sítěmi zapletenými do ovocných stromů. „Oproti ruchu a nesoustředěnosti velkých hudebních festivalů jsou Chotěmice oázou,“ vysvětluje Jan Spálený, proč tam koncem července opět přijede s kapelou ASPM.

Kromě hvězd letos Koubek poprvé na pódium pozval i kapely z vesnic a měst v okolí, které znají zdejší lidé z tanečních zábav. V sérii To nejlepší z domácí dílny vystoupí například místní tancovačková skupina Starý Extract nebo českobudějovická legenda Boule.

„Chci jim dát šanci zahrát si před publikem s dobrým vkusem, protože takoví lidé sem pravidelně jezdí. Počet členů vesnického klubu už dosahuje dvou tisíc a je to takový stát ve státě. Máme rádi podobnou muziku – posluchači sem vozí i cédéčka, která je zaujala, takže si navzájem dáváme tipy,“ vysvětlil Koubek.

Tím je klub, v němž stojí členství padesátikorunu a přináší kromě jiného i slevu na vstupenky, výjimečný. Jeho stanovy mluví takto: cílem je zpřístupnit špičkovou kulturní scénu alternativní menšinové populaci a také napomoci tomu, aby se zviditelnila začínající hudební tělesa. Mnozí diváci už do Chotěmic jezdí každý víkend jako na chalupu. Přespávají na zahradě ve stanech, na matracích v hudební stodole a náročnější mohou využít patnácti lůžek ve stavení.

Letošní sezona začne v Chotěmicích naplno už o měsíc dřív než v předchozích letech. Zahájí ji ve čtvrtek večerní setkání nazvané Rojení hudebníků, při němž se na pódiu vystřídají písničkáři a alternativní umělci včetně zpěvačky a hráčky na kvinton Gabriely Vermelho známé z divadla Husa na provázku. Tomuto koncertu bude dopoledne předcházet cyklistická projížďka, která propojí čtyři osvěžovny: Dada club v Jindřichově Hradci, Zámeckou hospodu Pluhův Žďár, Chotěmice a hospodu U Beranů v Táboře.

Tím se rozjede letní program na plné obrátky. Hlavní koncerty bývají vždy v pátek a sobotu, někdy se hrává i v neděli. Diváky čeká například poetický i rockový víkend, vzpomínka na Petra Kalandru a také křest nového alba Vaška Koubka.

Vítanými návštěvníky Vesnického hudebního klubu v Chotěmicích jsou hudbymilovní rodiče s dětmi, protože tři kilometry odtud leží Červená Lhota, kde Koubek už čtrnáct let pořádá Pohádkové léto. Na stylové scéně se tam každý víkend čtyřikrát střídají převážně kočovná divadla, která zapojují děti do hry a netradiční formou jim vyprávějí i klasické příběhy. Letos to bude třeba Pinocchio, Perníková chaloupka či Pejsek a kočička, zpestří i Cirkus Chauve a kejklíř Vojta Vrtek.

Léto u Koubka

Rojení hudebníků-4. 6.
Starý Extract-5. 6.
Boule-11. 6.
Kuzmich Orchestra-12. 6.
Míra Kemel s kapelou-18. 6.
Piosenki-19. 6.
Blues duo Bena/Ptaszek-25. 6.
Žamboši a Monty-26. 6.
Václav Koubek a spol.-2. 7.
Hudba Praha-3. 7.
Vlasta Třešňák s kapelou-9. 7.
Švihadlo-10. 7.
Vladimír Mišík a ČDG-16. 7.
Michal Prokop-17. 7.
Vítkovo kvarteto-23. 7.
Garage-24. 7.
Jan Spálený a ASPM-30. 7.
Ivan Hlas-31. 7.
Luboš Pospíšil a 5P-6. 8.
V.Koubek a P.Fajt-7. 8.
Křest nového CD V.Koubka-8. 8.
Blues session-13. 8.
P. Kalandra memory band-14. 8.
Traband-20. 8.
Sto zvířat-21. 8.
Blue Effect-27. 8.
Krausberry-28. 8.
Václav Koubek-29. 8.

Začátky-20.00
Zdroj: www.vaclavkoubek.cz