Architektka Hana Urbancová komentovala loni na podzim slogan Slavie ožije dost kriticky. Během tří měsíců, kdy se o českobudějovický 'Armáďák' začali starat Jiří Grauer a Martin Kolář jako produkční, jež si najalo Jihočeské divadlo, se do kulturního domu život opravdu vrací. Pochybností ale zůstává dost. Není například jasné, co bude po srpnu – v létě totiž radnice zhodnotí zkušební provoz a pak rozhodne, co se Slavií dál a jestli opravdu nynější aktivity ovlivní architektonickou proměnu, s níž se počítá zhruba za dva roky.

Změnu, která je nejvíc vidět, představuje Café klub Slavie v přízemí, jenž si již našel své publikum. „Zasáhl výrazně do kulturní náplně města,“ glosuje Jiří Grauer, někdejší dramaturg Solnice a Baziliky. Navenek možná méně patrný, ale zásadní je fakt, že všechny prostory ve Slavii nyní slouží různým spolkům. Ateliér Kulisa dělá programy pro děti, Klub Aktiv se věnuje seniorům, Martys se mění na jazzklub Jana Nedvěda z Mane. Opravené jsou všechny tři klubovny, v jedné z nich zkouší Velký dechový orchestr a míří tam i obnovené Divadlo D111. Velký potenciál leží v budoucích hudebních zkušebnách v suterénu. „Máme přemíru zájmu, hlásí se 20 – 30 kapel,“ upřesnil Kolář.

Senioři i Traband

Do Slavie se vrátila amatérská divadla, fungují pořady pro starší jako bigbítové čaje, od března zde působí i Divadelní seniorský soubor pod vedením Terezy Dobiášové, který připravuje autorskou inscenaci. Na jaro a léto plánují 'slávisté' rovněž řadu velkých akcí: přijedou držitelé letošních Andělů, Lenka Dusilová a Tomáš Dvořák s projektem Floex, album Neslýchané včetně překladu do znakové řeči přiveze Traband. Zahraje kapela Vltava, rockeři Mišík s Hlasem, Husa na provázku uvede inscenaci To léto.

Další plány však zásadně komplikuje nejistota, co bude na podzim. Město se podle Jiřího Grauera nevyjadřuje a šance, že projekt potrvá dál, nebo se zasekne, odhadl 50:50.

„Je to silně omezující. Obávám se, že v době předvolebních tlačenic nebude nikdo schopen říct, jak se má pokračovat. Politicky je to opravdu taková přehazovaná, může to v sprnu skončit mávnutím kouzelného proutku a materiály, které máme zpracovat, se někam odloží,“ říká Grauer.

Obavy rozptyluje náměstkyně primátora Ivana Popelová.  Předpokládá, že i po létě politici provoz zachovají. „Do srpna je to zkušební, ukázalo se, že to funguje a určitě nebude naše vůle něco měnit, než bude rekonstrukce. Objekt se zaplnil, pronajímají se prostory, které předtím byly prázdné, a byla by zásadní škoda, kdyby rada rozhodla jinak – věřím, že zdravý rozum zvítězí,“ reagovala Popelová.

Ročně doplácí milion

Na provoz Slavie, která vznikla jako Německý Spolkový dům v letech 1871 až 1872, nyní město ročně doplácí zhruba 1,2 milionu korun. Z pronájmů se nově daří získat asi 40 tisíc korun měsíčně. Grauer s Kolářem si peníze shánějí sami, zatím nemají žádné granty. Přesto počítají s tím, že oživí také letní scénu.

„Jdeme do toho s obrovským rizikem. Chceme oslovit spřátelené firmy, a když se na pronájmech získá více peněz, je možné o ně na městě zažádat,“ nastínil Jiří Grauer.

Jak potvrdila náměstkyně primátora Popelová, zkušební provoz, jejž formálně zašťituje divadlo, má jeden hlavní účel: sesbírat data a připravit podklady, které se zapracují do podmínek výběrového řízení a architektonické soutěže na přestavbu Slavie.
Rekonstrukci město plánuje kolem roku 2014, dotace chce získat z takzvaných norských fondů. „Ale nemůžu předjímat, jestli po roce 2014 a volbách bude situace stejná,“ dodala Popelová. Platí tak slova Martina Koláře: osud Slavie je politický boj a bude záležet hlavně na veřejném mínění.

Výběr akcí ve Slavii

16.3. Čokovoko
21.3. Lásky hra osudná
4.4. Jesus Christ Superstar
17.4. Mišík + Hlas
19.4. Čankišou, Braagas
20.4. 60 let Úsvitu
23.4. Floex
25.4. Vltava
27.4. Beatové čaje
13.5. Kašpárek v rohlíku
15.5. Lenka Dusilová
24.5. Husa na provázku
1.6. Charlie Straight ad.
8.6. Traband

Více na: www.slaviecb.cz