Každý rok zde zpívali operní sólisté světových jmen. Tentokrát to bude  píseň labutí. Hudební slavnosti Emy Destinnové v Českých Budějovicích končí, jejich 25. ročník bude poslední, akci scházejí peníze. Dalším přehlídkám, jako jsou českokrumlovský Mezinárodní hudební festival nebo Okolo Třeboně, chybí sponzoři.

Již loni měl Antonín Kazil, ředitel slavností Emy Destinnové, problémy zaplatit galakoncert. „Pak mě předsvědčili, abych udělal těch 25 let. Lituji, že jsem se do toho pustil. Za předpokladu, že vám ministerstvo kultury nedá nic, KNV (myšlen Jihočeský kraj – pozn. red.) 30 tisíc a město sto tisíc, je to velmi složité. Už nejsem mladý kluk, abych na to měl nervy, jsem unavený,“ řekl Antonín Kazil a připomněl, že za primátora Miroslava Tettera měl od města ročně jistých 400 tisíc korun.

Od města nakonec dostane 200 tisíc. Podle primátora Budějovic Juraje Thomy navíc radnice zprostředkovala partnerství Budvaru pro zahajovací koncert, hradí dopravce, sál Jihočeského muzea pro dva koncerty a nájem katedrály svatého Mikuláše.

Asi 3000 lidí přilákaly Hudební slavnosti Emy Destinnové v Českých Budějovicích. V úterý je zakončil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK koncertem v Metropolu.„To je, myslím, pěkné. Těch sto tisíc dostává pan Kazil již několik let, částka se takto před lety ustálila na návrh kulturní komise a pan Kazil, alespoň co já vím, nikdy nepřišel s tím, že by požádal 
o vyšší dotaci,“ reagoval primátor Juraj Thoma.

Zastupitelé v květnu odhlasovali celkem 400 tisíc, aby mohl přijet i komorní orchestr Berlínské filharmonie. Jenže nebude, podle Antonína Kazila proto, že dotaci – honorář hráčů činí 526 tisíc korun – schválilo město pozdě. „Orchestru došla trpělivost, řekli, že mají další zakázky a nemůžou čekat,“ řekl šéf slavností.

Jejich rozpočet je asi dva miliony korun, většinu hradí dodavatel paliva pro JETE, firma TVEL. V programu se objeví Dvořákovo Te Deum, Český filharmonický sbor Brno, klavírista Martin Kasík či ruský pěvec Ildar Abdrazakov, jehož bas zní ve světových operních domech. „Má hlas, že se Vídeňská opera třásla,“ řekl Antonín Kazil.

Michal Malátný z kapely Chinaski, která letos přijede na festival Stodola Michala Tučného v Hošticích.Podobně skepticky jako on mluví štáb Stodoly Michala Tučného v Hošticích. Letos nabízí Chinaski i Františka Nedvěda. „Ale stále spíše proděláváme. Hledám finančního partnera, nebo bude příští ročník poslední,“ řekla produkční Gabriela Novotná.

O osm milionů korun méně než loni dostal od sponzorů Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, jehož hlavní hvězdou bude tenorista Jonas Kaufmann. Propad peněz je zčásti důsledkem zrušeného tendru na dostavbu JETE: sponzoring ukončila společnost MIR, uchazeč o temelínskou zakázku. Podle prezidenta festivalu Jaromíra Boháče dal méně peněz i hlavní partner festivalu, E.ON.

„Šetřit není už moc kde, umělecké smlouvy jsou uzavřené, rušit koncerty, které se prodávají, to je špatně. Takže těsně před festivalem můžete ušetřit tak na marketingu,“ řekl Jaromír Boháč. Za osm milionů by se podle něj dal pořídit zahajovací koncert.

Tenorista Jonas Kaufmann, hlavní hvězda letošního MHF v Českém Krumlově.Rozpočet MHF je 43,7 milionu. Město Český Krumlov dává půl půl milionu, Jihočeský kraj dal 150 000 korun, minulý týden pak radní schválili dalších sto padesát tisíc. „Chápeme MHF jako nejvýznamnější hudební festival v jižních Čechách,“ řekl Patrik Červák, šéf krajského odboru kultury.

Třeboň bez Budvaru

Pořadatelé MHF se obrátili i na ČEZ. Ten je ale podle mluvčího JETE Marka Svitáka nepodpoří. Naopak, stejnou sumu jako loni dostane MHF od Budvaru, který festival podporuje od roku 2003. Pivovar ale přestal sponzorovat akci Okolo Třeboně, jíž dával peníze poslední čtyři roky.

„Hlavním důvodem je termínový souběh dalších tří velkých akcí, na které musíme vyčlenit techniku a personál pro čepování piva: Basinfirefest, Open Air Musicfest Přeštěnice a Topfest,“ řekl mluvčí pivovaru Petr Samec.

Podle Jany Kubištové 
z Budvaru navíc Třeboni klesala návštěvnost, i přes snahu zkvalitnit nabídku. „A jde spíše o rodinnou akci, jejíž cílová skupina se čím dál více vzdaluje té naší,“ napsala organizátorům. Pro ně byla podpora Budvaru zásadní. Letos, kdy je tahákem Kryštof, je žádný pivovar nesponzoruje.

Richard Krajčo, šéf skupiny Kryštof, která zahraje 27. června 2014 na Okolo Třeboně.„U nás se na rozdíl od rockových akcí tolik nepije alkohol, ale nechceme měnit identitu rodinného festivalu, protože jsme přesvědčeni, že podporovat rodiny s dětmi je správně. Další ročník je ale 
s velkým otazníkem,“ řekl Pavel Barnáš, ředitel Okolo Třeboně, který má letos rozpočet čtyři miliony, kraj mu posílá třicet tisíc korun.

Z jihočeských festivalů podporuje Budvar například Mighty Sounds v Táboře. Jeho rozpočet činí asi 15 milionů.  „Sponzory máme podobné jako loni, Budvar je zásadní. Letos, protože je 10. ročník, zainvestujeme do techniky, budeme mít asi nejlepší dostupný zvuk v Evropě,“ řekl za Mighty Sounds  Jakub Siňor.

Za posledních pět let skončily v jižních Čechách kvůli sponzorům a návštěvnosti dvě známé hudební akce: v Táboře Planet Festival (2010) a Jihočeské zpívání v Trocnově, kde se folkaři a trampové naposledy sešli v roce 2011.