Za přípravami je hodně práce. Starosta obce Jan Jílek prozradil, že kulturní program letos domlouval už od září 2016. „Když jsme chtěli mít hudební špičky, museli jsme si je rok předem zarezervovat,“ říká starosta.

Kromě zvučných jmen dechových a folkových kapel návštěvníky čeká například již tradiční sobotní buchtobraní, do něhož se může přihlásit kdokoliv, a samozřejmě staročeský jarmark. Letos v Holašovicích vyroste 220 stánků. Starosta prozrazuje: „Měsíc se přihlášky na účast vyhodnocují podle druhu řemesla, abychom měli řemeslnou zastoupenost až třikrát, ale ne více. To se nedá říct třeba u keramiků, ale každá technologie i užitná hodnota je u nich jiná.“ Polovinu řemesel uvidí návštěvníci přímo na místě, stejně jako práci slovenského dřevosochaře Alberta Šimráka, který přímo na místě vyřeže sochu sv. Jana Nepomuckého. Výsledek ozdobí prostranství návsi stejně jako řezbářovy sochy z minulých let.

Za rozsáhlými přípravami stojí tři lidé a místní hasičský a fotbalový spolek. Oddechne si starosta alespoň, až slavnosti začnou? „Neodpočinu si, ale spíš se snažím nějakým způsobem si to užít,“ říká Jan Jílek, který si každý rok koupí nějakou drobnost do domácnosti.

Loni obcí, kde žije trvale 150 obyvatel, prošlo asi 15 000 lidí.