Provence je krajem, který před časem proslavil už Miroslav Horníček svými Listy z Provence a je považován za vůbec nejkrásnější část Francie. Pro svět ho objevil britský spisovatel Peter Mayle, který se v městečku Menérbes usadil a knihou Rok v Provence přilákal do regionu miliony lidí z celého světa.

A právě do tohoto vpravdě kouzelného místa zavede zájemce publicista a dlouholetý reportér ČRo1 – Radiožurnálu Jan Šmíd při čtvrteční besedě na Malé scéně budějovického Domu kultury Metropol. Začíná se v 18 hodin.

„V reportážích, natáčených pro Českou televizi a dosud nevysílaných, navštíví lidé Petera Maylea v jeho domě, podívají se do jeho pracovny, kde najdou i české vydání knihy Dobrý ročník a zastaví se i na jeho oblíbených místech. Mezi ně patří i Chateau la Canorgue, kde Jean Pierre Morgan provede diváky filmovými kulisami své usedlosti – právě tady natáčel Ridley Scott film Dobrý ročník a je tu i mytická vinice „coin perdu“. „Ukážeme si ale i další krásná místa tohoto regionu včetně vesniček Gordes či Bonnieux a vypravíme se za lidmi, kteří tu žijí,“ zve organizátorka Alena Schelová.

Součástí besedy bude i fotoshow 20 Top míst v Provence Jana Šmída, která nemusí být nutně totožná s tím, jak tento kraj nabízejí turističtí průvodci. Naopak, některá místa třeba vůbec návštěvníci nebudou znát.

V současné době vysílá ČT v cyklu Postřehy odjinud sérii Neznámá Francie, která se natáčela na přelomu listopadu a prosince loňského roku. Jan Šmíd poodhalí zákulisí natáčení a ukáže i některé nesestříhané záběry, které se nakonec do vysílání nevešly. Součástí večera je i možnost koupit si knihy o francouzských regionech. Vstupné na besedu činí 100 korun.