Několika zvířatům kanou černé slzy. Přimaloval jim je Josef Bolf, jeden z těch, kteří se zapojili do kolektivní malby na vnějších stěnách volyňské hřbitovní Galerie Na shledanou. Jmenuje se Tryzna za vakovlka a připomíná hlavně zvířata, která člověk ve 20. století vyhubil.

„Jé, tady nám něco přibylo,“ ukazuje kurátor Jan Freiberg na stěny, k dílu se totiž přidávají i kolemjdoucí. Náladu ještě násobí těla dvou mrtvých ptáčků před vchodem do galerie. Jako by se snad chtěli k tryzně přidat…

Kolektivní malbou zvnějšku budovy na hřbitově Malsička vznikl dočasný výtvarný pomník druhům zvířat a rostlin, jež lidé vyhubili. „Zvenku pomalovaná galerie není pomníkem oslavujícím mrtvé lidské hrdiny nebo činy z lidských dějin. Připomíná holou existenci milionů tvorů, které dokážeme pojmenovat, ale nemají pro nás hodnotu, dokud si je neochočíme, nepřivlastníme nebo nevyhubíme, udělujeme si právo rozhodnout o jejich reálném životě či smrti. Chceme upozornit, že svět je utkaný ještě z jiných než lidských zájmů. Záměrně jsme na hřbitově, který je plný lidských ostatků, vyobrazili zástupce zvířat, jež člověk zabil,“ řekl kurátor Jan Freiberg.

Hřbitovní Galerie Na shledanou ve Volyni připomíná kolektivní malbou na stěnách zvířata, která člověk vyhubil zejména za posledních 100 let. Na snímku mrtví ptáci před vchodem do galerie.Galerie, jež funguje od roku 2010 a připravila dosud 15 výstav, je pomalovaná ze všech stran, mísí se profesionální zručnost malířů s díly amatérů. Ze známějších jmen se připojili Josef Bolf, Jan Turner a Jana Vojnarová, výrazná je i malba Tomáše Hausera, na níž muž se sekyrou zabíjí velrybu. A co zvíře, to smutný příběh, například delfínovec čínský, který vyhynul asi před deseti lety – byl vyhuben po 20 milionech existence, ze Žluté řeky zmizel vinou extrémní říční dopravy a hluku. „Problémy na řece narušily jejich komunikaci, ta zvířata v podstatě umírala žalem,“ popsal kurátor.

Kromě těch, která lidé zahubili nedávno nebo těch extrémně ohrožených, jsou na zdech i taková, jež zmizela již v 15. století anebo mnohem dřív, třeba mamut. To kvůli dětem, které se na kolektivní malbě podílely.

Jak dlouho tryzna na zdech hřbitovní galerie zůstane, záleží na počasí a veřejném mínění. Zatímco dosud bylo výtvarné dění 'schované' vevnitř a nerušilo poptávku po pietě, teď Jan Freiberg se svými aktivitami poprvé vykročil ven. „Ozvaly se hlasy, že to někoho irituje, což mi přijde absurdní, protože právě těmi zvířaty chceme říct, že jsme součástí širšího pole vztahů, nejen mezilidských, ale i mezidruhových,“ říká kurátor.

Hřbitovní Galerie Na shledanou ve Volyni nabízí vevnitř architektonickou intervenci Überraum, šest metrů vysokou stavbu, jejímž autorem je Norbert Schmidt.

K rozjímání přivádí i dílo Überraum, které si lze v galerii prohlédnout do 22. července. Autorem je Norbert Schmidt, architekt pracující v ateliéru Josefa Pleskota a rovněž kurátor kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze, známého díky Tomáši Halíkovi. Prázdnou galerii zaplnil a přitom zároveň vyprázdnil šest metrů vysokou stavbou, která v první asociaci připomene katedrálu, chrámovou loď. Vzniklo i jakési místo ticha. „Prostor jako obraz, okno, práh, šifra, odkaz k prostorům zcela jiným,“ řekl Norbert Schmidt.

Sezona v Galerii Na shledanou bude pokračovat na konci léta, kdy kurátor Jiří Zemánek připraví výstavu o smrti a znovuzrození. Je inspirována zkušenostmi se změněnými stavy vědomí významného psychiatra českého původu Stanislava Grofa, vynálezce holotropního dýchání.

V mezičase je možné začíst se do třetího čísla galerijních novin, jemuž výtvarně dominují ilustrace trofejí jelenů Jana Turnera. Hlavním tématem jsou malé smrti zaživa, především v umění a architektuře. Noviny přinášejí rozhovor o medikamentech, které schizofreniky neléčí, ale naopak zadržují doživotně v nemoci, rozhovor s Mnislavem Zeleným o rituálech smrti amazonských indiánů; malíř Josef Bolf vzpomíná, jak mu silné deprese bránily v životě, historik Karel Skalický poutavě píše o francouzských vojácích, pohřbených roku 1742 ve Volyni.

Miloš Doležal.Speciální akce se ve hřbitovní galerii odehraje koncem tohoto týdne, 18. července. Pásmo scénického čtení chystá od 17 hodin spisovatel Miloš Doležal, autor známé knihy Jako bychom dnes zemřít měli, životopisného portrétu pátera Josef Toufara, umučeného v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem. Přiveze novou básnickou sbírku Ezechiel v kopřivách a podle pořadatelů prostor rozezní existenciální obrazy a útržky příběhů kostí obětí, zrádců a vrahů, které se tragikou dějin shromáždily v hromadných hrobech na pražském Ďáblickém hřbitově. V sepětí s pavučinami v rozích galerie a atmosférou Malsičky to slibuje působivý prožitek.

Jako malé odlehčení z toho všeho smutku funguje Památník neznámého roztoče, jímž geolog Radek Mikuláš ozdobil kousek zadní zdi galerie. Píše se tu: „Parazitoval v peří blbouna nejapného, a proto vyhynul dřív, než si ho kterýkoliv člověk povšiml.“