Dům je dlouhý 12 metrů, šest metrů vysoký a 3,6 metru široký. Jednotlivé panely sesadil dohromady jeřáb ve středu 23. března. Přivezly je kamiony. "Je to dům určený k bydlení. Ale neznamená to, že v něm bydlet budu. Uvidíme," řekl sochař.

Umělec tím navázal na svou předešlou prostorovou kompozici umístěnou v krumlovské synagoze. I zde tvořily výstavu s názvem Omlouvám se všem nuceně deportovaným litinové kufry. "Léta si s tímto symbolem umělecky pohrávám," řekl Páral. Uvedl, že poprvé ho kufr okouzlil jako malého chlapce, když v čerstvě zakoupeném domě svých rodičů našel na půdě kufr po odsunutých sudetských Němcích. "Samozřejmě jsem po něm hned skočil a čekal jsem poklad. Nebylo v něm ale nic," řekl Páral.

Od té doby je pro něj téma jakýchkoli deportací, vyhánění a transportů velmi aktuální. "Podvědomě se k němu vracím. Má díla jsou výsledkem jakéhosi vnitřního přetlaku, který nedokážu usměrnit. Až když je například dílo hotovo, tak si zpětně dávám dohromady důvody," řekl s tím, že s aktuální uprchlickou krizí se u něj pocity znásobily.

Originální kovový dům v podobě kufru postavil 23. března na nádraží v Kájově u Českého Krumlova sochař Miroslav Páral. Kufr podle něj symbolizuje útěk, deportace i zážitky, které se při otevření vrací. Dům je dlouhý 12 metrů, šest vysoký a 3 metry široký.

Jednašedesátiletý Páral se považuje za krumlovského patriota. Město umělecky ztvárňuje od dětství, ateliér má pět metrů od Vltavy. Touto akcí se ale s Krumlovem loučí. "Znovu to nebylo nijak v plánu, vše se stalo podvědomě," dodal.

V Kájově zakoupil od Českých drah budovu bývalé vodárny a dvě garáže, do kterých umístí své sochy. "Hledal jsem místo, kam uskladním, nikoliv vystavím, své sochy. Mám jich docela dost, protože své děti nerad prodávám," uvedl. Do Kájova prý odchází proto, že má pocit, že mu v malém městě bude lépe.

"Kufr bude mým novým ateliérem, ale i skladištěm," řekl. Cenu nechtěl sdělit. Ale vše prý postavil bez grantů či dotací. "Já jsem věděl, že to musím udělat. Peníze mě nezajímaly. Pomohli mi jen kamarádi," řekl Páral.

Miroslav Páral se narodil v Praze, vystudoval Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni. V roce 1991 založil Agenturu českého keramického designu. Od roku 1994 je předsedou sdružení keramiků Unie výtvarných umělců.