Jedno z děl výstavy Umění ve městě, k níž patří i Myslitelé před českobudějovickou radnicí, někdo poškodil. Jde o sochu plameňáka od Zuzany Beránkové. I objekty z předchozích dvou výstavy této skupiny vandalové poničili.

Dílo stálo na tyči uprostřed slepého ramene Malše a neznámý vandal ho svalil do řeky. Šéf skupiny, sochař Michal Trpák, včera odpoledne lovil plameňáka z vody s ploutvemi na nohou.

„Asi ho tam někdo svalil. Ale horší by bylo, kdyby vůbec nebyl. Už zůstane u mě v ateliéru, výstava končí 15. září,“ řekl Trpák, který ve studené vodě strávil hodinu. Dodal, že nedávno v Malši podobně zachraňoval i povalenou sochu kolegy Jakuba Flejšara.

Při první výstavě sochařů ve městě někdo ukradl dvě žáby a dalšímu dílu ukopl hlavu, loni kdosi utrhal soše Ježíška Světlany Jelenové ruce i nohy.
„Je to vandalismus, ale umělce jsme upozorňovali, že je to na jejich zodpovědnost. To ale nic nemění na tom, že mě mrzí, že se to děje. Nemohu říci, zda to dělají místní, nebo turisté, ale když jde někdo vydloubnout bludný balvan, co můžete jiného čekat,“ reagoval budějovický primátor Miroslav Tetter.

Centrum Českých Budějovic zaplnilo začátkem července sedm monumentálních soch, které pod názvem Umění ve městě 2010 vytvořili umělci z okruhu skupiny 4sochaři. Na první pohled jsou to díla zcela odlišná.

„Jak svou formou, která může být figurální, jako v případě Myslitelů Michala Trpáka, kde bychom mohli dokonce hledat paralely k umění antickému či klasicistnímu, nebo naopak téměř abstraktní, takové jsou Rezavé květy Čestmíra Sušky,“ řekla o výstavě teoretička umění Karolína Peštová.

Náměstí Přemysla Otakara II. ozvláštňuje v každém rohu jedno dílo. Nejvíc pozornosti na sebe strhává před radnicí sousoší Myslitelé Michala Trpáka. Dva zadumaní muži v pozici Rodinova Myslitele odkazují na krizi rozumu, společnosti i jedince.