Od 18. července do 16. srpna nabídne 23. ročník festivalu 17 koncertů, z toho šest pod širým nebem. Jeho rozpočet každoročně překračuje hranici 40 milionů korun.

Jednak ve sponzoringu festivalu nepokračuje jeden z uchazečů o dostavbu Temelína, společnost MIR, jednak má ekonomické problémy hlavní partner festivalu, společnost E.ON. Problémy mají i jiní, třeba Budějovický Budvar pociťuje tlak vlastníka na odvody zisků do státní kasy.

„Šetřit není už moc kde, umělecké smlouvy jsou uzavřené, rušit koncerty, které se prodávají, to je špatně. Takže těsně před festivalem můžete ušetřit tak na marketingu,“ řekl prezident festivalu Jaromír Boháč. Za osm milionů korun, které proti loňsku zatím v rozpočtu chybí, by se podle něj dal pořídit zahajovací koncert. „Ještě je čas na jednání, jednáme se státem, krajem, sháníme peníze, festival není samostatná složka, je to složka společnosti Auviex a občanského sdružení, tam budeme muset peníze najít, nebo je nenajdeme,“ uvedl prezident MHF.

Jaromír Boháč, prezident Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.Třeba Jihočeský kraj na nejvýznamnější hudební festival v regionu, na který se sjíždějí tisíce posluchačů ze zahraničí a Česka, přispěl zatím 150 000 korunami. Některé kraje na obdobné akce přispívají v řádech milionů korun. Město Český Krumlov přispěje půl milionem korun. Ve světě podle Boháče plyne na festivaly z veřejných rozpočtů kolem 30 procent nákladů, na českokrumlovský zhruba desetina.

„Existence velkých hudebních festivalů v Česku jsou otázkou kontinuálního politického rozhodnutí reprezentace státu, krajů a měst. Program se plánuje dlouhodobě. V roce 2015 bude tváří krumlovského festivalu korejská sopranistka Sumi Jo, o rok později, na 25. ročníku, peruánský tenorista Juan Diego Florez,“ uvedl Jaromír Boháč.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov od 18. července do 16. srpna nabídne 17 koncertů, z toho šest pod širým nebem. Festival zahájí na letní scéně P2 s kapacitou 4200 míst německý tenorista Jonas Kaufmann. Vystoupí za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) pod taktovkou Jochena Reidera v programu složeném ze slavných operních árií. Závěr 23. ročníku festivalu bude 16. srpna patřit opeře a pěveckým hvězdám Velkého divadla v Moskvě. Dramaturgie festivalu se tentokrát vzhledem k Roku české hudby zaměřila i na českou hudbu.