Kdysi si tam odkroutil povinné dva roky vojny. Nyní se tam muž, jehož proslavily skleněné stylizované ženské plastiky, vrátil. Světoznámý sklář Jiří Šuhájek vystavuje do 4. dubna ve vltavotýnské městské galerii U Zlatého slunce.

Držitel řady ocenění, zejména za design, přivezl skleněné plastiky, obrazy a kresby. „Je to pro nás velmi úspěšný krok,“ komentuje expozici sklářského výtvarníka galeristka Marie Hanušová.

Práce umělce, který získal titul na Královské akademii v Londýně, mohli Jihočeši obdivovat již na Vltavotýnských výtvarných dvorcích v roce 2002, před třemi lety ho představila také českobudějovická Glass Art Galerie.

Sedmašedesátiletý rodák z Pardubic Jiří Šuhájek je absolventem sklářské školy v Kamenickém Šenově, pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové a Royal College of Art v Londýně. Žije a pracuje v Praze. Jako hostující lektor působil ve Švédsku, Rusku, Mexiku, Ukrajině, Německu i Belgii, ale nejčastěji v USA.

Ve své profesionální výtvarné činnosti se věnuje sklu, malbě, kresbě, volné plastice a designu. Zajímavé jsou jeho interiérové skleněné kompozice. „Vystavoval v mnoha zemích světa, kde je jeho dílo zastoupeno ve sbírkách,“ doplnila Hanušová.

Volné tvorbě Šuhájka dominují foukané skleněné figury, v nichž hrají hlavní role barva a jedinečný tvar. Od konce 60. let vznikaly jeho výrazně stylizované ženské a zvířecí plastiky. K nejznámějším patří 3,5 metru vysoké dílo Čtyři roční období představené na Bienále v Benátkách v roce 1989 či čtyřmetrový Korálový strom pro Dubaj, který stvořil před třemi roky.

„Vlastní jsou mu jak neohraničené fantaskní světy, tak zadavatelem přesně vymezený design,“ popsala jeho tvorbu výtvarnice Dagmar Havlíčková.⋌(hh, čtk, vkc)