Působivé snímky ze Šumavy vystavuje volarský fotograf Jiří Plachý (1948) od pondělí v předsálí budějovického kina Kotva.  

„Jiří Plachý fotografuje od konce 60. let, kdy se věnoval hlavně portrétům,“ říká kurátor výstavy Václav Němec.  Od začátku 70. let systematicky fotografuje jihočeskou krajinu a snímky řadí do volných cyklů. Některé sestavuje formou knižních maket.  Věnoval se krajině, kde hrála důležitou roli setmělá obloha s vystupujícími mraky.

Od roku 2009 začal fotografovat na území Šumavy, která se mu stala novým domovem.
„Mnohé fotografie jsou zádumčivými obrazy krajinného detailu zahaleného v mlžném oparu,“ charakterizuje  Václav Němec právě otevíranou výstavu v předsálí kina Kotva, která potrvá až do 13. dubna. Vernisáž bude 16. března od 18.15.
Jiří Plachý je také autorem pozoruhodných cyklů Poutní místa na Malši nebo Rok na Cetvinách, který vystavoval v místním kostele Narození Panny Marie.  Podílí se i na putovní  výstavě mezinárodní projektu Stories –  příběhy lidí na hranici.  Jeho rozsáhlou fotografickou tvorbu  mohli vidět lidé hlavně na výstavách v jižních Čechách, ale  také v sousedním Německu nebo Rakousku.