Na kouzelných snímcích, které mnozí z nás znají v podobě titulních stran kalendářů, průvodců , časopisů či pohlednic, zachycuje jejich autor různé nálady a rozmary jak kraje šumavského, tak horské oblasti národních a přírodních evropských parků. Nejsilněji přitahuje objektiv jeho fotoaparátu drsná příroda Julských Alp, Dolomitů, ve Skandinávii pak především Norsko, také Island, Anglie, Korsika, ale také Rumunsko či Nepál, kde strávil v loňském roce měsíc pod Everestem.

Obrázky neznámé Šumavy

 

Jeho prioritou však nadále zůstávají náladové fotografie ze Šumavy. „Každý by měl zachytit asi nejvíce to, co nejlépe zná. Já žiji celý svůj život na Šumavě a díky povolení správy parku mohu fotograficky zmapovat i ty oblasti, kam se běžně člověk nedostane,“ říká třiapadesátiletý vimperský rodák, jehož pozornost se námětově zaměřuje především na komplexy šumavských slatí, ledovcová jezera a zbytky pralesů. „ Jsou to ty nejcennější enklávy, které tady máme. Ale nádherná jsou také šumavská rána, která jakoby vypadla z některého z Klostermannových románů. Když pak promítám diapásma se záběry mlhy a potoků vzniklých proti světlu, slýchám od starých pamětníků Šumavy, že už tam chybí jen ten pašerák,“ usmívá se fotograf, s jehož poetickými snímky se mohou setkat milovníci fotografie na stránkách několika dosud vydaných fotografických publikací, na nichž se autorsky či spoluautorsky podílel. K nim patří zejména publikace Šumava, Wälder Weite Wildnis, Šumava 2001, Procházka po krajích ČR a Šumava 2003. Před třemi lety vydal svoji obrazovou publikaci nazvanou Šumava, o rok později publikaci Šumava v proměnách a před čtrnácti dny vyšla kniha snímků pod názvem Šumava panoramatická.

Kdy ulovit ten nejlepší?

 

„Miluji podzimní inverze. K pořízení zajímavých panoramatických snímů využívám Boubínskou rozhlednu. Nejkrásnější záběry ale nepořídíte v devět dopoledne, nýbrž ve čtyři ráno při východu slunce, když vyšlapu s čelovkou na hlavě nahoru, odkud jsou vidět pěkně Alpy,“ dodává Hošek, který je také autorem snímků v knize Zapomenuté dědictví vydané Správou NP a CHKO Šumava. V průběhu let nafotografoval a vydal 280 titulů pohlednic a jeho fotografie z území NP Šumava prezentovaly jižní Čechy na světové výstavě Expo 2005 v Tokiu.