Unikátní otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou poskytne v příští divadelní sezoně divákům větší komfort. Díky půlmilionové dotaci z Nadace ČEZ získá nové sedačky a zlepší se i technické zázemí. Řádově desítky tisíc korun do obnovy točny dá i Divadelní společnost Vltavan, které šéfuje Ivan Sýkora.

Hlediště získá nové sedačky z dubového dřeva, staré byly v dezolátním stavu. V havarijním stavu jsou i elektroinstalace, občas při představení dokonce vypadl jistič. Dočkají se proto opravy. „Hotové je ošetření konstrukce jeviště a v truhlárně už se vyrábějí nové sedačky. Na jaře přibudou i nové podlahy,“ popsal ředitel Vltavanu Ivan Sýkora.

Letošní sezona na točně byla podle ředitele úspěšná. Počasí domácímu i hostujícím souborům poměrně přálo. Kvůli jeho nepřízni byla zrušena jen tři představení. „Velmi úspěšná byla premiéra osvědčené hudební komedie Na tý louce zelený – 17 představení bylo průměrně zaplněno na 93 procent, to znamená, že na každé přišlo přes dvě stovky diváků,“ uvedl Sýkora.

Zájmu se těšila i repríza inscenace Dva na koni, jeden na oslu. Na repertoáru byla sedmkrát a jedno představení v průměru vidělo 160 lidí. Na točně si kromě domácího souboru v letní sezoně zahrála čtyři pražská divadla.

Otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou bylo postaveno v roce 1983 na počest stého výročí znovuotevření Národního divadla. Je v Bedřichových sadech na místě středověkého hradu. Vzniklo za necelé dva měsíce s kapacitou 220 diváků. V červenci práce začaly a v září se tam už hrál Tylův Strakonický dudák.

Od té doby se před točnou odehrály desítky inscenací a stovky představení před zhruba 200 000 diváky. Prostředí se zalíbilo i režisérovi ČT Miroslavu Sobotovi, který zde v roce 1996 a 1997 natáčel dva úspěšné zábavné programy Příště u vás…, Tentokrát v Týně nad Vltavou.