Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Skauti přivezli betlémské světlo do PardubicZajdete si pro betlémské světlo?Zdroj: Michal Žampach

Betlémské světlo
Kdy: pátek 22. prosince od 18 h
Kde: budějovický Farní sbor Českobratrské církve evangelické, tř. 28. října
Proč přijít: Přijďte si po světla Betléma.

Andělská Hluboká
Kdy: sobota 23. prosince od 11 do 19 h
Kde: náměstí Hluboká nad Vltavou
Proč přijít: 13:00 koledy - reprodukovaná hudba, 14:30 Čeledos - kapela, 16:00 Liba a spol. - kapela, 17:00 Andělský průvod - po Masarykově ulici, 17:30 Alejuja sbor v kostele, 18:15 Melodikum - kapela. Od 11 do 19 h trhy a občerstvení, tvořivá dílna, 17:15 rozsvícení čtvrté svíce na věnci v kostele.

Na Štědrý den do zoo
Kdy: neděle 24. prosince od 8.30 do 16 h
Kde: zoo Hluboká
Proč přijít: Chcete strávit Štědrý den se zvířaty? Zoo je i vánočně nasvícená, svícení začíná vždy od 15 h.

Dětská půlnoční
Kdy: neděle 24. prosince od 16 h
Kde: budějovický Kostel sv. Vojtěcha, Emy Destinnové

Českokrumlovsko

I Medvědí Vánoce na krumlovském zámku v roce 2020 provázela přísná protiepidemická opatření, musely se obejít bez stovek diváků.Medvědí Vánoce na krumlovském zámku.Zdroj: Deník / Zuzana Gabajová

Medvědí Vánoce
Kdy: neděle 24. prosince od 10 h
Kde: Český Krumlov, medvědí příkop na I. zámeckém nádvoří
Proč přijít: Také medvědi slaví Vánoce. Na dobrotách od lidí si budou pochutnávat i chlupáči z Českého Krumlova. Parta medvědích přátel v čele s medvědářem Janem „Míšou“ Černým jim umístí do příkopu několik vánočních stromků, které jsou ověšené sladkými bonbóny, perníčky, vánočním cukrovím a nejrůznějším ovocem a k tomu přidají i dárky od návštěvníků. Ty můžete nosit 24. prosince až do 13 hodiny. Bedýnky na dobroty najdete na II. zámeckém nádvoří.

Zimní adventní plavby na voru
Kdy: sobota 23.prosince od 14 do 16 h
Kde: Přístaviště Rožmberská Bašta (Rybářská ul.)
Proč přijít: Přijďte si užít netradiční zážitek - zimní plavby na voru meandrem Českého Krumlova. Pravidelné vyjížďky začínají vždy ve 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00 hodin. Plavba trvá cca 25 minut, nalodit se můžete v přístavišti Rožmberská Bašta - Rybářská ulice. Ceny 390 Kč dospělý, 200 Kč dítě do 12 let, zdarma dítě do 5 let. Trasa plavby: Přístaviště Rožmberská Bašta (Rybářská ul.) – kostel sv. Víta – Jezuitská kolej – Paraplíčko – ul. Rybářská – zámek – Egon Schiele Art Centrum (bývalý Měšťanský pivovar) – Městské hradby – Přístaviště Rožmberská Bašta (Rybářská ul.).

Strakonicko

Vánoční koncert. Ilustrační foto.Vánoční koncert. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/archiv

Setkání u koled
Kdy: neděle 24. prosince od 15.15 hodin
Kde: Náměstí Svobody, Vodňany
Proč přijít: Přijďte si užít společné zpívání koled na náměstí. Zazní zvony z děkanského kostela a domů si můžete odnést pravé betlémské světlo.

Vánoční koncert pěveckého sboru Pramínek
Kdy: sobota 23. prosince od 17 h
Kde: Cehnice, areál Devět králů
Proč přijít: Přijďte si užít předvánoční čas a setkat se se sousedy. Na sváteční atmosféru se nechte naladit písněmi v podání pěveckého dívčího sboru Pramínek. Z kaple Nejsvětější Trojice si domů můžete odnést betlémské světlo.

Jindřichohradecko
Ahoj Svitavo! Sníh odtál do řeky a vodáci připluli na Blanensko za dobrodružstvím.Na vodu i v zimě.Zdroj: Deník/Jan Charvát

Štědrý den v Třeboňské záchranné stanici
Kdy: V neděli 24. prosince mezi 10. a 15. hodinou
Kde: Třeboň, záchranná stanice pro živočichy
Vstupné: Něco na zub pro zvířátka
Proč přijít: Víte, co si zvířátka přejí pod stromeček? Rozhodně to jsou lískové oříšky, kočičí masové kapsičky, slunečnicová semínka a ptačí směs, ovesné vločky, oves, pšenice… a nebo je potěší příspěvek do veřejné sbírky. Přijďte na Štědrý den do záchranné stanice a udělejte zvířátkům veselejší den! Těšit se můžete i na společné tvoření.

Vánoční jízda po Lužnici
Kdy: V pondělí 25. prosince od 10 h
Kde: Suchdol nad Lužnicí - Majdalena
Proč přijít: Vodácký klub Suchdol nad Lužnicí zve na tradiční vánoční jízdu po Lužnici. Užijete si poslední jízdu po řece v tomto roce. Začíná se 25. prosince v 10 h u mostu na Klikov. „Občerstvení bude zajištěné. Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi, dojít se dá pohodlně po břehu až do Majdaleny. A v hospůdce u Pilaře bude zatopeno,“ vzkazují pořadatelé.

Písecko

Štědrovečerní vytrubování v Písku.Štědrovečerní vytrubování v Písku.Zdroj: Deník / Lucie Kotrbová

Živý betlém s betlémským světlem
Kdy: V sobotu 23. prosince od 13 do 17 h
Kde: Písek, Bakaláře
Vstupné: Zdarma
Proč přijít: Těšit se můžete na tradiční setkání se všemi představiteli obvyklých figur živého betléma i na živá zvířátka - oslíka, volka, ovečku a velblouda. Každou celou hodinu budou hrát trubači z věže děkanského kostela klasické české koledy a chybět nebudou ani písečtí skauti, kteří budou po celé odpoledne rozdávat betlémské světlo.

Štědrovečerní vytrubování
Kdy: V neděli 24. prosince od 14 do 16.25 h
Kde: Písek
Proč přijít: Na putování po městě se v odpoledních hodinách vydává kočár tažený koňmi, který veze ponocného a trubače. Na jednotlivých zastávkách se přítomným od ponocného dostává přání klidně prožitého Štědrého večera, trubači připojují na živo zahrané klasické české koledy. V plánu jsou tyto zastávky: 14 h - sídliště Jih u delfínů, 14.15 h - sídliště Dr. M. Horákové před samoobsluhou, 14.35 h - sídliště Logry před zastávkou MHD u garáží, 15 h - Bakaláře u děkanského kostela, 15.30 h - sídliště Dukla ve vnitrobloku domů ulice Na Stínadlech, 15.50 h - u Václava před kostelem u vánočního stromečku, 16.25 h - Hradiště v sídlišti nad asfaltovým hřištěm.

Vánoční pastýřské troubení si užijete na Štědrý den také v Milevsku. Začíná v 15.30 h jako vždy u domu s pečovatelkou službou v ulici 5. května a postupně se trubač zastaví na vybraných stanovištích po celém městě. V 17 h pak dorazí na náměstí E. Beneše.

Táborsko

Jak František z Assisi sestavil svůj první živý betlém, uvidí návštěvníci v úterý 17. prosince před Spektrem.Živý betlém. Ilustrační fotoZdroj: Deník/ Lenka Pospíšilová

Betlémské světlo, mše, Rybovka i vytrubování
Kdy: Od pátku 22. do úterý 26. prosince
Kde: Tábor
Proč přijít: Betlémské světlo je pro věřící symbolem naděje, světla, jež překonává tmu. Plamínek odebraný z věčného ohně, který hoří v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě v centrální části Palestiny, představuje symbol míru, lásky, naděje a přátelství. Tradice betlémského světla, které putuje Evropou, se zrodila v roce 1986 v Rakousku. Rozvoz světla zajišťují skauti a skautky a předávají je na mnoha místech v kraji. Výjimkou nebude ani Tábor. Stačí přijít v sobotu 23. prosince od 9.30 h na Žižkovo náměstí. Vánoční atmosféra bude cítit na každém kroku i 24. prosince. Ve 21 h uslyšíte na Žižkově náměstí štědrovečerní vytrubování, ve 23.30 h žesťový souboru Swing Band Tábor vytrubovat v parku Pod Kotnovem. Ve 21.30 můžete do děkanského kostela na půlnoční mši. V kostele sv. Filipa a Jakuba se slouží půlnoční bohoslužba s provedením České mše vánoční Jakuba Jana Ryby „Hej, mistře“. Účinkují hudebníci z Tábora a okolí. Českou mši vánoční si ale poslechnete i v pátek od 19 h v Divadle Oskara Nedbala Tábor nebo v úterý od 16 h v děkanském kostele.

Živý betlém
Kdy: V sobotu 23. prosince od 17 h
Kde: SoběslavProč přijít: Zapojte se i letos do putování za svatou rodinou do Betléma. Tentokrát si budete moci projít několik zastavení v čase od 17 do 18:30 hodin. Cesta začíná u Rolničky v Mrákově ulici.

Prachaticko

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Štědrovečerní půlnoční mše svatá
Kdy: V neděli 24. prosince od 23.55 h
Kde: Prachatice, Kostel sv. Jakuba Většího
Proč přijít: Tradiční půlnoční mše svatá v prachatickém kostele sv. Jakuba.

Půlnoční mše svatá
Kdy: V neděli 24. prosince od 00.00 h
Kde: Volary, Kostel sv. Kateřiny
Proč přijít: Stejně jako každý rok i letos mohou lidé přijít na Půlnoční mši svatou do kostela sv. Kateřiny.