Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Tera burza v českobudějovickém Metropolu přilákala stovky velkých i malých návštěvníků.Tera burza v českobudějovickém Metropolu.Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

Masopust v Olešnici
Kdy: 10. a 11. února
Kde: Olešnice u Trhových Svinů
Proč přijít: Tradiční masopustní veselí v Olešnici u Trhových Svinů s růžičkovou koledou. Pátek: 16 h – Zahájení páteční koledy (Domy nad hřbitovem, Hvízdalka, Jandovec, domy a bytovky u pily) 20 h – Páteční veselí v sokolovně – dívčí koleda, zahraje kapela Flámovanka. Sobota: 8 h – Slavnostní zahájení koledy, tradiční koleda po Olešnici za doprovodu kapely Flámovanka, 20 h – Masopustní zábava v místní sokolovně, zahraje kapela Doubravanka.

Masopustní splutí Mlýnské stoky
Kdy: sobota 10. února
Kde: vyplouvá se v 10 h od stavidla u Velkasu v Budějovicích
Proč přijít: Oslava masopustu originálním, městským způsobem. Popluje se na lodích od Velkého jezu k Rabenštejnské věži, odvážlivci se ale pustí ještě dál, přes jez za Zadním mlýnem až k slepému rameni Malše. Vítány jsou netradiční masky, bude i občerstvení.

Tera burza
Kdy: neděle 11. února od 9 do 12 h
Kde: budějovický DK Metropol
Proč přijít: Prodejní výstava zaměřená na výměnu a prodej terarijních zvířat, akvarijních ryb, živého a preparovaného hmyzu, živého a neživého krmiva, rostlin, přírodnin a chovatelských potřeb.

Farní ples
Kdy: 10. února od 20 hodin
Kde: Hotel Parkhotel, Hluboká nad Vltavou
Proč přijít: 6. reprezentační ples farnosti Hluboká nad Vltavou 10.2.2024 v LH Parkhotelu v Hluboké nad Vltavou. K tanci a poslechu hraje Old Steamboat Jazz Band (vícežánrová hudba k tanci i poslechu). Bohatá tombola - škola tance - předtančení Taneční skupiny Kolaloka aj.

Mistři renesance
Kdy: denně 9 - 18 hodin
Kde: pavilon T2, Výstaviště České Budějovice
Proč přijít: Umění jako trvalý emocionální zážitek. Unikátní výstava obsahuje repliky z 12 největších galerií světa, od autorů jako je Da Vinci, Michelangelo, Botticelii nebo Raffael. Forma prezentace těchto světoznámých děl, dělá umění snadno srozumitelným i pro laickou veřejnost a děti, a je skutečným potěšením pro každého.

Pravý Louskáček
Kdy: 11. února od 16 hodin
Kde: Budvar aréna, České Budějovice
Proč přijít: Pravý Louskáček na ledě je moderní četba klasického pohádkového příběhu Ernsta Theodora Hoffmanna. V překrásných kostýmech, za doprovodu okouzlující hudby a multimediální show převypráví pro dospělé i děti příběh o zázracích mistři světa v krasobruslení. Vstupenky na Ticketportal.

Českokrumlovsko

Růžičková masopustní koleda v Doudlebech.Růžičková masopustní koleda se chystá do Krumlova. Ilustrační fotoZdroj: VLP / Doležalová Radka

Růžičková koleda
Kdy: Neděle 11. února od 13 hodin
Kde: Český Krumlov, začátek akce je u Městského divadla v Horní ulici
Proč přijít: Českokrumlovský dětský folklórní soubor Jitřenka zve na masopustní koledu. Soubor vyrazí ve 13 od Městského divadla a ve 13.30 h zatančí oblíbenou růžičkovou koledu z regionu Doudlebska na dvoře Klášterů Český Krumlov. Trasa průvodu: Městské divadlo v Horní ul., náměstí Svornosti, Radniční ul., Dlouhá ul., Plášťový most, Jelení zahrada, 1. zámecké nádvoří, Latrán, Klášterní dvůr.

Masopustní průvod ve Větřní
Kdy: Sobota 10. února od 10 hodin
Kde: Větřní
Proč přijít: Ve Větřní si můžete v sobotu užít masopustní průvod, vepřové hody a maškarní tancovačku. Začíná se již dopoledne, sraz masek je v 10 hodin u městského úřadu. Od 15 hodin se děti mohou těšit na maškarní diskotéku v tělocviče základní a mateřské školy a pro dospělé je nachystaná od 19 hodin v restauraci Slavie maškarní tancovačka. K tanci i poslechu tady zahraje Jamaal Band z Českého Krumlova.

Prachaticko

Zajděte na vepřové hody. Ilustrační fotoZajděte na vepřové hody do Prachatic. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Jiří Špreňar

Vepřové hody
Kdy: Sobota 10. února od 9 do 12 hodin
Kde: Velké náměstí Prachatice
Proč přijít: Městské trhy - Vepřové hody nabídnou jak klasické zabijačkové speciality, tak třeba na pečenou kýtu, teplé a studené nápoje. K dobré náladě určitě přispějí i harmonikářské melodie a vyhřívaný stan.

Velký dětský karneval
Kdy: Neděle 11. února od 14 hodin
Kde: Sál Národního domu v Prachaticích
Proč přijít: Tradiční rej dětských masek letos jako Velká šmoulí párty. Vstupné: děti 30, dospělí 50 korun.

Strakonicko

Masopust v Blatné v roce 2016.Masopust v Blatné v roce 2016.Zdroj: Jitka Pavlíková

Vodňanský masopust
Kdy: Sobota 10. února od 14 hodin
Kde: Vodňany, sraz masek je u kulturního domu
Proč přijít: Vodňanská kultura, zájmové spolky a skupiny, přátelé města a dobré zábavy zvou do masopustního průvodu. Od13 h jsou na programu přípravy a řazení do průvodu, který vyjde ve 14 hodin od místního kulturního domu. Masopustem provázejí Klíma & Líkař a po cestě hraje Vodňanská kapela. Chybět nebudou ani tradiční zabijačkové výrobky a masopustní koblihy. Trasa Průvodu: KD – CSP – ul, Křížka – náměstí Svobody – ul. Husova – ul. Palackého – ul. Holečkova – ul. Nádražní – Škorna – ul. Kampanova – ul. Elektrárenská - KD.

Tradiční masopust v Blatné
Kdy: Sobota 10. února od 14 hodin
Kde: Blatná, sraz masek je ve 13 hodin u Kaplanky
Proč přijít: Tradiční masopust začíná představením masek ve 13.45 hodin, následuje čtení rozsudku nad Bakchusem před muzeem a následně se dají masky do pohybu. Na 15. hodinu je plánované masopustní veselí před Hospodou u Datla a od 15.30 hodin se koná koncert pro děti a rodiče s kapelou Rozbal to! v Komunitní centrum. Trasa průvodu: muzeum a knihovna třída J. P. Koubka na náměstí J. A. Komenského, ulice Na Bílé Husi, Nerudova, B. Němcové, tř. J. P. Koubka, tř. T. G. Masaryka, kolem radnice a domova pro seniory až ke komunitnímu centru.

Jindřichohradecko

Masopust. Ilustrační foto.Masopust projde krajem.Zdroj: Deník

Masopustní průvody
Kdy: V sobotu 10. a v neděli 11. února
Kde: Jindřichův Hradec, Nová Bystřice, Nová Včelnice, Pleše, Klikov, Dvory nad Lužnicí, Tušť
Proč přijít: Oblečte si veselou masku, projděte se centrem Hradce a dejte si vynikající jitrničku nebo jelítko. Letošní masopust se pod taktovkou Městské kultury Jindřichův Hradec odehraje v neděli 11. února. K pestrému průvodu maškar se může přidat úplně každý, od nejmladších až po ty nejstarší. Stačí jen v masce přijít k baráčnické rychtě v ulici Na Příkopech, odkud se průvod za doprovodu kapely Ukrutanka ve 13 hodin vydá ulicemi Na Příkopech, Husovou a Klášterskou na Masarykovo náměstí. Tam na přihlížející čeká krátká scénka. Po ní se veselý průvod vydá dál Panskou ulicí a skončí na náměstí Míru, kde vyvrcholí bohatý doprovodný program. Jeho součástí bude například masopustní hodování a tancovačka. Na přípravě masopustního průvodu se podílí také Obec baráčníků Kunifer a Divadelní společnost Jablonský.

V sobotu 10. února projde tradiční maškarní masopustní průvod také Novou Bystřicí. Ve 13 hodin požádají v prostorách dvora městského úřadu čtyři mládenci a rychtář zástupce města o povolení k průchodu městem. Pořádající Společnost pro zachování starých tradic všechny srdečně zve.

Tradiční masopustní průvod pobaví také všechny v Nové Včelnici. Sraz masek je v sobotu u brány podniku TEBO, ve 13 h vyrazí na průvod městem. Cestou budou pauzy s občerstvením, chybět nemohou masopustní koblihy. „Připojte se k nám. Budeme tančit, jančit a veselit se. Masky jsou vítány, děti v maskách odměníme,“ vzkazují pořadatelé.

Dokonce i bez vlastních masek se mohou zapojit zájemci do tradičního plešského masopustu. Obec půjčí zájemcům několik ze svého fundu. Odpoledním rejem masek a večerní taneční zábavou ožijí Pleše v sobotu 10. února. Sraz masek je ve 12.30 h v hostinci.

Masopustu patří sobota také na Suchdolsku. Masky se na své tradiční obchůzky vydají hned ráno v Klikově, Dvorech nad Lužnicí a Tušti.

Plesy a karnevaly
Kdy: V pátek 9. a v neděli 11. února
Kde: Deštná, Dačice, Suchdol nad Lužnicí
Proč přijít: Plesovou sezonu se nenechají ujít ani v Deštné. Zdejší kulturní dům roztančí v pátek Zemědělský bál. Začíná ve 20 hodin, těšit se můžete na kapelu Božejáci i bohatou tombolu.

Tančit budou o víkendu i děti. Třeba v dačickém KD Beseda, kde v neděli v 15 h začíná dětský karneval. Každé dítě si odnese nějakou odměnu a především zážitek, budou se zpívat písničky Pavla Nováka, soutěžit, tančit třeba na balónkové a bublinkové diskotéce. Vstupné stojí 80 Kč.

Dětský maškarní karneval pořádají také v kulturním domě v Suchdole nad Lužnicí. Děti čeká zábavný interaktivní divadelní show program s poutavým příběhem s kamarádem Wikim a partou oblíbených Mimoňů. Show je plná poutavých divadelních scének, soutěží o ceny, tance a parádní zábavy pro děti s jejich oblíbenými žlutými hrdiny. Těšit se můžete na krásné kulisy a propracované kostýmy a maskoty Mimoňů, ale i tvořivé dílny či skotačení v bublinkách. Program startuje v neděli ve 14 hodin, vstup volný.

Písecko

Letošní Milevské maškary v ulicích.Milevské maškary v ulicích.Zdroj: Archiv Dům kultury Milevsko

Milevské maškary
Kdy: V sobotu 10. února od 9 h
Kde: Milevsko
Vstupné: Předprodej 60 Kč, děti 6 - 12 let 30, na místě 80, děti 40 korun. Děti do 6 let, ZTP a ZTP/P zdarma
Proč přijít: Neuvěřitelný 162. ročník masopustního průvodu je tu! Milevsko opět ožije maškarních ruchem! Na co se letos můžete těšit? Milevské maškary budou tradičně zahájeny v 9 hodin masopustním trhem. Těšit se můžete na zabijačkové hody, dobré občerstvení i nápoje, cukrovinky, trdelník, dárkové předměty, hračky, balonky, proutěné výrobky, ručně vyráběné šperky a mnoho dalšího. V 9.30 h startuje program na náměstí E. Beneše. Až do odpoledne se tu budou střídat hudebníci, šermíři, bubeníci i divadelníci. Masopustní průvod se bude řadit od 13.30 h v DK Milevsko, do ulic vyráží ve 14 h, závěrečná ceremonie se odehraje v 15.30 na náměstí. Tím však zábava nekončí, následuje masopustní rej a večer zábava.

XXII. reprezentační ples města Písku
Kdy: V pátek 9. února od 20 h
Kde: Kulturní dům Písek
Vstupné: 690 korun
Proč přijít: Nenechte si ujít XXII. ples města Písku. K tanci i poslechu zahraje Moondance orchestra Martina Kumžáka se sólisty Dashou, Naďou Wepperovou, Dušanem Kollárem a Michalem Cermanem. Celým večerem vás provede Daniela Písařovicová. V průběhu večera se můžete těšit na tanec jednoho z párů soutěže StarDance 2023. V hudebním sále zahraje šestičlenná Jankova cimbálová muzika s primášem Janem Soukopem. Nebude chybět diskotéka v Uhelně. Součástí vstupenky je welcome drink, banketové občerstvení a slosovatelný lístek o ceny.

Tančit se bude v Písku i v sobotu od 20 h, a to v Divadle Pod čarou. Oživlé postavy ze známých obrazů si dají sraz na již tradičním Podčárnickém plese. Zahraje Beelee Beat z Deellee. Večerem provází Stanislava Kočvarová a Sylva Malinková ze Studia dell´arte. Bude se soutěžit o nejlepší masku, zkusdit štěstí můžete i v bohaté tombole!! Vstupné: v civilu 200 Kč, v maskách 50 Kč, KK 50 Kč.

Táborsko

Nácvik první pomoci. Ilustrační foto. Odpoledne se záchranáři prožijete v Táboře. Ilustrační foto. Zdroj: DENÍK/ Drahomír Stulír

Maškary v ulicích i na parketu
Kdy: V sobotu 10. a v neděli 11. února
Kde: Planá nad Lužnicí, Jistebnice, Bechyně
Proč přijít: Staročeský masopust rozjaří v sobotu Planou nad Lužnicí. Průvod vychází v 10 hodin ze Strkova od bytovek, vyvrcholí odpoledne na farské zahradě. O den později budou v Plané řádit děti na maškarním karnevalu. Místní sokolovna ožije v neděli v 15 h, na programu je hudební show Petra Tomana, tombola, hry, soutěže, diskotéka. Vstupenka stojí 70 Kč.

Maškarní průvod projde v sobotu také Jistebnicí. Začíná se v 10 hodin na náměstí, masky jsou vítány. Ty mají sraz již o hodinu dříve v kulturním domě.

Masopust si můžete užít také v Zahradě U Hradeb v Bechyni. V neděli 11. února od 10 hodin na vás čekají zabijačkové hody, masopustní vdolky, točené pivo, tombola, živá muzika, masky, malování na obličej a další. Vstupné je dobrovolné.

Odpoledne se záchranáři
Kdy: V sobotu 10. února od 13 do 16 h
Kde: Galerie 140, Koželužská 140, Tábor
Vstupné: 20 / 40 korun
Proč přijít: Nevíte, jak správně poskytnout první pomoc? Zajímá vás, jak pracují záchranáři, jakou mají techniku a vybavení? Na vaše zvídavé otázky budou odpovídat jihočeští záchranáři. Můžete dorazit během celého sobotního odpoledne. Akce se koná jako doprovodný program k výstavě Když čas je vším.