Pecha Kucha Night
Kdy: čtvrtek 23. května od 20.20 h
Kde: paintballové hřiště - nedostavěná budova bývalých jatek, Kněžské Dvory, České Budějovice
Proč přijít: Z nedostavěného areálu, který měl sloužit původně jako jatka, zbyl jen rozsáhlý labyrint. Žádné zvíře ani člověk tu nikdy neumřel, i když painballoví bojovníci, tu po sobě střílí skoro denně. Do drsnějších podmínek byli vybráni drsnější vystupující: lezkyně a dobrodružka, Lékař bez hranic, autor grafitti, člen souboru Jatka78/LaPautyka, hvězdář a další, kteří si v osobním i pracovním životě umí poradit.

Muzejní noc v Jihočeském muzeuMuzejní noc v Jihočeském muzeuZdroj: Tomáš Svoboda

Muzejní noc
Kdy: v pátek 24. května od 17 do 22 h
Kde: Jihočeské muzeum, České Budějovice
Proč přijít: Připraven je bohatý program pro děti i dospělé: dělostřelecká show, vystoupení středověké hudební skupiny, tetovací koutek, ohňová show, středověké dílny, kavárna, občerstvení. Vstup zdarma.

Majáles v Českých Budějovicích 2Majáles v Českých BudějovicíchZdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

Majálesový průvod
Kdy: pátek 24. května od 13 h
Kde: Sokolský ostrov, České Budějovice
Proč přijít: Týdenní majálesový program vyvrcholí průvodem škol a finální disciplínou králů. Představení králů bude od 19.30 h na náměstí.

Užijte si chilli festival.Užijte si chilli festival.Zdroj: Pixabay

Chilli fest Plechová huba
Kdy: sobota 25. května od 13 do 22 h
Kde: MC Fabrika, České Budějovice
Proč přijít: Těšit se můžete na bohatý chilli market, soutěž v pojídání pálivých výrobků, ochutnávky ohnivých dobrot, teplá i studená kuchyně. Po celou dobu festivalu bude otevřený klubový bar. Vstup na akci 100 korun. Od 19 h se koná moderovaná soutěž v pojídání pálivých dobrot o věcné ceny. Zápisné 250 korun. Zapsat do soutěže se můžete na produkce@mcfabrika.cz.

Dětský den s vědou a technikou
Kdy: sobota 25. května od 10 do 16 h
Kde: Jihočeských vědeckotechnický park
Proč přijít: Staňte se objeviteli a prozkoumejte úžasné technologie budoucnosti, robotiky a fascinující mikroskopické světy. Přijďte a připojte se k této úžasné vědecké pouti, která je určena pro děti i dospělé. Program: vstup do virtuální reality, mini laboratoř, ukázky umělé inteligence, likvidace škodlivého hmyzu, prozkoumej DNA, 3D tisk, retrogaming, robotická dílna, pohybové aktivity a občerstvení. Vstup je zdarma.

Burza v MC Fabrika.Burza v MC Fabrika.Zdroj: Martin Matoušek

Velká hudební burza
Kdy: neděle 26. května od 13 do 16 h
Kde: MC Fabrika, České Budějovice
Proč přijít: Velký výběr nového i bazarového zboží. Prodej vinylů, CD, DVD, MC, knih, kapelního merchandise a různých hudebních suvenýrů. Vstup 50 korun.

Pochod zdraví
Kdy: sobota 25. května od 13 h
Kde: Rychnov u Nových Hradů
Proč přijít: Ve 13 h sraz před kostelem, zapůjčení nordic walking holí, 13.15 h ukázka správné techniky používání holí, 13.30 h pochod na Zaječí vrch (5 km), 15 h měření krevního tlaku, glykémie, BMI, tepu, cholesterolu, zajištěna živá hudba a občerstvení.

Máte co číst?

Kdyby náhodou nevyšlo počasí a vy museli sedět doma, třeba vás inspirují naše tipy na knižní novinky.

Soutěž
Do neděle 26. května napište na mail soutez.jih@denik.cz správnou odpověď na otázku: Odkud pochází spisovatelka Markéta Lukášková? Vylosovaný získá jednu z novinek.

Tom Hanks: Biják: Jak se dělá velkofilm
Zábavný i dojemný román z filmového světa v režii oscarového herce Toma Hankse.Tom Hanks: BijákTom Hanks: BijákZdroj: Albatrosmedia
Úvodní scéna: Píše se rok 1947. Nečekaná návštěva strýce Boba, bývalého mariňáka, zanechá v pětiletém Robbym silný dojem. Střih: Rok 1970. Z Robbyho je tvůrce undergroundových komiksů. Opětovné setkání se strýcem inspiruje jeho nové dílo. Střih: Současnost. Úspěšný režisér objeví hipísácký komiks ze sedmdesátých let a začne podle něj točit akční trhák. Na place se sejdou arogantní představitel hlavní role, krásná superhrdinka a houf dalších postaviček – od herců po členy filmového štábu. Kamera jede… Akce!


Jo Nesbo: Noční důmJo Nesbo: Noční důmJo Nesbo: Noční důmZdroj: Albatrosmedia
Nesbo v novém žánru! Thriller s hororovými prvky, který vás pohltí.
Čtrnáctiletému Richardovi, který se po tragických událostech přistěhoval k tetě a strýci do městečka Ballantyne, se smůla lepí na paty. Když přemluví spolužáka Toma, aby z telefonní budky někomu náhodně zavolal a vystřelil si z něj, vypadá to jako nevinná lumpárna. Jenže sluchátko vzápětí Toma sežere. Richardovi nikdo nevěří a po zmizení dalšího spolužáka ho čeká pobyt v nápravném zařízení. Jak dokáže, co se doopravdy stalo? A není náhodou všechno úplně jinak?

Markéta Lukášková: Odvaha
Je odvaha říct ano, nebo je odvaha říct ne?Markéta Lukášková: OdvahaMarkéta Lukášková: OdvahaZdroj: Albatrosmedia
Mladá Židovka Ada si svůj život po válce představovala jinak. Byla nucena odejít z vysněné školy, stará se o nemocnou matku a zjišťuje, že komunisté mají s jejím původem stejný problém, jako měli nacisté. Když se jí naskytne příležitost svůj život změnit za cenu morálního selhání, stojí před těžkou volbou. Má říct ano a žít, jak chce, nebo říct ne a uchovat si čest? A má vlastně v té šílené době nad svým osudem nějakou moc?