Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Velikonoce v Zoo Hluboká nad VltavouHlubocká zoo zve na Velikonoce.Zdroj: Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou

Tradiční velikonoční pouť na Dobré Vodě
Kdy: od pátku 29. března do pondělí 1. dubna
Kde: Dobrá Voda u Českých Budějovic
Proč přijít: V okolí kostela bude spousta atrakcí a v délce téměř 800 metrů stánky velikonočního jarmarku, s bohatou nabídkou výrobků řemeslníků a obchodníků, včetně občerstvení.

Velikonoce v zoo Hluboká
Kdy: v pátek 29. března od 13 do 17 h
Kde: zoo, nádvoří loveckého zámku Ohrada
Proč přijít: Na návštěvníky čeká řemeslný jarmark a hudební vystoupení. Velikonoční stezka povede napříč areálem, ale i nádvořím, soutěžní stanoviště si připravili hasiči, policisté i záchranáři. Na konci velikonoční stezky bude čekat každého malého návštěvníka odměna v obřím hnízdě sladkostí. Od 13.30 h vystoupí Anna Julie Slováčková, v 15.45 h Babouci.

Mezinárodní prodejní výstava minerálů, šperků, drahokamenů a esoteriky
Kdy: sobota 30. (9 až 18 h) a neděle 31. března (9 až 17 h)
Kde: budějovické výstaviště, pavilon R1
Proč přijít: Přijedou přední výrobci a prodejci z České republiky i zahraničí. V nabídce budou minerály, krystaly, šperky z minerálů a chirurgické oceli, sošky, pyramidy, kyvadla či esoterické pomůcky.

Velikonoční safari
Kdy: sobota a neděle 30. a 31. března
Kde: Safari Resort Hluboká u Borovan
Proč přijít: Velikonoční tradice s pochoutkami. Pro děti tematické tvořivé dílničky, podle počasí venkovní aktivity se zvířaty.

Českokrumlovsko

Velikonoční trh v Českém Krumlově nabízí množství dobrot, kraslic a řemeslných výrobků.Velikonoční trh v Českém Krumlově nabízí množství dobrot, kraslic a řemeslných výrobků.Zdroj: Deník/ Zuzana Kyselová

Velikonoce v Českém Krumlově
Kdy: Od pátku 29. března do pondělí 1. dubna
Kde: Po celém městě (zámek, náměstí, kláštery, Museum Fotoateliér Seidel aj.)
Proč přijít: Pro někoho jsou Velikonoce svátky spojenými se vzkříšením Ježíše Krista, pro někoho jsou Velikonoce oslavou přicházejícího jara. Pro mnohé z nás jsou Velikonoce příležitostí, jak strávit příjemné chvíle s rodinou. Český Krumlov nabízí atraktivní program pro každého – pestré vyžití pro rodiny s dětmi, ukázky řemesel, prodej kraslic a velikonočních dekorací i velikonoční bohoslužby. Souhrnný program najdete ZDE.

Velikonoční koncert Zahrada Vzkříšeného Krista - Hudební oslava Vzkříšení na procházce po zahradách českých barokních písní
Kdy: 31. března v 18 hodin
Kde: Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Zlaté Koruně
Proč přijít: Společnost přátel Zlaté Koruny si dovoluje srdečně Vás pozvat na velikonoční koncert. V programu Mikoláše Troupa nazvaném Zahrada Vzkříšeného Krista - Hudební oslava Vzkříšení na procházce po zahradách českých barokních písní zazní barokní skladby prokládané mluveným slovem a uslyšíme také varhanní improvizace. (Kateřina Falcníková, Vladimíra Janovská - mezzosoprán, Tomáš Kaliniak - bas, Lenka Ebelová - mluvené slovo, Jan Čížek - trubka, zobcové flétny, Mikoláš Ttroup - varhany, tenor). Vstupné: 100 korun, děti do 15 let zdarma

Prachaticko

Velikonoce v Muzeu české loutky a cirkusuVelikonoce v muzeuZdroj: Archiv

Velikonoce v muzeu
Kdy: Čtvrtek 28. a pátek 29. března od 10 do 15 hodin
Kde: Prachatické muzeum
Proč přijít: Velikonoční program v Prachatickém muzeu nabídne ukázky řemesel jako je pletení pomlázek, zdobení kraslic nebo předení velkopátečních nitek. Pletení nitek se odehraje jen v pátek dopoledne. Vstupné: Dobrovolné.

Petra Börnerová trio
Kdy: Sobota 30. března od 19 hodin
Kde: Kavárna Ve Skále ve Vimperku
Proč přijít: Acoustic folk & roots & blues „CROSSOVER BLUES“, hrají: Petra Börnerová – akordeon, zpěv; Tomáš Bobrovniczký – akustická a rezofonická kytara, zpěv; Tomáš Bobrovniczký junior – bicí. Vstupné: 150 korun.

Strakonicko

Sběratelská burza.Sběratelská burza.Zdroj: Jan Malířský

Vykopání pincka
Kdy: Sobota 30. března od 14.00 h
Kde: Sraz je na čerpací stanici Robin Oil ve Strakonicích
Proč přijít: Nastal ten pravý čas zahájit novou moto sezonu. Na Strakonicku je tato velká motorkářská událost spojená s vykopáním pincka, společnou vyjížďkou a večerní párty v KD v Katovicích. Ani letos tomu nebude jinak. Sraz před vyjížďkou je ve 14 hodin na čerpací stanici Robin Oil ve Strakonicích, večerní rockotéka s DJ Zemenem začíná od 19 hodin.

Velká sběratelská burza
Kdy: Sobota 30. března od 7.30 do 11.00 h
Kde: Sokolovna Strakonice
Proč přijít: Strakoničtí filatelisté pořádají velkou výměnnou burzu sběratelů. Přijďte doplnit své sbírky mincí, pohlednic, známek, etiket, odznaků i dalšího sběratelského materiálu.

Jindřichohradecko

V sobotu se u Klikovského mostu v Suchdole nad Lužnicí uskutečnil již 42. ročník Odemykání Lužnice.V sobotu se u Klikovského mostu v Suchdole nad Lužnicí bude odemykat Lužnice.Zdroj: Věra Novotná

Velikonoce na zámcích
Kdy: Od čtvrtka 28. března do pondělí 1. dubna
Kde: Jindřichův Hradec, Třeboň, Dačice
Proč přijít: Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec zve na prohlídky bez průvodce, zámek si projdete vlastním tempem. První patro Adamova stavení a Rondel budou zkrášleny květinovými aranžmá floristy Slávka Rabušice a jeho přátel. Pro malé návštěvníky je připravena hra na hledání ukrytých vajíček, které se budou různě schovávat na celé prohlídkové trase. Za správné vyluštění tajenky děti navíc získají sladkou odměnu. V sobotu 30. března se, díky spolupráci s divadelní a šermířskou skupinou Jindřich, bude po roce znovu podávat sladká kaše, kterou v duchu jí založené tradice zdarma rozdá přímo Bílá paní s pomocí kuchaře, kuchtiček a také stráží dohlížejících na to, aby nikdo nepředbíhal. Na třetím nádvoří navíc budou ve stáncích připravení prodejci postního občerstvení. Návštěvníci se mohou těšit na sladké dorty, ale i skvělé rybí speciality. Otevřeno bude pátek až pondělí 10-12 a 13-16 hodin.

Na speciální program, velikonoční návštěvu u paní kněžny, zve třeboňský zámek. Prohlídka je ideální pro malé děti (do 9 let), těšit se mohou na doprovod průvodkyně v kostýmu kněžny, která si s dětmi poutavou formou vypráví o historii zámku, výzdobě místností a zajímavých předmětech a velikonočních tradicích. Jako doprovod jednoho dítěte může jít jen jeden dospělý. Prohlídky startují v sobotu a v neděli vždy v 11 h.

Velikonoční prohlídky připravil i zámek v Dačicích. Užijete si je už od čtvrtka do pondělí od 10 do 16 h, začínají vždy v celou hodinu. Návštěvníci si mohou prohlédnout velikonočně vyzdobené interiéry zámku doplněné o výklad kombinující jak klasické zámecké informace, tedy o architektuře, vybavení a majitelích, tak informace o tom, jak se slavily Velikonoce v historii. A jsou to fakta skutečně zajímavá. Víte například, že se dříve peklo více druhů mazanců a v čem rozdíl spočíval? Nebo kde se vzala tradice pečeného beránka? Pročpak jsou v zámku mj. zlatě barvená vajíčka a jak stará je tradice malovaných kraslic? Když si přijdete prohlédnout velikonoční zámek, určitě se to dozvíte.

Velikonoční hrkání
Kdy: Od čtvrtka 28. do soboty 30. března
Kde: Třeboň, Dačice
Proč přijít: Spolek Žít Třeboní pořádá jako každý rok tradiční hrkání. Nevšední podívaná bude k vidění poprvé na Zelený čtvrtek, průvod s obřímu hrkačkami se vydá do ulic města d 19.30 h od kostela sv. Jiljí, scéna se bude opakovat na Velký pátek od 9, 12, 15 a 19.30 h a na Bílou sobotu v 9 a ve 12 h. V sobotu Od 9 do 17 h navíc v Třeboni můžete navštívit velikonočně laděný řemeslný trh s kulturním programem. Čeká na vás pletení pomlázek, výroba velikonočních dekorací, koledníci na chůdách, dudácká kapela, velikonoční pohádka pro děti a spousta dalšího. Přijďte přivítat svátky jara na Masarykovo náměstí v Třeboni!

Velikonoční hrkání si nenechte ujít ani v Dačicích, s sebou si vezměte hrkačky a jiná rámusítka. Začíná se vždy u domu 447/V v ulici U Stadionu. Na obchůzku Dačicemi se všichni vydají ve čtvrtek v 7, ve 12 a v 18 h, v pátek v 7, ve 12, v 15 a v 18 h, v sobotu pak v 7 hodin.

Odemykání Lužnice
Kdy: V sobotu 30. března od 10 h
Kde: Vodácká základna Suchdol nad Lužnicí
Proč přijít: Už po 43. zahájí vodáci sezonu na Lužnici jejím symbolickým odemykáním. Sraz je na základně v Suchdole nad Lužnicí i mostu směr Klikov. K poslechu zahraje country kapela Ruky f kapcách. Občerstvení zajištěno v kiosku.

Písecko

V Chodovlicích na Lovosicku svištěla pomlázka vzduchem.Chcete si uplést pomlázku? Můžete v Kostelci. Ilustrační fotoZdroj: Deník/Karel Pech

Velikonoční dílnička
Kdy: V sobotu 30. března od 9 do 12 h
Kde: Muzeum milevských maškar
Proč přijít: Přijďte si do Muzea milevských maškar pomalovat vajíčka, vyrobit velikonoční věnec, nebo si vyzkoušet tradiční voskovou techniku malování vajíček. Nebude chybět ani tradiční velikonoční pohoštění.

Velikonoční Kostelec
Kdy: V sobotu 30. března od 14 do 16 h
Kde: Muzeum v Kostelci nad Vltavou
Proč přijít: Již tradiční Velikonoční Kostelec nabízí možnost uplést si pomlázku na pondělní koledu a nejen to. Jako každý rok bude připravené malování kraslic, kreativní tvoření pro děti i dospělé a k ochutnání budou různé velikonoční dobroty. Můžete se těšit na vystoupení Dětského pěveckého sboru Kosteláček ve 14 hodin v místním kostele Narození Panny Marie.

Táborsko

Posvěcení pašijového betlému se v Bechyni u Šedinových konalo ve čtvrtek 21. března dopoledne.Posvěcení pašijového betlému v Bechyni u Šedinových.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Pašijový betlém u Šedinů
Kdy: Každý den od 23. 3. do 3. 11. 2024 od 10 do 17 hodin
Kde: U Stadionu 356, Bechyně
Proč přijít: Pašijový betlém je monumentální svou rozlohou a zpracováním jednotlivých scén. O jeho unikátnosti svědčí, že takto vystavený a zpracovaný je jedinečný na území Čech a Moravy. Tento druh betlémů je ve světě ojedinělý.

Velikonoce na statku v Borotíně
Kdy: V sobotu 30. března od 10 h
Kde: Barokní dvůr Borotín
Proč přijít: Chcete-li vidět ukázky řemesel, vynášení Morany, drobné domácí zvířectvo, program folklórního souboru Soběslavská chasa mladá, vyrazit na komentovanou prohlídku muzea na statku či blízkého hradu, vyzkoušet dětské dílničky, miniškoličky práskání bičem, paličkování, malování kraslic, pískování, nakoupit na jarmarku a pochutnat si na spoustě dobrého jídla a pití. Pak vyrazte na Bílou sobotu do Borotína. Výtěžek z dobrovolného vstupného poslouží na obnovu historického plotu na terase ovčína.