Předchozí
1 z 7
Další

Českobudějovicko

Bledule jarní na březích Melhutky v PP Pančice - V řekách nedaleko Lhenic.Na bledule do Komařic můžete vyrazit s botanikem v sobotu. Zdroj: Deník / Zuzana Gabajová

Pochod pro mozek
Kdy: pátek 15. března od 14 do 15.30 h
Kde: budějovická Stromovka
Proč přijít: V rámci Národního týdne trénování paměti se připojte k osvětové akci "Pochod pro mozek" připomínající nezbytnost pohybu pro správné fungování mozku. Pořádá Teologická fakulta Jihočeské univerzity.

Vynášení Morany
Kdy: neděle 17. března od 10.30 do 11.30 h
Kde: Ševětín, z náměstí k rybníku
Proč přijít: Na Smrtnou neděli se ze vsi vynášela už od předkřesťanských dob smrtka Morana symbolizující zimu a temné období. Před pár lety Ševětínští s Blaťáčky tuto tradici obnovili a i letos se sejdou, aby se zbavili všeho zlého a připravili se tak na přicházející jaro. Vydají se průvodem v čele s Blaťáčky z náměstí až k rybníku, odkud nechají Moranu odplout ze Ševětína. Morana už bude na místě připravená, lidé ale pro ni můžou přinést pentli nebo vejdumek na krk. Vejdumky neboli vyfouklá vajíčka nebo prázdné šnečí ulity symbolizují prázdno a smrt a věší se Moraně na krk místo korálů.

Moranu ze vsi budou vynášet v neděli i na Včelné. Sraz je ve 14 h u mateřské školy.

1. ples jihočeských záchranářů
Kdy: pátek 15. března od 20 h
Kde: sokolovna v Týně nad Vltavou
Proč přijít: Záchranáři z vltavotýnské výjezdové základny pořádají ples.Těšit se můžete na hodnotnou tombolu a fotokoutek, nebude chybět afterparty s DJ, k tanci a poslechu bude celý večer hrát kapela MP3. Vstupné 250 korun.

Na bledule do Komařic
Kdy: sobota 16. března
Kde: odjezd z autobusového nádraží z Budějovic v 8 h
Proč přijít: Katedra botaniky PřF JU zve na botanickou exkurzi. Odjezd je z Budějovic autobusem z nádraží v 8 hodin do Komařic. Trasa povede pěšky přes bledulovou lokalitu do Rankova a krajinou do Radostic na vlak. Odjezd z Radostic v 17.33 h. Exkurzi povede botanik Jan Šuspa Lepš.

Českokrumlovsko

Jarní Food Fest na Lipně.Jarní Food Fest na Lipně.Zdroj: Se svolením pořadatele

Jarní Food Fest na Lipně
Kdy: sobota 16. března
Kde: Lipno nad Vltavou, náměstíčko
Proč přijít: Sobotu 16. března by si do kalendáře měli poznamenat milovníci dobrého jídla a pití. Na Lipno na tamní náměstíčko pod centrálním parkovištěm se sjedou zástupci gastroprovozů z okolí a společně uspořádají první ročník festivalu, který dostal název Jarní Food Fest. Vstupné zdarma

12. ČEZ Czech New Energies Rallye
Kdy: Pátek a sobota 15. a 16. března
Kde: Český Krumlov, historický pivovar, náměstí Svornosti
Proč přijít: 12. ročník soutěže v rallye pravidelnosti vozů s alternativními druhy pohonu. V pátek dojede 1. etapa v 19.30 do Českého Krumlova do historického pivovaru, slavnostní cíl je v sobotu v 17.30 v Českém Krumlově na náměstí Svornosti.Stejně jako v loňském roce je titulárním partnerem 12. ročníku Czech New Energies Rallye Skupina ČEZ a místem slavnostního startu Jaderná elektrárna Temelín. Vstupné: zdarma

Prachaticko

Divadelní přehlídka Štítek.Divadelní přehlídka Štítek.Zdroj: Deník/Petr Škotko

Městské trhy Prachatice
Kdy: Sobota 16. března od 9 do 12 hodin
Kde: Velké náměstí Prachatice
Proč přijít: Další z řady městských trhů. V nabídce budou produkty v podobě svíček, kraslic, pomlázek, řehtaček, paštik, pečiva, ponožek, čepiček, korálků a dalšího. Zároveň se nechte okouzlit moderními technologiemi v rámci rallye elektromobilů. V sobotu se totiž koná 2. ročník ČEZ Czech New Energies Rallye a jeho účastníci mají v 10.08 hodin naplánovaný Coffee break na prachatickém Velkém náměstí. Vstupné: zdarma

Festival amatérského divadla Štítek 2024 aneb Kolotoč pohádek
Kdy: Víkend 16. a 17. března, vždy v 10 a v 15 hodin
Kde: Městské divadlo Prachatice
Proč přijít: Kolotoč pohádek se koná v Prachaticích celý víkend. V sobotu od 10 hodin se představí Divadelní spolek Přátelská scéna Písek s pohádkou O mazané kovářce a čertu Matlafousovi. V 15 hodin je připravena pohádka O perníkové chaloupce v podání Národního divadla Čkyně. Marešova divadelní společnost je pravidelným účastníkem Festivalu Štítek. Vystoupí v neděli 17. března v 10: hodin s pohádkou Povídání o pejskovi a kočičce. Poslední z vystupujících v rámci Festivalu Štítek bude DS J.K.Tyl České Budějovice, který v neděli 17. března od 15 hodin přiveze pohádkový příběh Běla mezi včelami. V neděli mezi druhou a třetí odpoledne je pak pro děti připraven tvořivý wokrshop s DDM Prachatice. Vstupné: na každé představení 60 korun.

Jindřichohradecko

Zatmění Slunce sledovala přímo na jindřichohradecké hvězdárně asi dvacítka zájemců.Hvězdárna bude mít svůj den.Zdroj: Hvězdárna a planetárium prof. Františka Nušla

Vynášení smrtky v Jindřichově Hradci
Kdy: Neděle 17. března od 14 hodin
Kde: Průvod vyjde od baráčnické rychty
Proč přijít: Procesí s hudbou vyrazí směrem na náměstí Míru, pak bude pokračovat přes Nežáreckou bránu do parku až k Naxerově lávce. Zde se pak chystá odsouzení, zapálení a svrhnutí Morany do řeky.

Den hvězdáren a planetárií v Jindřichově Hradci
Kdy: Pátek 15. března, 15.30 až 22 hodin
Kde: Hvězdárna a planetárium prof. Františka Nušla
Proč přijít: Od 15.30 hodin bude připravený program, který zaujme malé i velké návštěvníky. Za příznivého počasí bude do 17 hodin možné pozorovat Slunce, v 17 a 19 hodin začne v planetáriu moderovaný pořad s promítáním filmu. Večerní obloha se pak bude v kopuli pozorovat do 22 hodin. Za dobré viditelnosti bude Měsíc okolo první čtvrti vhodným pozorovacím objektem i pro děti.

Strakonicko

Velikonoční trhy. Ilustrační foto.Velikonoční trhy. Ilustrační foto.Zdroj: Deník/Antonín Hříbal

Městský ples ve Vodňanech
Kdy: Sobota 16. března od 20 hodin
Kde: Sportovní hala Vodňany
Proč přijít: Ve Vodňanech se v sobotu koná X. městský ples. O hudbu se postará Jindřichohradecký Big Band a kapela Invence. Kromě tradičního programu se můžete těšit i na udělování cen Osobnost roku v oblasti sportu a kultury, chybět nemůže tombola a půlnoční překvapení, po kterém bude zábava pokračovat diskotékou s DJ Davem Pouštěčem. Akci moderuje Miroslav Mareš. Vstupné je 350 Kč / 150 Kč.

Velikonoční trhy ve Volyni
Kdy: Neděle 17. března od 14 hodin
Kde: Pošumavská tržnice Volyně
Proč přijít: Volyně zve na tradiční trhy s velikonoční tématikou. V Pošumavské tržnici si můžete nakoupit jarní dekorace, květinové vazby, kraslice, keramiku a další převážně rukodělné zboží. Pro děti i dospělé jsou připravené tvořivé dílny.

Táborsko

Morana. Ilustrační snímek.Morana. Ilustrační snímek.Zdroj: Deník / Lenka Pospíšilová

Vynášení Morany s Ráčkem ve Veselí nad Lužnicí
Kdy: Neděle 17. března od 14 hodin
Kde: Terasa před kulturním domem
Proč přijít: Po vystoupení dětského folklórního souboru Ráček ze Soběslavi bude následovat průvod s Moranou k řece a odnesení nového líta starostovi města k budově městského úřadu.

St. Patrick's Day Party v Bechyni
Kdy: Sobota 16. března od 20 hodin
Kde: Kulturní dům Bechyně
Proč přijít: Oslava svátku sv. Patrika s hudebním doprovodem Karla Dvořáka.

Písecko

ZIPáci získali mistrovské tituly na Mia Dance League 2023.ZIPáci získali mistrovské tituly na Mia Dance League 2023.Zdroj: Poskytla Klára Humpálová

Rudy Linka ~ One Man Show: Úplně jednoduché by bylo
Kdy: Pátek 15. března od 19 hodin
Kde: Divadlo Fráni Šrámka v Písku
Proč přijít: Ve svém novém představení nazvaném “Úplně jednoduché by bylo…” Rudy oslavuje Franze Kafku, jehož duch je stále mezi námi, i když si právě letos připomínáme už 100 let od jeho úmrtí. Toto one man show Rudyho Linky je divadelní “stand-up” vystoupení, prokládané sólovými hudebními vstupy a doplněné projekcí fotografií z Rudyho soukromého archívu.

Velká taneční show všech ZIPáků
Kdy: Neděle 17. března od 15.30 hodin
Kde: Kulturní dům v Písku
Proč přijít: Taneční centrum Z.I.P. Písek na taneční show představí soutěžní i nesoutěžní choreografie.