Od dvou do čtyř hodin odpoledne se tu totiž koná velkolepá road show k filmu Tobruk.

Upoutávací akce na projekce nového českého filmu režiséra Václava Marhoula Tobruk chce přitáhnout diváky a zájemce o vojenskou historii.

„Ačkoliv na náměstí nebudeme vystavovat vojenskou techniku, která se účastnila samotného natáčení filmu Tobruk v africkém Tunisku, zajímavé historické kousky na náměstí samozřejmě k vidění budou,“ prozrazuje jeden z vystavovatelů Zdeněk Marcín z Českých Budějovic. „Jsme rádi, že režisér Václav Marhoul film o našich hrdinech v Africe natočil. Většinou se totiž hovoří jenom o našich letcích na Západě, ale o československých vojácích, kteří bojovali u Tobruku nebo například u Dunkerque, se toho stále moc neví.“ Rodina Zdeňka Marcína má doma několik pečlivě opravených a udržovaných válečných veteránů, na které jsou všichni patřičně hrdí. Na českobudějovickém náměstí si lidé budou moci dneska odpoledne prohlédnout starou válečnou techniku a nasát tak atmosféru bojů, které se před více než sedmdesáti lety odehrály.

„Rád bych se přišel také na náměstí podívat,“ prozradil před několika dny plukovník Milan Malý z Českých Budějovic, jeden z přímých účastníků bojů u Tobruku.

„Určitě se těším i na film, který se už v Českých Budějovicích promítá. Uvidíme ale, jak mi bude sloužit zdraví.“

Akci na náměstí spoluorganizuje také Armáda České republiky u příležitosti premiéry filmu Tobruk. Podobných akcí se po republice koná víc. Návštěvníci se zde seznámí také se současnou vojenskou technikou a mohou si vyzkoušet vybavení a výstroj vojenského profesionála.
K tomu si budou moci účastníci odpoledního programu zastřílet na střeleckém trenažéru nebo se dozvědí, jaké to je být profesionálním vojákem.