Jeho dvojrole krále a krčmáře Jindry je překvapení sezony. Petr Rychlý v obnovené premiéře komedie Ženy Jindřicha VIII. přiměl publikum k potlesku vestoje. 
I díky němu prožilo Jihočeské divadlo (JD) před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově dobrou sezonu. Na tržbách získalo 31,5 milionu korun, stejně jako loni, diváků přijelo 54 055, 
jen o sedm set devět méně než před rokem. V příští sezoně, jejímž tahákem bude baletní Valmont, JD některé vstupenky zdraží.

Peníze z točny tvoří 
70 procent všech tržeb divadla. Jeho šéf Lukáš Průdek je spokojen. „Dostali jsme se na částku, kterou jsme chtěli 
získat, splněno. Loni jsme byli nad plán, to byl extrémně úspěšný rok. Letošní sezona byla krásná, i když relativně náročná: liška Bystrouška byla velká inscenace, ještě nikdy jsme v jedné neměli 150 lidí, vozily je čtyři autobusy,“ shrnul.

Před točnou se hrálo osm titulů, vyprodáno bylo jen na Psa baskervillského 
s Karlem Rodenem a Ženy… s Petrem Rychlým. Toho vedení JD velebí. „Přijel připravený, všechno uměl, báječná spolupráce. A poprvé 
v životě jsem viděl standing ovations na otáčivém hledišti, právě při Ženách,“ řekl Lukáš Průdek.

Do své dvojrole vmíchal Petr Rychlý pár nečekaných vtípků a improvizací. 
S hlávkou celeru, kterou nabídl komusi v první řadě,
i narážku na Brexit. Svou premiéru před otáčkem považuje za oslavu řemesla.

„Pro mě to byl svátek 
v duši, že jsem mohl hrát pro plné hlediště. Nejvyšší poctou pro herce je, když lidé tleskají vestoje, což se stalo z 15 představení dvakrát a prý to tam běžné není, z toho jsem měl obrovskou radost. Cítil jsem se jako v pohádce, možná i díky kouzlu zámeckého parku,“ řekl Petr Rychlý.

Petr Rychlý si na otáčivém hledišti v Českém Krumlově ve hře Ženy Jindřicha VIII. zahraje dvojroli.  Zdroj: Petr Neubert

Návštěvnost točny činí 
98 procent, tři představení muselo JD zrušit kvůli dešti. Průměr kazí s 91 procenty Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky v režii dvojice Skutr. Dvě její reprízy divadlo stornovalo kvůli nezájmu o lístky, přestože ji propagovalo podobně masivně jako v roce 2011 Komedianty s José Curou. „Plánovali jsme jich devět, to jsme nebyli schopni naplnit. Nepodařilo se nám dobře odhadnout, jakou diváckou obavu Janáček způsobí,“ říká šéf JD.

Divadelní noviny ale označily operu za sukces léta. 
A ředitel je přesvědčen, že naplnila poslání točny. „Opravdu se povedla a děláme službu Janáčkovi: je to zábavná, vtipná inscenace, která ale nese velké poselství,“ míní šéf JD. Příští rok ji nasadí na pět večerů.

V létě 2017 nabídne divadlo před točnou dvě premiéry, Verdiho operu Trubadúr a baletní ztvárnění Valmonta. Toho připraví choreograf Libor Vaculík; upraví verzi, kterou dělal pro Národní divadlo v Praze. „Je to velmi kvalitní představení, dále známá věc, téměř každý ví, o co se jedná, a můžeme ho co do počtu členů souboru obsadit. Půjde o tanec na špičkách, současná choreografie 
s klasickými rysy, není to moderna ve smyslu převalů po podlaze,“ popsal nový šéf baletu Lukáš Slavický.

Karel Roden jako Sherlock Holmes v hlavní roli hry Pes baskervillský před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově.Zdroj: Deník/ Jaroslav SýbekJD již spustilo prodej na další krumlovskou sezonu, za první den zmizelo 360 lístků na Psa baskervillského. Za část vstupenek ale zaplatí diváci víc než nyní. „Zdražovali jsme jenom některé kategorie, ne plošně. Ceny se zvedaly u baletu, byly nižší než u činohry a opery. Jinak jsme dorovnávali jen ceny všedních dní u nejméně atraktivních míst, která budou nově stát 400 korun,“ řekla Věra Ernstová, vedoucí obchodního oddělení JD.

Z repertoáru zmizí Carmen, Labutí jezero a pozastaví se Robin Hood. Místo něj přibude repríz Žen Jindřicha VIII. Před točnu se král zbojníků vrátí v roce 2018, kdy ho doplní novinka Dracula. Režisér Martin Glaser ho pojme jako romantický horor s komediálními prvky. „Moc se těším, protože temnou stránku parku, kterou jsme si objevili v Macbethovi, bychom tady mohli vrátit v divácky přijatelnějším podání,“ avizuje.

Není ale jasné, jak se 
v roce 2018 bude hrát. Smlouvu o pronájmu části zahrady má JD s památkáři do konce příštího roku, během nějž začne oprava letohrádku Bellárie. Vzniknou nové odvzdušňovací kanály, obnoví se venkovní schodiště se zábradlím a balustrádou, terasa, venkovní kanalizace, umělá jeskyně grotta, černá kuchyně s výtahem 
a prostor kouzelného stolu. „Kompletně se opraví exteriér a dokončíme restaurování interiérů. Oprava potrvá do roku 2020, náklady dosáhnou asi 20 milionů korun,“ řekl šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec.

V Bellárii má JD zázemí. Příští rok tak bude řešit, jak připravit provizorní; Lukáš Průdek odhadl náklady 
v rozmezí tří až pěti milionů.