„Když jsem se dozvěděl, že Lukáš Průdek shání za 
SKUTR uměleckého šéfa opery, tak jsem se mu sám ozval, že bych o tom uvažoval," říká Tomáš Studený 
s tím, že vidina návratu na jih Čech byla lákavá. Navíc
i jeho manželka je Jihočeška, a to přímo z Dobré Vody 
u Českých Budějovic, a tak manželův nápad podporovala. „Já jsem se s Lukášem Průdkem do té doby ani neznal, ale zkusil jsem to a vyšlo to," říká s úsměvem sympatický umělec.

Studium na JAMU, kam odešel právě ze svého prvního angažmá v Jihočeském divadle, ukončil Tomáš Studený v roce 2008. Už na škole inscenoval několik oper, mimo jiné Majitele pohřebního ústavu Antonína Tučapského. „Jako student režie jsem stál také u zrodu animované opery Mluvící dobytek Pavla Drábka a Ondřeje Kyase," vypráví budoucí šéf jihočeské opery.

Pracoval také v Českém filharmonickém sboru Brno a později na brněnské konzervatoři jako učitel herectví na pěveckém oddělení. „Na konzervatoři jsme spolu s dirigentem Tomášem Krejčím a choreografkou Ladislavou Košíkovou zavedli nový způsob fungování operního studia a vytvořili společně i několik celkem zajímavých inscenací, jako například v roce 2009 Zpěvy země nebo o pět let později Kytice z kvítí vonného i býlí hořkého," popisuje Tomáš Studený s tím, že na brněnské konzervatoři také dva roky působil jako dramaturg a vedoucí koncertního oddělení.

Ze stálých operních domů zatím pracoval jako režisér
v Janáčkově opeře v Brně a
v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. „Poslední dobou kloubím hlavně učení a režii. Ke konzervatoři přibyla JAMU a v režii jsem měl možnost zkusit i činohru a muzikál. V zahraničí jsem zatím pracoval na Bydhošťském operním festivalu, kde jsem v roce 2013 režíroval současnou komorní operu Przemyslawa Zycha Poiesis."

Teď se ale Tomáš Studený rozhodl přestěhovat spolu 
s rodinou do Českých Budějovic a začít tak trochu nový život. Do Jihočeského divadla nastupuje v říjnu. „Já jsem vlastně nejdříve svou ženu odlákal na Moravu a teď se stěhujeme zase zpátky. Už si zařizujeme byt. Máme dvě malé děti, tak je to už trošku složitější, ale těšíme se," říká Tomáš Studený.

Dodává, že celou řadu lidí 
z Jihočeského divadla si ještě z doby svého dřívějšího působení pamatuje, a tak nejde úplně do neznáma. Navíc jižní Čechy prý zkrátka miluje. „Mám samozřejmě moc rád Krumlov. Doufám, že se mi třeba časem splní i můj sen režírovat něco na otáčivém hledišti. Mám rád i Šumavu, jsem tady prostě doma," říká nový šéf opery.
Jak vysvětluje, to, co si přichystala opera Jihočeského divadla na nadcházející sezonu, šlo ještě tak trošku mimo něj. Plány musely být hotové dříve, než se na nové práci dohodl. „Jsou tam připraveny zajímavé tituly. Už 10. října se můžete přijít podívat na Zemi úsměvů," zve Tomáš Studený.

„Na svůj režijní debut v Jihočeském divadle se chystám na podzim příštího roku. Zatím můžu prozradit, že půjde o komedii. V brzké době ale připravujeme s Ensemblem Opera Diversa tour
s operou Dýňový démon ve vegetariánské restauraci.
Devatenáctého listopadu budeme hrát v Městském divadle v Českém Krumlově. Já tam sice budu zpívat asi jen jednu větu, zato ale budu přímo na jevišti vařit," směje se Tomáš Studený s tím, že to, co uvaří, pak mohou ochutnat 
i sami diváci.
A co to bude? To bude překvapení, které můžete rozluštit právě při návštěvě představení v Českém Krumlově.