V úterý začal další ročník filmového festivalu, který nabízí to nejlepší z české i světové animované kinematografie.

Až do neděle mohou filmoví nadšenci vybírat ze 132 filmů v šesti kategoriích festivalu, který nově rozšířil mezinárodní soutěž o kategorii nezávislých počítačových her. Tři odborné poroty v zastoupení různých zemí světa budou tedy hodnotit v mezinárodním klání celovečerních filmů, krátkých filmů, studentských filmů, videoklipů, abstraktních a nenarativních animací, nezávislých počítačových her, výtvarného počinu ve hře a her pro děti a mládež.

POCTA MAXIPSU FÍKOVI

Tipy DeníkuLichožrouti – 3. 5. v kině Světozor, snímek Galiny Miklínové podle stejnojmenné knihy Pavla Šruta pro děti
Tajný život mazlíčků – 3. 5. od 21 h. na Masarykově náměstí, americký kreslený snímek z roku 2016
News Talent – 4. 5. v 18. 30 v Loutkovém divadle
Můj život cukety – 5. 5. v 10 h. v divadle J. K. Tyla, švýcarsko-francouzský snímek pro děti
Mary a Max – 5. 5. ve 20 h. na v kině Aurora, film pro dospělé o neočekávaném přátelství dvou podivínů Adama Elliota
Stanice Soul – 5. 5. 23.30 v kině Světozor, půlnoční projekce z Jižní Korey
Projekce bez akreditace stojí 80 Kč. Místa, která nejsou pět minut před začátkem představení obsazena, jsou považována za volná. Za koncerty bez akreditace zaplatíte 100 Kč. Akreditace pro diváky stojí na jeden den 200 Kč, na tři dny 450 Kč, cena akreditace na celou dobu festivalu až do neděle je 700 Kč.
Více informací najdete na www.anifilm.cz

Tento rok Anifilm složí poctu práci Jiřího Šalamouna, který se neodmyslitelně zapsal do kreslené kinematografie jedním z divácky nejúspěšnějších večerníčků a to Maxipsem Fíkem. Výtvarník a ilustrátor, který nedávno oslavil 82. narozeniny, byl oceněn za celoživotní přínos animovanému filmu včera na slavnostním zahájení festivalu v třeboňském Divadle Josefa Kajetána Tyla. 

Projekce oblíbeného večerníčku v pásmu na programu v pátek od 8.30 h.ve Schwarzenberském sále. Včera ji návštěvníci mohli vidět i v sále České televize Roháč. PR festivalu Gabriela Zajícová prozrazuje: „Děti se tam fotí s Maxipsem Fíkem.“ V Domě Štěpánka Netolického mohou zájemci denně od 10 do 18 h. shlédnout tematickou výstavu s názvem Jiří Šalamoun – Maxipsem v animaci.

OUTSIDEŘI V TŘEBONI

Hvězdou festivalu bude Adam Elliot, tvůrce animovaných outesiderů, jehož Harvie Krumpet získal Oscara, či příběh dvou nepravděpodobných přátel Mary a Max, který byl oceněn na festivalech v Annecy a v Ottawě. Tvůrce se bude po Třeboni pohybovat celý festival, bude tudíž možné ho střetnout někde v prostorech festivalu nebo v ulicích.

Jedním z témat letošního Anifilmu budou animační kuriozity. Nové přístupy, zajímavé animace, šikovné tvůrčí osobnosti. Stěžejními tématy jsou letos raritní animační techniky a oživování atypických materiálů. Můžete tak vidět kromě animáků třeba i animační kuriozity z „výrobního“ zákulisí.

POZOR! LICHÉ PONOŽKY

V soutěžní sekci celovečerních filmů pro dospělé uvidíte Ethel a Ernest podle knihy Raymonda Briggse, snímek Louise na pobřeží, Červená želva nominovaná na Oscara, Jak se mi potopila střední škola podle skutečného komiksu či Nerland, který má být obrazem dnešní Ameriky. Mezi celovečerními filmy pro děti budou čeští Lichožrouti Galiny Miklínové podle stejnojmenné knihy Pavla Šruta, francouzská adaptace pohádky bratří Grimmů Dívka bez rukou, Molly Monster a Můj život cukety nominovaný na Oscara.